banner175

Şimdi Çanakkale Ruhunun Tam Zamanı

Çanakkale harbinde Türk,Kürt,Laz,Çerkez,Arap kısaca ümmet anlayışını benimseyen herkes haçlı zihniyete karşı canını ortaya koyarak vatanını ve dinini savundu ve kazandı.

Şimdi Çanakkale Ruhunun Tam Zamanı

Çanakkale harbinde Türk,Kürt,Laz,Çerkez,Arap kısaca ümmet anlayışını benimseyen herkes haçlı zihniyete karşı canını ortaya koyarak vatanını ve dinini savundu ve kazandı.

istanbultimes
istanbultimes
14 Mart 2016 Pazartesi 12:09
Şimdi Çanakkale Ruhunun Tam Zamanı
banner171
Hasta adam denilen Osmanlı Çanakkale’de dirildi

Çanakkale Savaşları, Birinci Dünya Savaşı içinde, tarihin en kanlı bölümü olarak bilinir.
Türkiye Milletinin sayısız zafer, şan ve şerefle dolu tarihinin en parlak sayfasıdır. I.Dünya savaşı'ndan kısa bir süre önce, 1911-1912 yıllarında Osmanlı Devleti son Afrika topraklarını İtalya'ya kaptırmış, 1912-1913 Balkan Hezimeti ise, Rumeli'deki son Türk hakimiyetini silip süpürmüştür.
Bulgar Ordularının İstanbul kapılarını zorlaması, 500 yıldır Türk olan Rumeli'nin kaybı, İstanbul ve boğazların güvenliğinin tehlikeye girmesi, o zamanın devlet adamlarında siyasi yalnızlığımızın tabii bir sonucu olarak değerlendirilmiştir.

Bitti denilen bir millet Çanakkale de destan yazdı

I. Dünya Savaşı'na rastlayan günlerde Osmanlı devleti yalnızlıktan ve emniyetsizlikten kurtulmak fakat, Balkan savaşının kötü hatıralarının tesiri altında kalan her iki blokta Türk ittifakını küçümsemişler ve bu ittifakın kendileri için bir yük olmasından endişe etmişlerdi. Ancak, Alman İmparatoru, her iki blok arasındaki savaşta, Osmanlı devletinin hiç değilse bir kısım düşman kuvvetini meşgul edebileceği gerekçesiyle müdahale etmiştir.

Bu suretle Osmanlı devleti, kaderini alelacele, 2 Ağustos 1914'te "Üçlü ittifak'a bağlamıştır. İşte Çanakkale Zaferini yaratan kuvvet. 1914 yazında küçümsenen değeri hakkında yanlış teşhis konan bu TÜRK ORDUSU'dur. Avrupa'da savaş bütün şiddetiyle sürerken, hareket harbinin yerini siper harbi almıştır. Bu cephede yarma yapmak ve kesin sonuç almak son derece zorlanmıştır. Halbuki "üçlü itilaf"ın askere gücü günden güne artmaktadır.

Bu güç , hareket savaşına müsait başka savaş alanlarında kullanılmalıdır. İngiltere Başkanı Lloyd GEORGE ve Bahriye Nazırı CHARCHILL bu görüşü benimsemişlerdir. Çanakkale Savaşları, işte bu görüşü benimseyenlerin esiridir.

Hareket sahası olarak Gelibolu Yarımadası'nın seçilmesi, bu bölgenin jeopolitik bakımdan çok büyük öneme sahip olmasındandır. Boğazlar, Güney Rusya ve bütün Karadeniz kıyılarının açık denizlere olan tek çıkış noktasıdır. Harp halinde bu geçidin kapanması, Rusya için hayati önem taşımaktadır. Zira, Rusya'nın insan ve hammadde kaynakları zengin, fakat sanayi ve mali imkanları sınırlıdır. Bunun için uzun ve sürekli bir savaşın gerektirdiği silah, cephane ve malzeme ikmalini temin edemeyecek durumdaydı.

Haçlı Zihniyet 1915 de yapamadığını 2016 da yapmak istiyor

Ülkemizde ne zaman kalkınma ve büyüme sağlanmışsa mutlaka görünmeyen bir el araya girerek  bu düzeni bozmak adına mutlaka  bir şeyler yapmaya yeltenmiştir. Çanakkale harbinde Türkler ve Kürtler omuz omuza haçlı zihniyete karşı cansiperane bir şekilde yurtlarını ve dinlerini savunurken bugün sanki Müslüman  Kürt milleti ile  Müslüman Türk Milleti karşı karşıya imiş gibi bir izlenim verilmek istenmesi kabul edilebilir değil. Bu topraklarda yaşayan halklar olarak haçlı zihniyetin değişik kisveler altında aramıza sokmak istediği nifakı yıkıp milletin birlik v e beraberliğini bu halklar beraber sağlayacaktır.   

Kaynak:İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)
                                             
Son Güncelleme: 14.03.2016 12:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186