banner175

Torunlar GYO’nun Avukatı Neler Yapmış ?

Bu tür bir olaya filimlerde bile rastlamak zor. Prof.Dr.Ziya Aydın yıllarca Almanya’da çalışıp para biriktirdi.16.04.1984 yılında Üsküdar Kısıklı da bulnan Çamlıca tepesinde içinde 1870 yılında yapılmış bulunan Yusuf İzettin Sarayı’nın bulunduğu 22 dönüm yeri padişah torunları Mihrişah ve Neslihan Osmanoğlu’na bedelini ödeyerek satın aldı.

Torunlar GYO’nun Avukatı Neler Yapmış ?

Bu tür bir olaya filimlerde bile rastlamak zor. Prof.Dr.Ziya Aydın yıllarca Almanya’da çalışıp para biriktirdi.16.04.1984 yılında Üsküdar Kısıklı da bulnan Çamlıca tepesinde içinde 1870 yılında yapılmış bulunan Yusuf İzettin Sarayı’nın bulunduğu 22 dönüm yeri padişah torunları Mihrişah ve Neslihan Osmanoğlu’na bedelini ödeyerek satın aldı.

istanbultimes
istanbultimes
14 Eylül 2017 Perşembe 00:14
Torunlar GYO’nun Avukatı Neler Yapmış ?
banner171

Mall Of İstanbul ile ilgili yaptığımız imar yolsuzluğu haberini okuyan Prof.Dr.Ziya Aydın Bize Ulaştı anlattıkları inanılır gibi değil ama gerçek…

İstanbul Times yayın grubu olarak Prof.Dr.Ziya Aydın’ın Kadıköy’de yakın dostunun ofisinde ziyaret ettik. Parasını ödeyerek aldığı 1870 yılında inşaa edilen Yusuf İzettin Sarayı ve 22 dönüm arazisinde bir kuruş para almadan hile ve üçkağıtçılık yöntemleri ile çıkarıldığını anlatırken ”ben bilim adamıyım. Binlerce öğrencim oldu. Onlara işlerinizi hukuk ile çözün dedim hep. Ben de hakkım olan yerimi almak için hukuka sığınmaktan başka bir şey bilmiyorum” diyerek yargıda karşılaştığı haksızlıklar karşısında çaresiz kaldığını ifade ederek hukuk ayaklar altında diyerek kimseden haksız bir talepte bulunmadığını sadece parası ile satın aldığı gayrimenkullerinin kendisine verilmesini istediğini ifade etti.

İstanbul Times Haber Merkezi / Hüseyin Çetiner 

Olay Nasıl Oldu ?

Prof.Dr. Ziya Aydın merhum Prof.Dr. Necmettin Erbakan hocanın öğretim üyeliği yaptığı dönemde aynı üniversitede okuduğunu daha sonra da Almanya'nın bir çok üniversitesinde hocalık yaptığını yıllarca yurt dışında yaptığı birikimler ile 16.04.1984 yılında Üsküdar ilçesi Kısıklı semti Çamlıca mevkiinde içinde Yusuf İzettin Sarayı olan mekanı parasını ödeyerek satın alıyor.

İlgili Kültür ve Turizm Bakanlığında Turizm Yatırım Belgesi alarak yetkili kurum ve kuruluşların oluru ile kendisine ait olan arazi içinde bir otel inşaa etmek istiyor.

Binayı yapacak imkanı olmadığı için 31.12.1987 tarihli bilanço ile 46.324.996.000 onaylanmış bilaçosu olan "Ziya Aydın Büyük Çamlıca Turistik Tesisi ve Yatırım İşletmeleri Sanayi Ticaret Anonim Şirketini" kuruyor.

Prof. Aydın, bu bilançoda yazılı olan rakam o zaman yaklaşık olarak 46 milyon dolara denk geliyor açıklamasını yapıyor.

Prof.Dr.Ziya Aydn Otel Binasını yapma karşılığı Bank Kapitalin de sahibi olan Ceylan grubu ile anlaşıyor. Ceylan Grubu Ziya Aydın'ın mevcut firması bahse konu adreste hazır olduğu halde biz yeni bir şirket kuralım, bu şirketin % 51'i bize ,% 49'u da size ait olsun diyor. Aydın'da bu teklife tamam diyor.

Otel inşaatının 2 kat kaba inşaatı yapıldıktan sonra Bank Kapital iflas ediyor.

Kurucularının büyük bir para ile Kazakistan'a kaçtıkları ifade ediliyor. TMSF Ceylanlar Grubun şirkette olan % 51 hissesini satmak istiyor.

