banner175

Sigara yasağıyla ilgili son karar!

Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, gemi güvertelerinde ve otellerin belli odalarında, sigara içilebilecek.

Sigara yasağıyla ilgili son karar!

Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, gemi güvertelerinde ve otellerin belli odalarında, sigara içilebilecek.

19 Nisan 2010 Pazartesi 15:56
Sigara yasağıyla ilgili son karar!
banner171
 

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük, kapalı alanlarda sigara içme yasağında bir yumuşama olmadığını bildirdi ve “tütün kontrolü önlemlerinden ve dolayısıyla halk sağlığının korunması ilkesinden ödün verilmesi söz konusu olamaz” dedi.
        
Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı yazılı ve
görsel medya kuruluşlarında yer alan “sigara yasağında ilk yumuşama” başlıklı haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.
        
Söz konusu haberlerde, TAPDK’nın çıkardığı bir Yönetmelik ile yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalarının yatarak tedavi gördüğü sağlık birimlerinde, cezaevlerinde, şehirlerarası veya uluslararası yolcu taşıyan deniz araçlarının güvertelerinde, otellerin belirli odalarında ve açık havada yapılan spor , kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin icra edildiği yerlerde sigara içilebilmesi için özel
alanların oluşturulmasına izin verildiği şeklinde yorum hatası yapıldığını kaydeden Küçük, şunları söyledi:
        
“Habere konu olan Tütün Ürünlerinin Tüketilmemesine ve Satışına İlişkin Yasal Uyarılar Hakkında Yönetmelik, 17
 nisan Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Söz konusu Yönetmelik, 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun 4’üncü maddesinin 5’inci fıkrasına dayanılarak hazırlanmış olup, bu Yönetmelikte habere konu tütün ürünleri tüketilebilecek alanlar hakkında herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.
        
Tütün ürünleri tüketimine izin verilen ve bu haberde de bahsedilen alanlar, bizzat 4207 Sayılı Kanunun 2’inci maddesinde belirtilmiş olup, bu alanlara ilişkin ayrıntılı düzenlemeler 16 Temmuz 2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 2009/13 sayılı Başbakanlık Genelgesinde belirlenmiştir.
        
Kurumumuzca yayımlanan Yönetmelik ise, 17 Mayıs 2008 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 4201 Sayılı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu Kararının, yasa hükmü gereğince Yönetmelik olarak düzenlenmiş şekli olup, bu Yönetmelikte, herkesin
 temiz hava soluyabilme hakkını sağlamak, kişileri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve tehlikelerini anlatmak amacına yönelik olan yasal uyarı yazılarına ilişkin esas ve usuller tespit edilmiştir.”

“TAM TERSİ TOPLUMUN BİLİNÇLENDİRİLMESİ AMAÇLANDI”

TAPDK Başkanı, Yönetmelik ile 4207 sayılı Kanunun 2’inci maddesinde sınırlı olarak sayılan ve ayrıntıları 2009/13 sayılı Başbakanlık Genelgesinde belirlenen tütün ürünlerinin tüketimine izin verilen istisnai alanlarda yasa gereği asılması zorunlu olan yasal uyarı yazılarının şekil ve içeriğinin düzenlendiğini de dikkat çekti.
        
Küçük, “Bu itibarla, Kurumumuzca yapılan bu düzenleme, 4207 sayılı Kanunun ve Başbakanlık Genelgesinin öngördüğü esaslardan hiçbir ödün vermemekte, bilakis tütün ürünü tüketilebilen istisnai yerlerde, tütün tüketiminden kaynaklanan zararlar hakkında toplumun ve gençlerin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi amacıyla asılması zorunlu olan yasal uyarı yazılarında, istenen mesajların ve en uygun yöntemlerle verilmesini amaçlamaktadır” dedi.
        
Küçük, Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi, 4207 Sayılı Kanun, Ulusal Tütün Kontrol Programı ve Eylem Planı ile çerçevesi çizilen ulusal tütün kontrolü stratejilerinin ve önlemlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında en duyarlı ve etkin kurumların başında yer alan ve ve Sağlık Bakanlığı ile birlikte Dumansız Hava Sahası kampanyasını yürüten TAPDK’nın, tütün kontrolü önlemlerinden ve halk sağlığının korunması ilkesinden ödün vermesinin söz konusu olamayacağını da sözlerine ekledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186