banner175

Fenerbahçe: Olay aydınlanana kadar futbol oynamayacağız

Fenerbahçe otobüsüne Trabzon'un Sürmene ilçesinde yapılan silahlı saldırıyla ilgili kulüp yönetimi saat 16.00'da bir basın toplantısı düzenledi. Fenerbahçe Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, Asbaşkan Şekip Mosturoğlu ve Yönetim Kurulu üyesi Tolga Deniz Aytöre kameraların karşısına geçip "Olay aydınlanana kadar futbol oynamayacağız" mesajını verdi

Fenerbahçe: Olay aydınlanana kadar futbol oynamayacağız

Fenerbahçe otobüsüne Trabzon'un Sürmene ilçesinde yapılan silahlı saldırıyla ilgili kulüp yönetimi saat 16.00'da bir basın toplantısı düzenledi. Fenerbahçe Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, Asbaşkan Şekip Mosturoğlu ve Yönetim Kurulu üyesi Tolga Deniz Aytöre kameraların karşısına geçip "Olay aydınlanana kadar futbol oynamayacağız" mesajını verdi

istanbultimes
istanbultimes
06 Nisan 2015 Pazartesi 17:38
Fenerbahçe: Olay aydınlanana kadar futbol oynamayacağız
banner171
 Cumartesi akşamı Sürmene'de Fenerbahçe otobüsüne yapılan silahlı saldırı sonrası Fenerbahçe yönetimi bugün en kapsamlı açıklamasını yaptı. Fenerbahçe Basın Sözcüsü Mahmut Uslu, Asbaşkan Şekip Mosturoğlu ve Yönetim Kurulu üyesi Tolga Deniz Aytöre'nin düzenlediği basın toplantısında 'Olay aydınlanana kadar futbol oynamayacağız. Fenerbahçe'ye karşı uygulanan futbol faşizmi bitirilmelidir. Biz yaşam hakkından bahsediyoruz' mesajları verildi.


