banner175

İki önemli açılım !

Astsubay MİT’in başına geldi.. Mustafa Sarıgül ‘Zaza’ açılımı yaptı !

İki önemli açılım !

Astsubay MİT’in başına geldi.. Mustafa Sarıgül ‘Zaza’ açılımı yaptı !

20 Nisan 2010 Salı 09:36
İki önemli açılım !
banner171
Sürekli Kürt açılımını konuşuyoruz ama Türkiye’de başka açılımlar da oluyor. Biri haftasonu haber oldu.. 15 yıl astsubaylık yapmış, 2001’de TSK’dan ayrılıp bürokrat olmuş bir isim yakında MİT’in patronu olacak. Bu tam bir açılım!.. Diğer ise dün yaşandı. Parti kurmaya çalışan Mustafa Sarıgül, Türk siyasetinde belki de ilk defa Zazaları Kürtlerden ayırarak farklı bir halk olarak tanımladı, Bingöl’de Zaza açılımı yaptı.
 
1- ASTSUBAY, MİT’İN BAŞINA !

Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşar Yardımcılığı’na, 2,5 yıldır Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı yapan Hakan Fidan Atandı. 15 yıl astsubay olarak görev yaptığı TSK’dan ayrıldıktan sonra bürokraside hızla tırmanan Fidan’ın Mayıs ayında emekliye ayrılacak olan Emre Taner’in yerine MİT Müsteşarı olması bekleniyor.
 
1968 yılında Ankara’da doğan Fidan, 1986-2001 yılları arasında 15 yıl süreyle astsubay rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptı. Ordudan ayrıldıktan sonra çeşitli büyükelçiliklerde görev yapan Hakan Fidan, AK Parti döneminde hızla yükseldi.

14 Kasım 2007 tarihinde dış politika ve uluslararası güvenlik konularından sorumlu Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı.
 
MİT’in başına geçecek olan yeni isim 29 Nisan günü yapılacak MGK toplantısında kesinleşecek. MGK’da, Cumhurbaşkanı, Hükümet ve askeri kanadın yapacakları değerlendirmenin ardından MİT Müsteşarı kararı da kesinlik kazanacak.

Bu atamanın en önemli tarafı ise şu: MİT'te eskiden muvazzaf generallerin getirildiği en tepe koltuğa bu kez bir astsubay oturacak.

MİT'te halen çok sayıda general ve subay var. Hakan Fidan'ın belki 15 sene önce selam durduğu askerler, şimdi ona selam duracak. Şimdi generalinden albayına askerler bir astsubaya selam duracak.

2- SARIGÜL’DEN ZAZA AÇILIMI
 
Türkiye Değişim Hareketi adıyla yeni bir siyasi hareket yaratmaya çalışan Mustafa Sarıgül, dün Bingöl’deydi. Kent merkezinde halka seslenen Sarıgül, demokratik açılımlara uydu; hem kültür hakların verilmesini hem de birlik-beraberlik mesajı verdi:

“Kapsamlı bir anlaşma planı hazırlayacağız. Çözüm, kültürel haklardır, adalet ve eşitliktir. Kürt yurttaşlarımız, Zaza yurttaşlarımız, kendi dillerini, kendi kültürlerini, özgürce öğrenecek ve inşallah bunu kullanacaktır. Türkiye’de Kürtçe’yi de okullarda özgür bir şekilde okuyacaksınız. Köylere dönüşleri kolaylaştıracağız. Köy isimleri halkımızın gelenek ve göreneklerine uygun hale gelecek. Yurttaşlarımız çocuklarına istediği ismi verecek, ülkemizde Türk’üyle, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Kürt’üyle, Zaza’sıyla, hep birlik el ele, kol kola, omuz omuza yaşayacaktır”
 
Sarıgül’ün konuşmasında geçen Zaza vurgusu dikkat çekti. Daha önce bir çok siyasetçi “Türk’üyle, Kürt’üyle..” diye geçiştirdiği Zazaları, Kürtlerden ayrı gören ilk lider Sarıgül oldu.

‘Zaza’ konusu uzun yıllardır tartışılıyor. Anadolu’nun köklü halklarından olan Zazalar ağırlıklı olarak Tunceli, Bingöl’de yaşarlar. Kimileri onları ayrı bir etnisite olarak görüyor. Kimileri Zazaları, Kürt olarak sayarken kimileri ise “Zazalar aslında Türk’tür” diyor. Sarıgül de Zazaları Türklerden ve Kürtlerden ayrı tuttu ve cesur bir adım attı.

ZAZALAR HAKKINDA..
 
Vikipedia’ya göre Zazalar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun Fırat ve Dicle su havzasında ve dağlık alanlarda yaşarlar. Sükun ettikleri yer enlem 37,8°- 42° ve boylam 37,8°- 40° arasında yer alan bölgede, il olarak Sivas’tan Karlıova’ya, Gümüşhane’den Urfa’ya kadar uzanır. Ağırlıklı olarak Tunceli, Bingölde yaşarlar. Bu iki ilde nüfusun çoğunluğu oluştururlar. Erzincan, Elazığ, Sivas, Diyarbakır, illerinde ise azınlık durumundadırlar.
 
Kangal, Zara, Ulaş, İmranlı, Hafik, Gürün (Sivas), Varto (Muş), , Gerger (Adıyaman), Hinis, Mutki (Bitlis), Sason, Kozluk,Gercüş (Batman) , Dicle, Ergani, Hani, Lice, Kulp, Çermik, Çüngüş (Diyarbakır) ilçelerinde de meskendirler. Bunun dışında Gazi Mah. İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli, Güzeltepe İzmir, Aksaray şehirleri ve birçok ilçeye göçetmiş Zaza mevcuttur. Almanya, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Fransa, İsveç, Danimarka gibi Avrupa ülkelerinde bulunan Zaza sayısı tahminen 500.000’dir.[3]. Cambul (Kazakistan) Batum (Gürcistan) ve Musul bölgelerinde de Zazalar vardır. Zazalar’ın nüfusu hakkında kesin ve sağlıklı bir bilgi mevcut değildir. Genellikle dünyadaki Zaza nüfusuna dair olarak 1 milyon ile 2 milyon arasında değişen tahminler mevcuttur.
 
KÜRTÇE’DEN FARKLI OLARAK, ZAZACA !
 
Yine Vikipedia’ya göre Zazalar’ın dili Zazaca olmakla birlikte, Zazalar arasında çiftdillilik veya çokdillilik göze çarpmaktadır. Yaşadıkları veya göç ettikleri coğrafyanın siyasi ve demografik koşullarına göre Türkçe ve Kürtçe gibi diller de konuşulur. Zazalar çoğunlukla Alevi, kalanı da Sünni kesimden oluşmaktadır. Sünni kesimde ayrıca Şafii ve Hanefi mevcuttur.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186