banner175

Doğa Konseptli Eğitim Modeli Zeytinburnu’nda…

“DOĞA’NIN ÇOCUKLARINA GÜVENİYORUZ…” Son yıllarda eğitim alanında zirveye çıkan Doğa Kolejleri’ne bir yenisi daha eklendi. Cevizlibağ Doğa Koleji, ‘Doğa’ Konseptli Eğitim Modeli’ni Zeytinburnu’na taşıdı.İstanbul Times Gazetesi olarak Kurumun genç ve dinamik Müdürü Yunus Tonun'u makamında ziyaret ettik..

Doğa Konseptli Eğitim Modeli Zeytinburnu’nda…

“DOĞA’NIN ÇOCUKLARINA GÜVENİYORUZ…” Son yıllarda eğitim alanında zirveye çıkan Doğa Kolejleri’ne bir yenisi daha eklendi. Cevizlibağ Doğa Koleji, ‘Doğa’ Konseptli Eğitim Modeli’ni Zeytinburnu’na taşıdı.İstanbul Times Gazetesi olarak Kurumun genç ve dinamik Müdürü Yunus Tonun'u makamında ziyaret ettik..

19 Kasım 2012 Pazartesi 17:01
Doğa Konseptli Eğitim Modeli Zeytinburnu’nda…
banner171

Zeytinburnu'nun eğitim kalitesi yükseliyor

Cevizlibağ Doğa Koleji, ‘Doğa’ Konseptli Eğitim Modeli’ni Zeytinburnu’na taşıdı. “Bir Doğa Nesli Yetişiyor!” sloganıyla yola çıkan Doğa Koleji, öğrencilere en iyi eğitimi vermenin en temel yolunun doğa ile işbirliği yapmak olduğunun bilincine varmış seçkin bir kurum. Genç ve dinamik bir kadroyla her yıl biraz daha büyüyen Doğa Koleji’nin Zeytinburnu’na taşıdığı bu eğitim modelini yakından tanımak istedik Bu amaçla Cevizlibağ Doğa Anadolu Lisesi’nin kapısını çaldık.  
 

İstanbul Times Haber Merkezi / Özel Haber 


Cevizlibağ Doğa Anadolu Lisesi’nin genç ve başarılı müdürü Yunus Tonun, bizleri kırmayıp röportaj teklifimizi kabul etti ve sorularımızı içtenlikle yanıtladı. İlk sorumuz okulun eğitim felsefesi üzerineydi.Eğitim felsefemizi ‘en iyi öğrenme; yaparak, yaşayarak öğrenme’ düşüncesiyle öğrencilerimize sınırsız kullanım alanı sunan doğanın üstüne kurduk.” diyen Yunus Tonun:  “Öğrencilerimizin doğayı özgürce kullanmalarını istedik. Çünkü bizler bu özgür ortam içinde onları hayat boyu taşıyacak gücün saklı olduğunu çok iyi biliyoruz. Bizler, her şeyden önce Doğa’nın çocuklarına güveniyoruz.“ şeklinde konuştu.

YEREL VE EVRENSEL DEĞERLER BİR ARADA…

Doğa Konseptli Eğitim Modeli, aynı zamanda öğrencilerin yerel ve evrensel değerleri  birlikte edinmesini hedefleyen bir vizyon konsepti.

Doğa’da öğrencilerin, milli ve manevi değerleriyle sahip oldukları zengin kültür mirasının önemini kavrayarak yetiştirildiğini ifade eden Tonun, “Öğrencilerimizin yerel değerlere bağlı, evrensel değerlere açık, uluslararası bir bakış açısına sahip olmasını amaçlıyoruz. Yetişen her bir Doğa nesli temsilcisi bizim gözümüzde geleceğin aydınlık mimarlarından biridir. Onlar, Doğa’da öğrendikleri erdemli davranışları çevrelerine de yansıtıyorlar ve gelecek yıllar boyunca yansıtacaklar da. Biz, Doğa öğrencilerinin, geleceğin doğayla barışık dünyasının aydınlık liderleri olacağından eminiz.” ifadelerini kullandı.