İşte açıklamayı yapan Fenerbahçe yöneticilerinin açıklamalarının satır başları:
Basın Sözcüsü Mahmut Ulsu:
Çok önemli günler yaşıyoruz. Umut ediyoruz ki failler en kısa sürede bulunacak. Orada bazı kamu görevlileri taş dedi benim de tepkim oldu.
Bura öldürme hedefi var. Öndeki otobüs durduğunda aramızda 50 metre vardı. ;Yalnız bizim otobüs değil oradaki medya mensupları da söylüyorlar, onlar da can tehlikesi atlattılar.
Bizim antrenörümüz şoförün arkasında oturuyordu. Eğer biraz daha arkaya doğru isabet etse Teknik Direktörümüz de ölebilirdi. Otobüsümüz beyaz, üzerinde Fenerbahçe de yazmıyor. 120 km hızla yokuş aşağı giderken ateş açıldı.
Oyuncularımızın psikolojileri hiç iyi değil. Sow hocasından izin alarak gitti. Kendisi de bir günlüğüne gitti.
Bu girişi yaptıktan sonra yönetim kurulu olarak toplantı yaptık.
Taraftara mesaj vermek istiyorum: İtidallerini devam ettirsinler. Bizim için 4. yıldız önemli değil, lampiyonluk önemli değil. Can sağlığı önemliç Nasıl kaybettiğimizi de herkes biliyor. İnşallah onların psikolojik durumlarını düzeltiriz.
Yönetim Kurulu Başkanı TOLGA DENİZ AYTÖRE:
Bu eylem Fenerbahçe'ye düzenlenmiş bir suikkasttir. 3 Temmuz'da hürriyetinden yoksun bırakılmak istenen Fenerbahçe'nin canına kast edilmiştir.
Ülkemizin içindeki hassas durumun da farkındayız. Bu eylemin bir Fenerbahçe - Trabzonspor çekişmesi, ya da iki kulüplü odaklı bir eylem değil bu ciddi bir terör eylemidir. Bu olayı bir bölgeye yükleme hayretinde değiliz. Bizim sorumluluğumuzda olan şey Fenerbahçe taraftarlarının, ccan güvenliğği değildir. Bütün kulüplerin taraftarlarının can güvenliği söz konusudur. Liglerin ve futbolun sonuna gelindiğini artık kan döküldüğünün açıklamamızın temelinde bu yatmaktadır. Bizim amacımız çok açıktır. Sakatlarımızın iyileşmesi yönünde bazı düşünceler var. Bu kadar ciddi bir konuda böyle düşüncelere yer vermeyin.
Hiç bir şampiyonluğun hiç bir başarının Ufuk'un hayatından daha önemli olmadığını belirtmek istiyorum. Bizim liglerin ertelenmesi yönünde bir talebimiz yok. Bizim için şampiyonluğun bir önemi yok.
Yaşanan olay enimdir, unutulmayacak bir olaydır. Bu olayda Fenerbahçe Spor Kulübü olayı hemen güvenlik birimlerinin zaafiyeti, bazı kamu görevlilerinin zaafı gibi sığ gerekçelere indirgemeyecek kadar devlet ciddiyetine sahip bir kulüptür.
"BU OLAY AYDINLANANA KADAR FUTBOL OYNAMA NİYETİNDE DEĞİLİZ"
Biz bu olay aydınlanana kadar futbol oynama niyetinde değiliz arkadaşlar. Aynı ciddiyeti beklediğimiz başka bir birim var; çakıl taşıyla başlayıp gelinen nokta vahim bir noktadır.
İrtibata geçeceğimiz kamu görevleri de olacak ancak maalesef dün akşama kadar, hatta bazı konularda umutluyduk. Bugüne kadar buraya sokulmak istense de önüne geçmek istedik. Bunu bir 3 Temmuz hesaplaşması getirmek konusunda bunu kendilerine yaşam amacı gösteren kişiler var. Biz bunun önüne geçmek istedik.
Bu terör eyleminin fay hatlarını da iyi görmek lazım. Amaçlanan her ne olursa olsun toplumsal kutuplaşmanın parçası olmayacağız.
"FENERBAHÇE'YE KARŞI UYGULANAN FUTBOL FAŞİZMİ BİTMELİDİR"
Yapmamız gerekenler de var. Bazı fay hatlarını, terörize eylemleri, huzur ortamını bozmak ,isteyen, seçim öncesi kaos planları yapabilenler belki vardır. Bizim bir takım önlemler almamız lazım. Fenerbahçe'ye karşı uzun süredir yürütülen kampanyayı futbol faşizmini bitirmek lazım.
Eğer siz yenildiğiniz bir milli takım maçından sonra bu kulübün başkanını Aziz Yıldırım'ı şikayet ederseniz bu terörize olaya neden olursunuz.
Biz burada verilecek her türlü karara saygılıyız. Karar ne olursa olsun bizim talebimiz bu kararın bir an önce verilmesi. Bu yargılama sürecinin uzaması Fenerbahçe ve Türk futboluna zarar vermektedir. Karar ne olursa olsun biz gereğini yapmaya hazırız. Bu kararın bir an önce verilmesi bu fay hatlarının kapatılması açısından önemli bir noktadır.
Eğer bir güvenlik unsurunu kullanacaksak bu kulüplerin birlikte maç izlemeleri için kullanmamız gerekiyor. Baba Hakkı'ların yerine bahis sitesi yöneticilerini koymaktan vazgeçmeliyiz. Toplumsal değerlerin yerine makro ekonomik değerleri koyduğumuzda işte bugün ruhumuzu kaybettiğimizde bu tarz terör eylemlerine maruz kalıyoruz.
"BİZ YAŞAM HAKKINDAN BAHSEDİYORUZ"
Bizim için liglerin ertelenmesi, müsabakların ötelenmesi ya da bu tür geçici tedbirlerin hiç bir anlamı yok. Biz yaşam hakkından bahsediyoruz. Biz camiaların kutuplaşmasının engellenmesinden bahsediyoruz.
