banner175

Türkiye’nin Kaderini İstanbul Tayin Edecek

Türkiye’nin en önemli ve köklü değişiklikler getiren seçimi olarak ifade edilen 24 Haziran Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile alakalı Politik sokak röportajlarının en çok izlenen kanalı olan İstanbul Times TV Özel Youtube Kanalı İstanbul halkına sordu.

Türkiye’nin Kaderini İstanbul Tayin Edecek

Türkiye’nin en önemli ve köklü değişiklikler getiren seçimi olarak ifade edilen 24 Haziran Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile alakalı Politik sokak röportajlarının en çok izlenen kanalı olan İstanbul Times TV Özel Youtube Kanalı İstanbul halkına sordu.

istanbultimes
istanbultimes
22 Haziran 2018 Cuma 12:57
Türkiye’nin Kaderini İstanbul Tayin Edecek
banner171

Türkiye’nin en önemli ve köklü değişiklikler getiren seçimi olarak ifade edilen 24 Haziran Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile alakalı Politik sokak röportajlarının en çok izlenen kanalı olan İstanbul Times TV Özel Youtube Kanalı İstanbul halkına sordu.

İşte yüz yüze yapılan sokak röportajlarımızın ilk turunda çıkan sonuçlar

17 Nisan 2018 ile 3 Haziran 2018 tarihleri arasından İstanbul’un 39 ilçesinin 35’inde 18 ile 70 yaş arası seçmenlerle yüz yüze yapılan röportaj sonucunda ilk tur da 3.098 semene soru sorduk.

Bu sayı 2.tur çalışmalarımız ile beraber yaklaşık olarak 4.800 civarını buldu.

Toplam 3.098 kişi ile yapılan ve seçmenlere ‘Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz ve Neden?’ sorusunu yönelten İstanbul Times TV Özel Youtube kanalı muhabirlerinin elde ettiği sonuçlar şu şekilde oldu :

İşte Sokak Röportajlarının detayları

Soru sorma tarihleri : 18 Nisan-3 Haziran 2018

Soru sorulan kişi sayısı : Toplamda 3.098 kişi ( + 2.Tur)

Soru sorulan yerler : 39 ilçesi bulunan İstanbul’un 35 ilçesinde soruldu.

Sorulan soru: Yarın seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz ? Neden?

Partilerin Genel Durumu:

Ak Parti: 983 kişi tarafından tercih edilerek yüzde 31,73 oy oranını elde etti.

CHP: 498 kişi tarafından tercih edilerek yüzde 16,07 oy oranını elde etti.

MHP: 81 Kişi tarafından tercih edilerek 2,61 oy oranını elde etti.

HDP: 217 Kişi tarafından tercih edilerek 7,00 oy oranını elde etti.

İyi Parti : 239 kişi tarafından tercih edilerek 7,71 oy oranını elde etti.

Saadet Partisi: 25 kişi tarafından tercih edilerek 0,81 oy oranını elde etti.

Kararsız olduğunu belirten seçmen sayısı ise 431 kişi olarak ortaya çıkarak yüzde 13,91 kısmı oluşturdu.

Oy vereceği partiyi açıklamak istemeyenlerin sayısı ise 376 kişi olarak ortaya çıkarak yüzde 12,14 dilimi oluşturdu.

Sandığa giderek boş oy atacağını ifade edenlerin sayısı ise 177 olarak ortaya çıktı ve yüzde 5,71 olarak belirlendi.

Diğerleri: 71 kişi ile 2,29 belirlendi.

Kararsız % 13.91

Açıklamak istemiyorum % 12.14

Boş oy atacağım % 5.71

Diğerleri % 2.90

Soru sorduğumuz 3.098 seçmenin içinde 1.055 kişisi yani % 34.66 ‘lık bir oran ile ciddi bir seçmen kitlesi bazı nedenlerden dolayı siyasi görüşünü açıklamaktan geri duranların seçim sonucunu belirleyeceği ifade ediliyor.

Siyasi analistler bu dört grupta yer alanların % 90’ının İktidar partisine oy vermeyeceğini düşünüyor.

