banner175
Bu bilgileri hayata geçirenler bugün dünyada savaşlara yön verenledir. Kendileri daha iyiye ulaşmak için çabalarken ve geleceklerini, yaşam kalitelerini arttırırken bizleri birbirine düşüren ve savaşlara mecbur bırakanlardır. Çünkü biz ATATÜRK GENÇLİĞİ uyandık ve bağımsız enerji kaynaklarına ulaşmak artık zor değildir. Bağımsız enerji kaynağı demek bağımsız ULUSLAR demektir. Bugünkü sistemi kuranlar ise kendi çıkarlarını korumak adına bizleri savaşlara, ölümlere ve hastalıklar karanlıklarında yok etmek isteyen insanlıktan çıkmış kendi gözlerini doyurmaya çalışan bir avuç zavallılardır. Artık bizi yönetenler ve mazlum halklar DURUN VE ETRAFINIZA BAKIN SAVAŞTIĞINIZ KARDEŞİNİZ VE BU DÜNYA HEPİMİZE YETER RABBİM HERŞEYİ TASTAMAM YARATMIŞ… ARTIK AKLINIZI İŞLETMEYECEKMİSİNİZ? Diyor…
NERDE KALMIŞTIK…. EVET….

 GÜNEŞ ENERJİSİ NEDİR?
 
Çok büyük ve çok sıcak bir gaz topu olan güneş bize en yakın yıldızdır. Diğer yıldızlarda olduğu gibi nükleer füzyon olarak bilinen bir süreçle enerjisini sağlar. Güneşin çekirdeğindeki yüksek sıcaklık ( 15 milyon cantigrat) ve yoğunluk, hidrojen atomlarının helyum atomlarına dönüşmesine neden olur.
 
FÜZYON:
 
Güneşin çekirdeğinde, hidrojen atomlarını birleşerek helyum atomların oluşturur ve büyük miktarlarda enerji açığa çıkarırlar. Hidrojen atomlarının DETERYUM ve TRİTYUM adı verileniki farklı formu, yani izotopu çok yüksek sıcaklıklarda bir araya sıkışır ve hidrojen izotpları birleşerek HELYUM ATOMU oluşur bu sırada nötronlarla birlikte büyük miktarlarda enerji açığa çıkar. Bu enerjinin adına GÜNEŞ ENERJİSİ diyoruz.
Güneş, enerjisi kızılötesi dalgalar, radyo dalgaları ve X – ışınları gibi görünmez elektrik ve manyetik dalgalar olarak da yayar. Teniniz güneşten gelen morötesi ışınlara uzun süre maruz kalırsa yanabilir. Bütün bu ışınlar uzayda ışık hızında yani saniyede yaklaşık 300.000 km hızla yayılır ve güneş`le yerküre arasında 150 milyon km`yi sadece 8 dakikada kat eder.
Güneşten gelen ısı enerjisini toplamanın pek çok yolu vardır. Pasif ısınma sağlamak için binalar cam ve başka malzemeleri kullanarak güneş enerjisini toplayacak şekilde tasarlanır.
Aktif ısınmadaysa özel toplayıcılar güneş ışınlarını soğurarak evler ve yüzme havuzları için su ısıtmada kullanılır. Bu toplayıcılar ısıyı toplamak için cam kullanılır ve genellikle çatılara monte edilirler. Sıcak ülkelerdeyse su basitçe güneşi doğrudan yayvan bir kutudan akıtılır.
Güneş enerjisi ile temiz içilebilir damıtılmış su santralleri günümüzde kullanılmaktadır. Deniz suyu, güneşin ısısını soğursunlar diye siyaha boyanan haznelere boşaltılır. En üst kısma eğimli cam levhalar yerleştirilir. Güneşin ısısı suyu buharlaştırır; buhar, tuzu haznenin içinde bırakarak camda yoğunlaşır. Tatlı su cam levhalardan oluklara damlar ve oradan da borularla başka bir hazneye aktarılarak kullanıma hazır hale getirilir. Bunun daha basit halini ise içe bükümlü ve su tutacak şekilde bir huni düşünün ve bunu tuzlu su siyah kabın içine boşaltın, siyah kap güneşin ısısını soğurup suyu buharlaştırır. Buharlaşan su koninin iç yüzeyinde yeniden yoğunlaşır ve aşağıdaki iç bükey olan kısımdaki kanallara damlar. Koni, siyah kabın üstünden alınır, kapağı açılır, ters çevrilerek içindeki tatlı su boşaltılır. Bu basit yöntemle deniz suyundan veya tuzlu sudan güneşin ısısından faydalanılarak damıtılmış su elde edilir.
 
Güneş enerjisinden yararlanılarak yapılan enerji cihazları:
 
1.SÜPER –ISI TOPLAYICILAR
2.GÜNEŞ KULELERİ
3.GÜNEŞ FIRINLARI
4.GÜNEŞ PİLLERİ
5.GÜNE ÇİFTLİKLERİ
 
Gelecekte ise;
 
1.UYDU ENERJİSİ
2.AKILLI ŞEBEKELER, AKILLI BİNALAR
3.ENERJİ ÇANAKLARI
4.PÜSKÜRTMELİ ENERJİ PİLLERİ
5.GÜNEŞ BACALARI
6.SÜPER İNCE PANELLER
 
Bundan sonra ne mi olacak?
 