DOĞA, HEP YENİDİR…

“Doğa Kolejleri'nde sistemler statik değil, dinamik ve yenilikçi bir yapıya sahiptir.” diyen Cevizlibağ Doğa Anadolu Lisesi Müdürü Yunus Tonun, cümlesini şöyle açıklıyor: “Çünkü Doğa’nın temeli yeniliktir. Yenilikçilik, Doğa Kolejleri’nin her konuya yaklaşımında kendini gösterir. Bizimle birlikte büyüyen öğrencilerimiz de doğal olarak hayata bu yenilikçi, geliştirici ve ilerici mantıkla bakıyorlar. Çoklu Zekâ Kuramı'na dayanan sistemde, "Mantıksal-Matematiksel, Sözel-Dilsel,

Görsel-Uzamsal, Müziksel-Ritmik, Bedensel-Kinestetik, Sosyal, İçsel ve Doğacı" zekâ alanlarında eğitim dengeli olarak verilir. Böylece öğrencilerimizin sadece baskın zekâ alanlarını kullanmaları değil, çekinik zekâ alanlarını da aktif hale getirmeleri hedeflenir.” şeklinde konuştu.

DOĞA’DA ÖĞRENCİ MECLİSLERİ ARI GİBİ ÇALIŞIYOR…

Geleceğin liderleri, Doğa Kolejleri Öğrenci Meclislerinde yetişiyor. Cevizlibağ Doğa Anadolu Lisesi’nde meclis seçimlerinden bahseden Tonun, “Bizde seçimler son derece demokratik bir platformda ilerledi.

Başkan adayları için iki haftalık propaganda süreci gerçekleştirildi. Adaylar veli oryantasyon toplantımızda konuşma yaparak, velilerimize projelerinden bahsetti ve velilerimizden çocuklarının oylarını istedi. En çok oyu alarak Cevizlibağ Doğa Anadolu Lisesi Öğrenci Meclis Başkanı olan isim ise Elif Azra Keçeci oldu.

Meclis öğrencilerimiz seçilip seçilmez hemen kolları sıvayıp “Arakan’daki Müslümanlara kurban yardımı kampanyası” başlattılar ve bunu çok ciddi bir başarıyla tamamladılar.” şeklinde konuştu.

Meclis Başkanı Elif Azra Keçeci ise: “Öncelikle şunu söylemeliyim ki çok şanslıyız. Çok iyi planladığımız sosyal sorumluluk projelerimizle ihtiyaç sahibi insanlarımıza yardım ulaştırabiliyoruz. Bu, çok büyük bir manevi haz. Başardıklarımızla gurur duyuyoruz ve başarılarımız bizi daha iyisini yapmaya, daha çok çalışmaya sevk ediyor, daha büyük bir azimle bağlanıyoruz okulumuza ve projelerimize. Tüm bunlarda tabii ki en büyük destekçimiz okulumuz.  Okulumuzun bize güvenip bizi desteklemesi, bize fırsat vermesi bizde bir özgüven oluşturdu. Biz çok büyük bir aile ve çok  güçlü bir ekibiz.” cümleleriyle gönlümüzü adeta fethetti.

 ZEYTİNBURNU’NA DOĞA’NIN BİR ARMAĞANI…

Son yıllarda ilçede yapılan nitelikli ve akıllı bina olarak tabir edilen konutların sayısı artınca Eğitim sektörünün duayeni Fethi Şimşek'te bu potansiyeli görerek Kiptaş Merkez evlerinin yanı başında muhteşem bir binada Zeytinburnu eğitim kalitesine Doğa'nın bir armağanı olarak bu kurumu ilçenin hizmetine sundu.

Kolejin genç dinamik ve idealist Müdürü Yunus Tonun ile yaptığımız söyleşide müdür'ün heyecanı,eğitim aşkı ve şevki gözlerinden okunuyordu. Doğa ailesinin kurucusu Fethi Şimşek'in idareci seçiminde bu özellikleri taşıyan gençlere imkan vermesi takdire şayan bir davranış olarak görülüyor.


Kaynak : İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)
 

Son Güncelleme: 07.12.2019 21:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner169