banner175
banner170

 CHP, Bakırköy’de zor durumda

Toplantının yapıldığı salon hınca hınç dolarken, CHP Bakırköy İlçe Başkanı Mehmet Sait Yücel’ın evsahipliğine yapılan programa CHP Genel Başkan Yardımcısı  Erdoğan Toprak, İstanbul Milletvekilleri Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Süleyman Çelebi ve il Başkanı Oğuz Kaan Salıcı katıldı. 

Ferdi TÜRK – İstanbul Times Haber Merkezi / ÖZEL HABER 

Yücel, “ Yeşil alanlarımız yok ediliyor” 

İlçe Başkanı Yücel, hazırlanan slayt gösterisi ile katılımcılara ilçe hakkında sunum yaparken, sık sık İBB yönetimine ve TOKİ’ye yönelik suçlamalarda bulundu. 

Yeşil alanların yapılan imar değişiklikleri ile yok edildiğini belirten Yücel şunları söyledi;

“ İlçemizde bulunan 15 mahallede yeşil alanlar halkın kullanımına yetecek açılacağına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı imar değişiklikleri ile bu alanlar katlediliyor. 

Başta TOKİ ve KİPTAŞ olmak üzere özel şirketlere verilen bu yeşil alanlara, Bakırköy’ün doğal yapısına uygun olmayan binalar inşa edilmekte. 

Bu yeşil alanlar için imar veren İBB yönetimi, Bakırköy’de bulunan 10.200 hasarlı durumdaki ve ilk depremde yıkılması muhtemel bina için hiçbir önlemde bulunmamaktadır. 

Bakırköy Belediyesi’nin bu yönde yaptığı çalışmaları görmezden gelen ve verilen teklifleri geri çeviren İBB yönetimi, bizleri vatandaşlar önünde zor durumda bırakmaktadır” dedi. 

“Hiç kimse vazgeçilmez değildir” 

Başkan Yücel’in konuşmasından sonra söz alan STK yöneticileri yaptıkları açıklamalarla salonda soğuk rüzgarlar estirdi. 

CHP İlçe Yönetimini ve Özellikle Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’i yoğun şekilde eleştiren STK temsilcileri arasında en sert eleştiri Türkiye Emekli Dernekleri Federasyonu (TİDEF) üyesi ve İşçi Memur Bağ-Kur Emeklileri Derneği Genel Başkanı Hamdi Öz’den geldi. 

Konuşmasına “Hiç kimse vazgeçilmez değildir beyler” diyerek başlayan Öz, Başkan Ateş Ünal Erzen’in ilçede yaşayan emeklilere yönelik gerekli çalışmaları yapmadığını iddia ederek, Belediye’nin ve partinin çalışmalarını eleştirdi. 

Öz konuşmasında, “Bakınız değerli arkadaşlar ben Küçükçekmece’ de ikamet ediyorum. Bir zamanlar Sosyal Demokratlar ‘Küçükçekmece’ ye odun koysak o seçilir’ derlerdi. Ama şu an AKP adayı % 60 oy alarak Başkan oldu. Ve bir 10 sene daha aday olsa seçilir. Bu da gösteriyor ki hiçbir kimse alternatifsiz değildir. 

Bakırköy Emekli nüfusu açısından İstanbul’un en kalabalık ilçesi ve biz Bakırköy’ü ‘Emekliler Kenti’ yapmak istiyoruz. Dernek üyeleri olarak bu konu hakkında Bakırköy Meydanı’nda başlattığımız imza kampanyasında 4.000 imza topladık. Başkan Ateş Ünal Erzen’de bu imza kampanyasına katıldı ve imza attı. Sonrasında çok zor şartlarda bu imzaları Ankara’ya götürdük ve derdimizi bürokratlara anlatmaya çalıştık. 

Tekrar İstanbul’a döndükten sonra Başkan Erzen, aradan geçen uzun süreye rağmen bir kere bizi arayıp konu hakkında bilgi almadı. Belki bize destek olsa bu projeyi kısa sürede hayata geçirirdik. 

Biz yine çalışmamızı sürdürüyoruz, belediye bize destek olmasa da biz projenin hayata geçmesi için elimizden geleni yapacağız. 

Bakırköy’de binlerce emekli olmasına rağmen, emeklilerin rahat şekilde gidip çayını içeceği, kitabını okuyup, sohbet edeceği düzgün bir yer yok. Belediye ilçenin en uzak köşesine buna benzer bir yer yaptı oraya ulaşımda çok zor. Bizler yaşlı insanlarız, ulaşımı kolay olan bir yere bu yapı yapılmalıydı. 

