banner175
banner170

ALBERT EİNSTAİN NASIL BİR ÇOCUKTU?

"Yaşantımıza giren en güzel şey gizemlidir. Bu tüm gerçek sanat ve bilimin kaynağıdır. Böyle bir duyguya yabancı kalan, bir an bile durup hayret edemeyen, ya da evrenin karşısında saygı  duruşuna geçemeyen bir kimse gözleri kapanmış ölüden farksızdır. Hayatın sırrını sezinleme, korku ile karışmış da olsa, dini duygunun da kaynağıdır.

Erişemeyeceğimiz bir şeyin gerçekten var olabileceğini bilmek, öyle bir şey ki, sönük melekelerimizin ancak en ilkel biçimlerinde kavrayabileceği ama gerçekte en yüce bilgelik ve en ışıklı güzellik olarak kendini açığa vuran Bu Varlık'ın bilgisi ve O'nun verdiği bu duygu gerçek dindarlığın özünü oluşturur. İşte bu anlamda, yalnızca bu anlamda dine vermiş kişilerin safında görüyorum kendimi." Yine O "Kainat'ın Yaratıcısına olan inanç ilmi araştırmanın en kuvvetli, en asil itici gücüdür."

                                        ALBERT EİNSTEİN 

Einstein...tüm anne, baba ve öğretmenlere çocuk yetiştirmede ilham olabilecek dahi bir beyin...Ama onun dehası ümitsiz bir doğum sonrası ve başarısız çocukluk evresinde henüz kendisini göstermemişti.

Einstein, 1879 yılında Güney Almanya'nın Ulm şehrinde dünyaya geldi.Babasının elektrokimya üzerine küçük bir işletmesi vardı;annesi ise ev hanımıydı. Einstein doğduğunda oldukça büyük bir kafa yapısına sahipti.Gövdesinin üzerindeki başı neredeyse gövdesi kadardı. Einstein’in anne annesi bir röpotaj sırasında şunları söylemişti: “Doğduğunda gözlerimize inanamamıştık.Karşımızda  kocaman kafalı şişman bir bebek vardı.Bu yüzden yüzü de deformasyona uğramıştı.”

Einstein doğduğunda geri zekalı bir profil çizmişti.Vücut şekliyle oldukça çaresiz gibi görünen Einstein ayrıca üç yaşıyla birlikte konuşma zorluğu da yaşamıştı.Konuşurken ne dediği anlaşılmıyordu,son derece yavaş ve arızalı konuşuyordu.Ayrıca oldukça da içine kapanıktı.Anne babası çocuklarının bu haline öyle kederlenmişlerdi ki onun tam bir geri zekalı olduğuna kanaat etmişler,onun tedavisi için doktor doktor gezmişlerdi. Hatta öğretmenlerinden biri anne babasına; "Oğlunuz ileride ne olursa olsun, hiçbir zaman başarılı bir insan olamayacak" demişti.Einstein’in bu durumu okul öncesi devresinde ve sonrasında da devam etti.Çünkü tüm eğitimi boyunca okul hayatı tam bir facia idi,derslerinde başarısız bir öğrenciydi. Lisede  başarısızlığı devam etmişti. Bir öğretmeni  açıkça, "Öteki öğrencilere kötü örnek oluyorsun" diyerek Einstein’in okuldan ayrılmasını istedi. 
Einstein ileriki yıllarda bir defa girilen üniversiteye giriş sınavını başaramamıştı.

1895'te Einstein 17 yaşında iken, İsveç Federal okulunun sınavlarına girdi.Burada da başarısız olmuştu. Einstein bunun üzerine ticaret okuluna girmeyi denedi.Ama başaramadı.Bir yıl sonra sınavlara tekrar girerek polytekni'ğe girmeyi nihayet başardı.

