banner175

Toplumları ve devletleri helak eden illet “FAİZ’

Uzun süredir üzerinde çalıştığım “Faiz karşısında alimlerin ve zalimlerin tutumu isimli eserimde İslam dininin faizin sakıncaları üzerinde durduğu kadar başka bir konunun üzerinde durmadığını tespit ettim.
Peygamber efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v) veda hutbesinde faizin yasaklandığına ciddi manada vurgu yaparak
Ashabım !
"Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmutalib' in oğlu (amcam) Abbas'ın faizidir. Lakin ana paranız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız.
Burada ne zulmediniz nede zulme uğrayınız ifadesi açık bir şekilde FAİZ’in her halükarda zulüm içerdiğini ifade etmesi bakımından dikkate şayandır.
Aşağıda ayetlerin kur’an da faiz hakkında ifade ettikleri hükümleri birlikte görelim.
           Kuranda Faiz ;
 
2:275 -  Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, "alışveriş de faiz gibidir" demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah'a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.
 
2:276 -  Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.
 
2:278 -  Ey iman edenler! Allah'tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.
 
2:279 -  Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tövbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.
 
3:130 -  Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah'tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.
 
4:161 -  Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.
  
30:39 -  İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah'ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.
Faizsiz hayat da olur
 
Bazı kimseler Faiz’siz bir hayat olamaz diyerek bu iletti adeta hayatlarının bir parçası yaptıklarına sık sık şahit olmaktayım.
İşin en acı ve insanı üzen yanı da Faiz’in kesin ,açık ve net hükümlerle İslam dini açısından haram ve yasak olduğunu bilen,ilahiyatçıların,hocaların,müftülerin,alimlerin bu konuda susmalarını ahlaki ve doğru bulmuyorum.
Müftülükler cami hocalarına gönderdikleri paket vaazlarda çevre,orman,sağlık,konuları başta olmak üzere bir çok konuda fetva hazırladıkları halde her nedense toplumları ve aileleri helak insanlık tarihinin baş belası olan FAİZ iletti ile alakalı aklı başında bir VAAZ hazırlayıp hocalara gönderdiklerine şahit olmadım.
Herkes Allah’ın yasaklarına karşı dikkatli olmalıdır
Bazı  hocaların,müftülerin,din bilginlerinin FAİZ hakkında adeta dilsiz şeytan olmaları ALLAH’ın Faizi yasakladığını geçersiz kılmaz.
Şimdi bu illetten beslenen bazı kimselerin rantları gereği benim akıllı olmadığımı bile öne süreceklerini biliyorum.Varsın akıllı olmadığımı iddia etsinler.Ben üzerime farz olan “Emri bil maruf nehyi anil münker’i” yani insanlara iyilikleri emredip kötülüklerin zararlarını anlatarak dilsiz şeytan olmak istemiyorum.Yüce yaratıcının bana yüklediği bu vazifemi yaparken varsın bazıları da bizim meczup olduğumuzu ilan etsinler ne olacak sanki.
Yunanistan,Portekiz ve İspanya bugün ne çekiyorsa sebebi FAİZ’dir
Bugüne kadar peygamberler dahil iyiliği emredip kötülükten alıkoymak isteyen insanların işi hiç kolay olmamıştır.Bugün toplumların iliklerine kadar bulaştıkları faiz illeti ile ilgili kalem oynatmanın kolay olmadığının bilincindeyim.
Bakınız bugün dünyanın süper gücü olan Amerika’nın yaşadığı küresel ekonomik krizin temelinde Yahudi Faizcilerin gözü doymaz hırsı vardır.
Yunansitan,İspanya,Portekiz başta olmak üzere dünya da bir çok devletin yaşadığı buhranın kaynağında yine KUR’AN’ın yasakladığı bu faiz illeti vardır.
26 Yılda satılan stratejik kurumların bedeli bir yıllık faize yetmiyor
Türkiye 1985 den buyana sattığı Türk Telekom,Tüpraş,pektim,başta olmak üzere elden çıkardığı tüm stratejik kurumlardan 42 milyar dolar gelir elde etmiş. Bunun 32  milyar doları tahsil edilmiş geriye 12 milyar gibi  bir bedeli de tahsil edecek.
Şimdi sıkı durun 26 yılda sattığımız tüm kurumların bedeli bizim 2010 yılı faiz giderlerimize yetmemiş. İşte faizin ne tür bir bela ve pislik olduğu buradan da ortaya çıkıyor.
Dünyada Bizans,Roma,Selçuklu,Osmanlı kısaca ne kadar devlet yıkılmışsa araştırın hepsinin temelinde FAİZ olduğunu göreceksiniz.
Geçen yıl ülkemizde evlilikler bir önceki yıla göre sadece % 1.56 artmışken boşanmaların % 3.86 arttığının temelinde FAİZ’in olmadığını kimse inkar edemez.
ALLAH’ın yasakladığı peygamberin faiz alacağından vazgeçmeyen bir kabile üzerine savaş ilan etmesi adına valisine gönderdiği emir ortada iken FAİZ’ den vaz geçip geçmemek sizin elinizde.Ben sadece size hatırlattım.Gerisi size kalmış gayri…
IRMAK GARDEN HAYIRLI OLSUN