 

Bakın  ‘İntibak Yasası’ için çalışmaya başladığımızda bu konu hiç kimsenin gündeminde yoktu. Ancak ısrarlı takiplerimiz ve imza kampanyalarımız ile bu konuyu ülkenin gündemine taşıdık. Hükümet bu konuda çalışmalarını hızlandırdı” şeklinde konuştu. 

“Atatürkçü Düşünce Derneği Bakırköy şubesi kirasını dahi ödeyemiyor” 

Hamdi Öz’ün konuşmasının ardından sırayla söz alan STK temsilcileri şunları söyledi; 

CHP Bakırköy Eski İlçe Başkanı olan ve şuan AÇEYSAD Dernek Başkanlığını yapan  Jeoloji Mühendisi Dilek Baki Bakırköy’ün birinci derecede deprem kuşağında yer almasına rağmen bu konuda yeterli tepkinin ortaya konulamadığını ifade etti. 

Bakırköy Mimarlar Odası Başkanı Ali Hacı Alioğlu ise “KHK.ler ile Belediyelerin yetkisi elinden alındı. Belediyeler ve CHP ilçe örgütleri neden yeterli tepkiyi ortaya koyamıyorlar” dedi. 

Atatürkçü Düşünce Derneği Bakırköy Şube Başkanı Kadriye Şahin ise ADD.Bakırköy şubesinin yaşadığı mali krizi anlatarak “Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen bize hiçbir maddi ve manevi destekte bulunmuyor” dedi. Aylarca uğraştıktan sonra Belediyenin sadece Anıtkabir ziyareti için kendilerine 2 tane otobüs verdiği ifade ederek tüm Atatürkçülerin kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Maddi zorlukları 3 kişilik yönetimle gidermeye çalıştıklarını anlatan Şahin, dernek meskeninin kirasını dahi ödemekte zorluk çektiklerini belirtti. 

“Toprak’tan Topbaş’a ağır suçlama” 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak tüm STK.temsilcilerini dinledikten sonra Bakırköy Belediye Başkanları Ateş Ünal Erzen’i korumak istediyse de STK.temsilcilerinin kızgınlığını alamadı.Toprak konuşmasında şunları söyledi “ Ben buraya bayramlaşmak ve kahvaltı yapıp gideceğimizi düşünerek gelmiştim.Gördüm ki ilçe örgütümüz çok detaylı ve kalabalık bir toplantı yapmış. Bakırköy İlçesindeki sorunları böyle toplantılar yaparak ilk ağızdan duymak gerek, eleştirilerinizi ve önerilerinizi dikkate alacağımızdan şüpheniz olmasın. Bu tarz buluşmaları daha sık yaparak sorunların çözümü noktasında birlikte hareket etmeliyiz” dedi. 

Toprak, konuşmasını hasarlı binalara dikkat çekerek ve İBB yönetimini eleştiren şu sözlerle bitirdi;

“Bakırköy’de 10.200 hasarlı bina olmasına rağmen AK Parti’li İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Belediye Meclis Üyesi arkadaşları Bakırköy İlçe Belediye meclisimizin 3 sefer alıp İBB’ye sevk ettikleri 1/ 5000 lik planları onaylamayarak muhtemel bir depremde on binlerce yurttaşımızın hayatı kaybetmesi haklinde tek sorumlunun İBB. Başkanı Topbaş olduğunu vurgulamak isterim” dedi. 

“İl Başkanı Salıcı, Erzen’e yönelik şikayetleri not aldı” 

Kısa bir süre önce CHP İstanbul İl Başkanlığına atanan Oğuz Kaan Salıcı ise katılımcıların çoğunun Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’i şikayet etmelerini not alması dikkatlerden kaçmadı.   

Salıcı konuşmasında şunları söyledi “ Öncelikle ilçe yönetimine yaptıkları bu organizasyon için teşekkür ediyorum. Bu tarz toplantılarda yapılan eleştiriler bizler için çok önemli. Siz eleştireceksiniz biz yanlışlarımızı göreceğiz ve düzeltmek için çalışacağız. Yaptığınız bütün eleştirileri ve önerileri not aldım. 

Sorunların çözümü noktasında İl Yönetimi olarak her türlü fedakarlığı yapacağımızı bilmenizi isterim” dedi. 

“Milletvekilleri konuşmadan salondan ayrıldı” 

İl Başkanı Salıcı’nın ardından İstanbul Milletvekilleri Ferit Mevlüt Aslanoğlu, Süleyman Çelebi söz almadan salondan ayrıldılar. 

Soğuk rüzgarların estiği protokol üyeleri, toplantı çıkışında ilçe binası önünde kısa süreli değerlendirme toplantısı yapıp, ilçeden ayrıldılar.İstanbul Times Haber Ajansı ( İTHA)
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
ahmet sun 2 yıl önce

Birbirimize duusmeyin