GÜNEŞ KENTLER,
GÜNEŞ ÜLKELERİ,
GÜNEŞ ENERJİLİ OKULLAR
GÜNE ŞENERJİSİ İLE ÇALIŞAN OCAKLAR,
GÜNEŞ ENERJİ PROGRAMLARI,
GÜNEŞ ENERJİSİ EĞİTİM OKULLARI VE YENİ TEKNOLOJİLER çalışmaları ile geleceğe bizde yön verebiliriz.
 
“Muasır medeniyetlerin üzerine çıkmak en büyük emelimizdir.”
 
ÇEVREMİZE BAKTIĞIMIZDA;
 
Güneş enerjisiyle çalışan uçaklar, araçlar, ev aletleri ve  aydınlatmalar, güneş enerjili otapark sayaçları, cep telefonları, bilgisayarlar, güneş enerjili oyuncaklar, kadınlarımızın kol çantalarının bir panel gibi kullanılarak güneş enerjisinden faydalanarak MP3 ÇALAR veya diğer enerji gereksinimlerimizi karşılayabiliriz…bugün hesap makinelerinde olan güneş enerjisi kim bilir gelecek belki gözlerimizin önünde yeter ki ona ulaşmamızı sağlayacak hamleleri cesur irademizle ve aklımızla harekete geçirelim.
 
Bugün örnek verirsek solar enerji sistemleri ile ticari amaçlı güneş enerji santralleri
 
ü  Ticari amaçlı fabrika ve binalarında,
ü  Kanut ve ev uygulamalarında,
ü  Bilgi teknolojileri ve telekomünikasyonlarda,
ü  Hayvancılık ve Arıcılık uygulamalarında,
ü  Doğa sporları ve dağcılıkta,
ü  Tarımsal uygulamalarda ve sulama sistemlerinde,
ü  Bağ – bahçe ve havuzlarda yazlık uygulamalarında temiz güneş enerjisini kullanabiliriz.
 
Bir kaç cihazın bir araya getirerek örneğin; inverterlerin kontrolünde güneş enerjisi veya şebeke önceliği sağlanarak, akü şarj akım sistemi ve giriş gerilim aralığı bir panelde toplanarak duruma göre kendisini yönlendiren akıllı sistemlerle geleceğe emin adımlarla yürüyebiliriz. Bunu belediyemizdeki binaların bütün dış yüzeyini en üstün teknolojileri kullanarak panellerle donatarak doğayı koruyan güneş enerji sistemlerini uygulayarak hem cebimize hem de çevremizi koruyarak enerji sorunumuzu uzun ömürlü olarak ortadan kaldırırız. Fakat ilk maliyet bize pahalıya patlayabilir. Sonrasına baktığımızda uzun vadede yaptığımız yatırım kendisini amorti ettirerek önce borcumuzu sıfırlarız daha sonrasında ise artık enerji için harcadığımız paralarımızı belediye hizmetlerinde ve başka alanlarda kullanabiliriz.
 
Küçük bir örnek verirsek; 10 Kw on – off bir sistem bir evin ihtiyacını karşılayabilir. Yeterli gelmediği durumlarda önceden depolanmış aküler sayesinde devreye girerek kullanılabilir buda yeterli gelmezse o zaman şehir şebekesi devreye girerek enerji ihtiyacını karşılayabilir. Bu arada sistem enerji depolayarak istenen güce ulaştığımızda devreye girer, hem de aküler sayesinde enerji depolar yani çok amaçlı bir akıllı doğa dostu temiz bir enerji tasarrufu sağlayarak enerji tüketim masrafımızı düşürebiliriz.
 
10 KW ON OFF SİSTEM için;
1.       10 kw PV MODUL
2.       10 KW / 48 V on – off grid inverter
3.       16 x 200 A Jel Akü
Bu örnek bir ev için fakat büyük binalar ve fabrikalardaki dış cephe yüzey alanı hesaplanarak güneşin sağladığı enerjiyi ve bizim kullanabileceğimiz teknoloji iyi tespit ederek doğru bir hesaplama ile bugünün akıllı sistemini hayata geçirebiliriz. Örneğin ayçiçeklerinin güneşe dönmesi gibi kullandığımız panelleri de güneşten gelen ışınlara göre hareketli onar başlıklı bir paneller sistemi yaparak en verimli sistemler üzerinde ve olabilirliğini test ederek geleceğe emin adımlarla yürüyebiliriz…
 
Çocuklarımıza yarın temiz bir dünya bırakmak adına ilk adımı atmaya var mısınız?
 
Saygı ve sevgilerimle yarınlar bizimle birlikte güzel günlere…    atamirasıulus…  Murat AKBAŞ
 
Kaynakça:
YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ – KİMYA MÜHENDİSİ
Güneş kolektörleri kullanımının fizibilitesi – Onur GÜLBAYIR – Murat AKBAŞ – 1999
 
Dünya Enerji Sorunları – GÜNEŞ ENERJİSİ – Bedava Enerji Kaynağı mı? – TÜBİTAK - 2013 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner169