banner175

İdeal Sünnetin Yaşı Ne Olmalı ?

İstanbul Times Gazetesi olarak yarı yıl tatilinde erkek çocuklarını sünnet etmeye çalışan ebeveynlere ışık tutması için Avrasya Sağlık Grubu hekimlerinden çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Hüseyin Kılınçaslan’ın yolunu tuttuk. Biz sorduk Kılınçaslan cevap verdi.

banner170

İdeal Sünnetin Yaşı Ne Olmalı ?

İstanbul Times Gazetesi olarak yarı yıl tatilinde erkek çocuklarını sünnet etmeye çalışan ebeveynlere ışık tutması için Avrasya Sağlık Grubu hekimlerinden çocuk Cerrahisi Uzmanı Doç.Dr. Hüseyin Kılınçaslan’ın yolunu tuttuk. Biz sorduk Kılınçaslan cevap verdi.

istanbultimes
istanbultimes
28 Ocak 2017 Cumartesi 16:38
İdeal Sünnetin Yaşı Ne Olmalı ?
banner171
 İşte O söyleşi :


Sünnetin ideal yaşı nedir ?

Sünnet her yaşta olunan cerrahi bir işlemdir.Ancak uzmanların en çok tercih ettikleri yaş aralığı ise 0-6 yaşa arasıdır. Eskiden hekim olmayan ve kendilerine sünnetçi denilen kişilerde sünnet yaparken son yıllarda sağlık bakanlığının getirmiş olduğu genelgeler hekimlerin dışında insanların sünnet yapmasını yasakladı.  Erkek çocuk -0-6 yaşa arası sünnet olursa  bunun psikolojik etkileri daha az olabiliyor.  Daha İleri yaşlarda yapılan sünnetlerde sünnet olan kişinin olumsuz yönde etkilenme şansı biraz daha fazla.

İstanbul Times Haber Merkez / Çağla Pekgüleç 

Avrasya Sağlık Grubunda Sünnet her zaman yapılıyor mu ?

Evet yılın 365 günü hem Zeytinburnu hem de Gaziosmanpaşa Küçükköy yerleşkemizde modern bir şekilde uygun ortamlarda sünnet yapıyoruz. Ebeveynlerin bu işlemi mutlaka uzman doktorlar tarafından yaptırmalarını öneriyorum. Meslek hayatımda uzman olmayan kişiler tarafından yapılan bir çok sünnetin sorunlu olduğuna şahitlik ettim ve bazılarına da müdahale ederek  düzeltme yaptık.

Çocuklarla Alakalı Merak edilen hastalıklar   :

Çocuklarda karın ağrısının cerrahi nedenleri, apandisit ve kasık kanalı patolojileri

Çocuk Cerahisi branşı nedir? Hangi yaş aralığını kapsar?

Çocuk Cerrahisi 0-18 yaş arası cerrahi hastalıklarla ile uğraşan bir anabilim dalıdır.  Genellikle karın içi, göğüs içi ve kasık ve baş-boyun patolojileri ile uğraşır.

Çocuk Cerrahisi branşının zor ve kolay tarafları nelerdir?

Çocuk erişkinin bir minyatürü değildir.  Önce bunu söyleyerek başlayayım. Hastalıkları erişkine benzer ama belirti-bulgu, tanı ve tedavi yöntemleri kendine hastır. Bu branşın zor tarafı kendini ifade edemeyen veya ifade etmekte zorlanan bir varlıkla uğraşmamızdır. Kapalı bir kutu vardır karşımızda ve siz tanıya anne-baba veya yakını kimse o onlar üzerinden gitmek zorundasınız. Bazen ameliyat olacağından korkup hastalığın belirti ve bulgularını saklama yolunu da seçebilir çocuklar.

Ayrıca çok daha dar bir sahada cerrahi işlem yapılmak zorunda olunması da ayrı bir zorluktur. Ameliyat sonrası dönem ise bence asıl zorluğu oluşturan kısımdır. Çok hızlı değişen bir bünyeye ameliyat yapılmıştır ve işlerin ters gitmesi durumunda sıkıntılar arka arkaya gelebilir.

Bir bünyeye ilk defa cerrahi işlemin uygulanması da bu branşın diğer bir zor tarafıdır.

Kolay tarafı nedir? Öncelikle sevimli, masum bir varlık vardır karşınızda. Yardım etme duygunuz bu yüzden otomatiktir. Hayat dolu bir canlıya hizmet etmek güzel.  Önünde uzun yıllar olan bir varlığa yardım etmek güzel. 

Birde yara iyileşmesi erişkine göre hızlıdır. Bu da tedavinin başarısını artıran önemli bir etkendir.

Çocuklarda karın ağrısının cerrahi nedenleri nelerdir? Kısaca bahseder misiniz?

En başta apandisit aklımıza gelir.

Barsak düğümlenmesi,

Barsak tıkanmaları,

Mide ve barsak delinmeleri,

Travma sonrası karın içi organ yaralanmaları özellikle karaciğer ve dalak yaralanmaları

Karın içi abse, kist ve tümörler

Safra kesesinin iltihabı

Meckel divertikülü dediğimiz normalde bebek anne karnında iken kaybolması gereken ince barsağa ait bir çıkıntı olur. Yüz kişiden 2 sinde bu kalır. Bu iltihaplanırsa cerrahi bir sorun oluşturabilir.

Sıkışmış bir fıtık

Kızlarda yumurtalık kist ve kitleleri, yumurtanın kendi etrafında dönmesine bağlı over torsiyonu dediğimiz tabloErkeklerde testisin yerine inmediği durumlarda karın içinde kasık kanalına yakın kısımda kalan testisin tümör veya kendi etrafında dönmesine-torsiyonuna bağlı durumlar

Bu listeyi uzatabiliriz. 

Apandisit nedir? Çocuklarda sık mı görülür?

Önce apendiks nedir? Onu tanımlayalım. 

Apendiks Latincede çıkıntı, uzantı demek.  Tam tıbbi ismi Apendiks Vermiformis  yani solucansı çıkıntı. Apendiksin yerleşimi bazen farklı olabilir.Apendiksin iltihabına apandisit denir.

Apandisit  % 7-9 oranlarda sık olarak görülür. Özellikle 6-12 yaş çocuklarda görülme oranı fazladır.

Karrın ağrısı olan bir çocukta ailelere düşen görev nedir?

Aileler karnı ağrıyan bir çocuğu ağrı kesici vermeden bir hekime muayene ettirmelidirler.

Muayene ettirdiler cerrahi bir durum düşünülmedi. Evde yine dikkatli olmalıdırlar. Özellikle başka bir sebeple tedavi verilmiş olsa bile göbeğin sağ alt tarafı ağrıyan ve o kısma dokundurmayan çocuklarını tekrar sağlık kuruluşuna götürmelidirler.

Doç.Dr.Hüseyin Kılınçaslan Kimdir ?

Aslen Bolu’lu olan Doç.Dr.Hüseyin Kılıçaslan İlk ve orta öğrenimi Kocaeli Hereke’de tamamladıktan sonra tıp fakültesini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde okudu.

Aynı fakültenin Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı.

Uzman olduktan sonra 4 yıl gibi bir süre Gaziantep ve Diyarbakır’da görev yaptı.

2010 yılında tekrar İstanbul’a dönen Doç.Dr.Hüseyin Kılınçaslan O

yıldan beridir İstanbul’da çalışmaktadır. Evli, Mehmet Kağan ve Ali Kerem adında iki oğlu olan Kılınçaslan Avrasya Sağlık Grubu hastanelerinin Zeytinburnu ve Gazisomanpaşa yerleşkelerinde hekimlik yapıyor.

Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

Son Güncelleme: 28.01.2017 16:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.