Zeytinburnu ilçesinin kitabını yazan bir yazar olarak ilçenin en çok huzur bulduğum yeri neresi derseniz hiç düşünmeden Seyitnizam Camisinden PANORAMA 1453 müzesine kadar olan bölge derim.

Çünkü burada bana huzur veren o kadar çok şey var ki hepsini anlatamam ama bir kaçı hakkında kısaca biraz bilgi verebilirim.

Birincisi Peygamber efendimizin 27.göbekten torunu olan  Seyitnizam Hazretlerinin kabri burada,Yine tıbbi bitkilerden üretilmiş mesir macununun mucidi halk hekimi padişah damadı ve ünlü din bilgini Merkezefendi hazretlerinin çilehanesi ve kabri burada.

İstanbul’un fethini aslına uygun olarak panoramik bir şekilde anlatan Panorama 1453 müzesi burada.Şifalı  suları ile bilinen Bizans ayazmaları da burada.İstanbul da Galata dan sonra en eski Mevlevihane olan Yenikapı Mevlevihanesi de burada yer alıyor.

Tarihe mal olmuş bir çok Türk İslam bilgini ve Ermeni sanatkarı hemen burada ki tarihi mezarlıklarda medfun.

Kısaca burada geçmişle gelecek o kadar iç içe girmiş ki “Gelişim ve değişim Tarihi İçinde ZEYTİNBURNU” isimli eserimi kaleme alırken buralarda o kadar çok güzel vakitler geçirdim.Halende şehrin o karmaşık ortamında uzaklaşmak için zaman zaman bu bölgeye gider geçmişle geleceği sentez eder huzur bulurum.Burada yapılan Merkez evlerinde bir daire almak istedim ama bütçem müsait olmadı.Daha sonra yapılan Merkez Park Yel evlerinde ev almak için çaba harcadım ama o da nasip olmadı. Muhtemelen bu lokasyonda yapılacak olan en son konut galiba IRMAK GARDEN olacak.Biraz önce saydığım özelliklerden ve hemen yanı başında yeni ve modern bir ilk öğretim okulun olduğu yerde yükselecek olan IRMAK GARDEN’ da ev alabilirsem çok sevdiğim bu bölgede yaşamaktan zevk alacağım.

Irmak Group yönetim kurulu başkanı Yüksel AKGÜL ile daha önce yaptığım söyleşide Arsa değeri çok kıymetli olan bir bölgede kaliteli malzeme ve işçilikten taviz vermeden son dönemin yüksele modası olan her katta bahçe konsepti ile çok her modern konutlar yapacaklarını ifade etmişti.Yüksel Akgül bugünlerde rüyasını gerçekleştirmek üzere.Çünkü IRMAK GARDEN’ın temelleri atıldı.

Buradan Yüksel Akgül’e talepte bulunuyorum.Çok sevdiğim bir bölgede ikamet etmek istediğim için bir daireyi bana karsız bir şekilde maliyet fiyatına ile satarsa memnun olacağımı belirtmek isterim.

IRMAK GARDEN Zeytinburnu’na ve İstanbul’a hayırlı ve uğurlu olsun diyorum.
Hüseyin ÇETİNER 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186