Biz liglerin oynanmasına gerek kalmadığını düşünüyoruz. Bu olay aydınlanana kadar futbol oynamasına gerek yok.
FENERBAHÇE AS BAŞKANI ŞEKİP MOSTUROĞLU'NUN AÇIKLAMALARI
Biz şoför arkadaşımıza maddi manevi her türlü desteği vermeye amadeyiz. Bir insanın ölmemesi bir tesadüf bir şanstı.
Bu sadece Fenerbahçe'ye payılmış bir saldırı değildir bu bir suikasttir. Başkanımız 3 Temmuz sürcinde Memleket Elden Gidiyor demişti. 3 Temmuz'la toplumun sinirleri sinir uçları baskı altına alındı. Bu uçlar kaşındı. Bu kaçıma bir terör eylemiyle son buldu. Sinir uçlarıyla oynayanların bundan vazgeçmesi gerekiyor. Şu ana kadar başkanımız ve bizler bütün söylemlerinde hep sağ duruyu çağırısı yaptık.
Cadde'de Adliye'de Anıtkabir'de hep demokratik çizgimizi koruduk. Bu olayın çok daha büyük toplumsal olaylara mahal verebilme durumu var. Ama ile başlayan söylemlerden kaçınmak gerekiyor. Bu olayı kaşıyangların takipçisiyiz. Türkiye Cumhuriyeti devleti adli teşkilatı da bunu takip ediyor. Buraya odun atarak hiç kimse bir menfaat elde edemez.
"O DAVALARA KUMPAS DİYENLER BİZİM DAVAMIZA KUMPAS DİYEMİYOR"
Taraftarlarımızı sağ duyuya davet ediyoruz. Bugün o davaya kumpas diyenlerin, bugün bizim davamızla ilgili kumpas dememesi enteresandır.
Burada insan hayatı söz konusu. Bir can kaybı olmuş olsaydı bu boyut bir basın toplantısı boyutunu aşardı. Liglerin ertelenmesi bizim bir beklentimiz değildir. Eğer bu olay terör eylemiyse buna hep birlikte tepki göstermemiz gerekiyor. Bu ülkenin barışı refahı için önemlidir.
MAHMUT USLU'NUN AÇIKLAMALARI:
Artk çok kısa yorumlar yapmadan artık düşmanlıkların kinlerin bitirilmesi için çaba gösterilmesi gerekiyor. Ama bazı TV'lerde yine tahrik görüyoruz. Bu toplumu yönlendiren insanları yönlendiren çok önemli bir araç medya.
GAZETECİLERİN YÖNETİCİLERE SORULARI
Soru: Liglerin ertelenmesinden sonra yapılan açıklamayı biraz açar mısınız?
Yönetim Kurulu Başkanı TOLGA DENİZ AYTÖRE: Siz eğer Fenerbahçe Başkanı'nı 3 Temmuz'dan bu yana ağza alınmadık hakaretleri küfürleri adliyeye sevk etmezseniz, siz bu oyuncuları, kulübü hedef gösterirseniz bu bir ödüldür. Bunun sonucu mudur hayır ama sebeplerinden birisidirBu dava nasıl biterse bitsin kimsenin beslenmesine izin vermeyiz. Sonuç ne olursa olsun biz her şeye hazırız.
Şekip Mosturoğlu: Terör savcılığına yaptığımız suş duyurusu çok önemli. Son duruşmada Türkiye'nin en büyük gazetesinin köşe yazarı, duruşma salonunda çetleşiyor. O gazeteyi göreve çağırdık. O arkadaş yazmaya devam ediyor. En azından bir yazışma yapılabilirdi. Bu köşesine devam ediyor ve oradan kaşımaya devam ediyor. Terör savcılığının soruşturduğu bir dosyadan bahsediyoruz. Hala bu ateşin altında bir ateş de ben koyayım diyor.
Devletin en tepesindeki isimler bu olayın bir terör eylemi olduğundan bahsediyorsa olayın vehametini tam olarak görmek lazım. Bu ikinci 3. ligde olan olaylar. O yüzden herkes sorumluluğunu bilsin.
Yönetim Kurulu Başkanı TOLGA DENİZ AYTÖRE: Dün bir kulüp başkanının açıklamalarını dinledim. Bu ülkede geçen hafta bir hukukçu öldürülmüş. Siz kalkıyorsunuz eylemin olduğu yerde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı'nın arasası var diyorsunuz. Az ciddi olacaksınız. İnsan hayatından bahsediyoruz ya. Bu kadar alt metni boş, popülist tavırlarla konuşulan futbol diliyle buraya ulaşmak o kadar kolayki. Bu gerginliğin sebebi Aziz Yıldırım, Fenerbahçe dediler. Ne oldu? Alt metni boş, hiç bir anlamı olmayan hiç bir felsefi çözüm önermeyen konuşmalardan vazgeçmek lazım. Dün farkında değiliz, hala farkında değiliz. Hala espri yapıyorlar. Arkadaşlar herkes kendisine gelsin.
"ARİF'İN HİKAYESİNİ BİLİR MİSİNİZ?"
Fenerbahçe'nin tarihini bilmemekle de ilgili sorunlar var. Arif'in hikayesini bilir misiniz? Cepheden izin alır maçlara gelir. Bir gün şehit olur Fenerbahçe 10 kişiyle oynar ve maçı kazanır. Fenerbahçe'yi zan altına almak istemeye çalışanlar dikkatli olsun.
KULÜPLER BİRLİĞİ'NİN TAVRI
Kulüpler Birliği 3 Temmuz'dan bu yana yaşananların neresinde duruyor. Bir proje ortaya koydular. Başkanın ortaya attığı proje. Avrupa Kulüpler Birliği toplandı. Orada önemli kararlar alındı. Kulüpler Birliği burada konuşulanlarla ilgili bizden fikir almadı. Kulüpler Birliği tarafsız kalmalı ama haksızlığa da sessiz kalmamalı.
Son Güncelleme: 06.04.2015 17:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186