Çünkü Ak Parti’ye oy vereceğini düşünen seçmen bunu açıklamaktan korkmaz tezini savunuyorlar.

Sokak Röportajlarımız merakla izleniyor

16 Nisan 2017 Referandum sonuçların en yakın oranları elde ederek büyük yankı uyandıran İstanbul Times TV Özel Youtube kanalı izleyiciler tarafından da büyük ilgi gördü.

Kısa sürede yaklaşık 40 bin abone ve sadece kendi kanalımız üzerinde 25 milyondan fazla izleme oranı elde ederek 24 Haziran seçimleri için yapacağı sokak röportajları merak ediliyordu.

Seçmen hangi partiye neden oy veriyor ?

Ak Partiye oy verme nedenleri : Hizmetlerden dolayı. Recep Tayyip Erdoğan’ı seviyorum. Başka alternatif parti yok.

CHP’ye oy verme nedenleri: Atatürk’ün partisi olduğu için. Aileden gelen bir alışkanlık. mevcut iktidarın ülkeyi iyi yönetemediğini düşünüyorum. Sol bir parti olduğu için.

MHP: Milliyetçi olduğum için. Devlet Bahçeli’yi sevdiğim için.

HDP: Kürt olduğum için. Selahattin Demirtaş cezaevinde olduğu için. Mecliste HDP’nin de olması gerektiğini düşündüğüm için. AKP’yi durdurabilecek tek parti olarak gördüğüm için.

İyi Parti: Değişik, yeni bir parti olduğu için. Meral Akşener’i sevdiğim için. Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti’yi gönderecek bir parti olduğu için.

Saadet Partisi: Geçmişten gelen bir alışkanlık olduğu için. Temel Karamollaoğlu’nu sevdiğim için. Mazlum ve ezilen Müslümanlar için.

Kararsız seçmenlerin kararsız olmalarının sebebi ağırlıklı olarak iki parti arasında kaldıklarını söylemektedir.

Açıklamak istemeyen seçmenlerde genel endişe politik görüşlerini açıkladıkları takdirde işlerinden kovulmaları veya evlerinden gelip alınacak korkusu hakim olduğu tespit edildi.

Sandıkta boş oy atacaklarını söyleyen seçmenler ise mevcut partilerin hiçbirine güven duymadıklarını, oy vermenin bir şeyi değiştirmeyeceğini düşünmeleri oldu.

Diğerleri kısmındaki seçmenler ise bağımsız adaylar veya diğer partilerden yana oy kullanacaklarını ifade etti.

Konvoy – Bayraklama – Mitinglerin Modası Geçiyor…

Yeni seçmenler artık eskisi gibi bin bir zahmete katlanıp bir yere toplanıp siyasi parti başkanın nutuklarını dinlemek istemiyor. Hiçbir seçmen artık benim partim çok bayrak astı, çok afiş astı , konvoyu çok kalabalıktı ben de bunun için oy vereyim fikri artık tarihe karışıyor.

semen artık E- miting şeklinde adayları dinlemek istiyor. Yapılan sokak röportajlarından diğer seçmenlerin fikir ve düşüncelerini canlı yüz mimiklerini izleyerek fikir sahibi olmaya çalışıyor. Konvoy’un modası İstanbul’da çoktan geçti. Politik bir görüşü olmayan gençler zahmete katlanıp Mitinglere gitmiyor. Bunun yerine liderlerin sosyal medyaya yansıyan konuşmalarını dinleyip yada izleyip fikir sahibi olmaya çalışıyorlar.

Genel olarak sokak röportajlarımızda elde ettiğimiz sonuçlara göre seçmenlerin miting meydanlarında verilen vaatlere, ya da hizmetlerden ziyade ideolojik olarak sandığa gittiklerini aynı zaman toplumda kutuplaşmanın ve korkunun hakim olduğu tespiti yanlış olmaz.

Yusuf KARAKAŞ / İstanbul Times Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
Yusuf KarakaşSeçim 2018
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186