Bir insanın yeryüzündeki en önemli yaş evresi 3 ile 9 yaş arasıdır.Bu yaş  aralığı her yönden anne  ve babalarda hatta eğitimcilerde çocuk üzerinde yanılgılara sebep olabibilir.Yani çocuk üzerinde aşırıya kaçacak olumlu ya da olumsuz yanlış yorumlar yapılabilinir.Ayrıca çocuğa en fazla ilgi gösterilmesi gereken evre bu evredir;ve bu evre çocuk tarafından asla unutulmaz bir evredir.Çocuklar bu evrede anne,babayı ve eğitimcileri yanıltabilir.İşte bunlardan birisi de Albert Einstein’dir.Babasından dinleyelim:

“Albert’ten ümidi kesmiştik.Görüntüsü ve davranışları bizi öylesine üzüyordu ki.Çocuğumuz geri zekalı diye ailece öyle kederleniyorduk ki.Konuşma zorluğu yaşıyordu.Yaşıtlarına göre içine kapanıktı.Söylediğiniz şeyi imkanı yok anlamıyor görünüyordu.Herhangi bir tepki de vermiyordu.”

Babası böyle düşünürken amcası yiğeniyle ilgiliydi.Ona değişik hediyeler alıyordu.Bu defa Albert Einstein’in kendisinden dinleyelim:  

“Çocukluğumda yaşadığım iki önemli olayı unutamam. Biri, beş yaşında iken amcamın armağanı pusulada bulduğum gizem; diğeri on iki yaşındayken tanıştığım Öklid geometrisi.Amcamın bana tam da hasta yatağımdayken hediye ettiği pusula sanki benim yönümü belirlememe ilham olmuştu.Pusula çok ilgimi çekmişti.Belki o an bana verilmesi gereken en  büyük hediye bu pusulaydı.” 

Amcasının verdiği pusula Einstein'in çok ilgisini çekmişti.Pusulayı defalarca kendi ekseninde çevirmesine rağmen içindeki ok aynı noktayı işaret ediyordu.Einstein henüz o yıllarda boş uzayda güçlerin olduğunu ve pusulaya etki ettiklerini düşünmüştü.Bu da gösteriyor ki,5 yaşındaki bir çocuk muhteşem hayaller kurabilir.Bunun farkında olan bir öğretmen .bu hayaller üzerinden dahiler yetiştirebilir.Ama önce çocukta hayal kurdurtacak ortamlar yaratılmalı.

EİNSTEİN’DAN MUHTEŞEM CEVAP

Einstein’in anne babası  çocuklarıyla ilgili endişeli günler geçiriyordu.Üstüne üstlük öğretmenleri de bu çocuğun eğitimsel geleceğinin pek olamayacağını ifade ediyorlardı.

Fakat...Günlerden bir gün...Daha doğrusu bir akşam şok olacakları bir olay yaşadılar.

Ailece yemek yerlerken küçük Einstein’den derin sessizliği bozan bir haykırış işittiler...

“Bu çorba çok sıcak!”

Anne baba gözlerine inanamadı.Ailesi ona neden şimdiye kadar hiç konuşmadığını sorunca yine şok olacakları bir cevap aldılar:

“Çünkü  şimdiye kadar her şey düzenliydi!” 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Ecem 2 ay önce

Tamam ben
de bunu affettim
MARTIN haberin

Misafir Avatar
Disiplin Adamı 10 ay önce

Yanlış. Einstein derslerinde ortalama bir öğrenciydi. En sevdiği dersi Matematik ve Fizik'ti. Aynı zamanda gençlik zamanlarında önce keman sonra piyano çalmaya başladı. Böyle bir çocuğu ailesi nasıl aptal olarak görebilir ki görmemişler.

Misafir Avatar
İrem çamoğlu 13 ay önce

çok ilginç şeyler var. ödev için araştırdım.Süperrrrrr

Misafir Avatar
Deniz 1 yıl önce

Çok önemli bunu herkese tavsiye ederim

Misafir Avatar
irem 1 yıl önce

Süperrrŕ

Misafir Avatar
Kutsuz 2 yıl önce

bu yazıda çok sayıda yanlış var, başlığından tutun çocukluğunun başarısız olduğuna kadar. konuşmayı geç öğrendiği doğrudur ama başarısız bir öğrenci olması bir şehir efsanesinden ibaret. araştırınız.

Misafir Avatar
hahaha @erwrwrwd 2 yıl önce

hahaha

Misafir Avatar
erdem mutlu 2 yıl önce

albert einstein çok değişik bir insan