Torunlar GYO'nun Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda bazı projelerde Aziz Torun ile ortak olan Av.Mahmut Karayabık gerçek manada Torunlar adına hareket etse de belge üzerinde kendi adına hareket ederek Ceylanların payını çok ucuz olan bir bedel ile yani 4 milyon 400 bin dolar karşılığında satın alıyor. Hak sahibi Ziya Aydın bu bedel çok düşük. ceylanlar binayı yapıp teslim esteydi % 51 i kendilerine ait olacaktı. Taahhüdünü yerine getirmediği için benimle olan sözleşmeleri otomotikmen iptal olur dese de kimseye sesini duyuramıyor.

22 dönüm arazi ve içindeki Yusuf İzettin Sarayı'nın sahibi olan Ziya Aydın Ceylanlar Group ile taptığı anlaşmada % 49 hisse sahibi olduğu halde Avukat Mahmut Karabıyık'ın kendisine tek kuruş para ödemeden hile ve ekonomik dolandırıcılık yöntemi ile gayrimenkullerine çöktüğünü iddia ediyor

Sorumlu yayıncılık ilkesi gereği adı geçen Avukat ile görüşmek adına ofisini aradık. Ancak avukatın bizimle görüşmek istemediği ifade edildi. Demek ki iddialar ile alakalı yeterli belge ve bilgisi yok ki kendisine söz hakkı veren bir yayın grubu ile görüşmek istemiyor.

Ağlayanın malı gülene hayır getirmez

Prof.Dr.Ziya Aydın kendi tapulu mekanı içinde yer alan Yusuf İzettin Sarayı'nda da tahliye davası açılmadan icra marifeti ile Av.Mahmut Karabıyık tarafından mağdur edilerek icra marifetiyle kendi mekanından çıkartıldığını iddia ederek böyle bir durum hukuk devletinde olmaz ama bizim olayda hukuk adeta sınıfta kaldı dedi.

Bana bir kuruş para ödediklerini ispat edemiyorlar

Prof.Aydın otel inşaatı yapılmak üzere kurulan şirkette % 51 hissesi olan Ceylanların payını TMSF'den satın alan Av.Mahmut Karabıyık'ın hakim ortak sıfatı ile karar alıp şirket sermayesini attırdığı için azınlık duruma düşen Ziya Aydın'a bir kuruş para vermeden 22 dönüm mülküne el konulduğunu ifade etti.

Anayasa Mahkemesi 20.04.2017'de verdiği karar da dava uzun sürmüştür tespiti yapıyor..

Ziya Aydın 24.04.1988'de B.Ç.Turistik Tesis ve Yatırım İşl.San.Tic. A.Ş.yi kuran Ceylanlar ile % 49 ortak olmak için sahbi olduğu tapuyu yeni kurulan şirkete devretmiştir. TMSF 27.03.2006 tarihinde % 51 Hisseyi M.K. isimli şahsa satıyor.

Gazete olarak Prof.Dr.Ziya Aydın ile yaptığımız görüntülü röportajda bahse konu kişi tamamı kendisine ait olan arsadan dolayı kendisine bir kuruş ödeme yapılmadığı halde sadece bina yapımı ve ileride bina bitip tesis çalışmaya başlarsa % 51 hisse Ceylanların,% 49 hisse'nin ise Ziya Aydın'a ait olduğu belgeler ile sabittir. Ancak Av.Mahmut Karabıyık şirketin hakim hissedarı olduğu için sermaye artışı yapıyor ve asıl arazi sahibi Ziya Aydın'ı azınlık haline getirerek kendi satın aldığı Saray'da tahliye ediyor.

Konu zaten yargıya intikal etmiş durumda. Yargı kararını er yada geç verecek. Biz sadece mağdur olduğunu iddia eden Ziya Aydın ile konuşarak bu bilgileri elde ettik.

Av.Mahmut Karabıyık'ta Ziya Aydın'ın iddialarına karşı tarafımıza bilgi, belge sunumu yapsa idi bahse konu haberde onun iddia ve görüşlerine de yer verebilirdik.

Torunlar GYO'nun hakim hissedarı Aziz Torun sorunlar netleşene kadar nizalı yerlerin tapusunu üstüne almıyor iddiası yanıtsız kalıyor.

Torunlar GYO'nun kendilerini, mağdur ettiğini iddia eden çok sayıda vatandaşımız haber ihbar hattımızı arayarak seslerini duyurmamızı istiyor.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)


 

Son Güncelleme: 14.09.2017 11:44
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186