banner175

Sarıyer Sevdalısı bir kuruluş,SARI PLATFORM DERNEĞİ

Sarıyer ilçe temsilcimiz Nurettin Koç'tan bir solukta okuyacağınız ilginç bir söyleşi daha...

Sarıyer Sevdalısı bir kuruluş,SARI PLATFORM DERNEĞİ

Sarıyer ilçe temsilcimiz Nurettin Koç'tan bir solukta okuyacağınız ilginç bir söyleşi daha...

27 Aralık 2010 Pazartesi 07:40
Sarıyer Sevdalısı bir kuruluş,SARI PLATFORM DERNEĞİ
banner171

“Sorunlar, Sarıyer sevdalısı olan ehil ve dürüst insanların mücadelesi ile çözülür.” 

Sarıyer İlçe Temsilcimiz Nurettin KOÇ, Sarı Platform Derneği Başkanı Sayın Mustafa Bakır ile Sarıyer Merkez’de bulunan dernekte bir araya geldi ve Sarıyer’in sorunları ile çözümleri üzerine bir röportaj gerçekleştirdi. 

Bir solukta okuyacağınız işte o röportaj…    

Ø       Sayın Başkan; Sarı Platform derneği ne zaman kuruldu. Amacı nedir?                                  

-Sarı Platform derneği dört yıl önce platform olarak, idealist düşünceli Sarıyerlilerce, Sarıyer’in daha güzel ve yaşanılır bir yer olması için kuruldu. Bir yılı aşkındır ise Sarı platform derneği olarak hizmetlerine etkin bir şekilde devam ediyor. Halkı bilinçlendirerek, sosyal, kültürel ve mahalli olarak daha güzel ve sorunsuz bir Sarıyer amaçlıyoruz.  

Sarı platform derneği,  Sarıyer’de ne kadar zaman ikamet etmiş olursa olsun, siyasi kimliği, memleketi, mezhebi, dini, mesleği vs. hiçbir ayırım yapmaksızın ortak meselesi Sarıyerlilik ve Sarıyer hemşerililiğinde buluşmak olan ve boğaz’ın incisi Sarıyer’e katkıda bulunmak isteyen Sarıyer gönüllülerinden oluşmuştur. 

Ø       Rutin dışı olduğuna inanarak hayata geçirdiğiniz projeler ve çalışmalarınız nelerdir? 

-Öncelikle, son olarak Sarıyer konulu fotoğraf yarışması yaptık. Bu yarışmaya yüzlerce katılım ve binin üzerinde fotoğraf katılımı oldu. Sarıyer’in ilk fotoğraf yarışması gerçekleşti ve en büyük fotoğraf arşivi elde edildi. Ödül töreni ve sergi aynı gün olmak üzere katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür edildi. Ancak ödül töreninde, Sarıyer Belediye Başkan vekili olarak orada bulunan Sayın Hayati Kaptanoğlu’nun yaptığı talihsiz konuşması bizleri çok üzmüştür.                                                       

Ø       Hayati Kaptanoğlu’nun ödül töreninde yaptığı konuşma bizleri çok üzmüştür dediniz. Neden? 

-Sayın Hayati Kaptanoğlu, o gün oraya Sarıyer Belediye Başkan vekili olarak katıldı. Ancak, bu statüyle katılmasına rağmen, konuşmasında bizlerle ilgili geçmişte siyasi çıkışla seslerini duyurdu tarzında bir konuşma yapıp, ardından da kendi derneğinin ve yeni yıl takviminin reklamını yapması etik olmamıştır. Bizlerin siyasi bir çıkışla gelmediğimizi kendisi daha iyi biliyor. Eğer bizi bu statüye sokuyorsa o zaman sormak isterim. Kendisinin Sarıyer Belediye Meclis üyeliği, dernek başkanıyken olmamış mıdır? Acaba kim siyasi bir çıkış yapıyor bu konuda manidardır.  

Fakat bizler bu konuşmayı talihsiz buluyor ve yine de diyoruz ki umarız Hayati Kaptanoğlu’nun derneği Sarıyer’e kalıcı çözümler getiren ve bu doğrultuda çalışan bir dernek olur bizde destekleriz. Sarıyer adına yapılacak her türlü legal olay ve projelerde biz varız çünkü. Sarıyer’de taş üstüne taş koyan herkes bizim nezdimizde Sarıyer sevdalısıdır. 

Ø       Mustafa bey; Proje ve çalışmalarınızdan bahsediyordunuz. Bu konuya devam edelim mi? 

 -Tabii ki. Sarıyer’de trafik komisyonu (UAKM ), Sarıyer ve Gayrettepe Emniyet müdürlüğü ile ortaklaşa, Sarıyer’in trafik sorunlarının belirlenmesi yapılıp gerekli yerlere başvuruları yapılmıştır.  

Sarıyer’in köylerinde ise yakında çiftçileriyle birlikte ortak projeler hayata geçireceğiz. Buna benzer birçok projeyi hayata geçirmiştik zaten. 

En önemlisi mahallelerin sıkıntıları ile ilgili olarak, her mahallenin sorunlarının fizibilite çalışması yapılarak rapor haline getirilmiştir.  

Ayrıca spor, eğitim, sağlık, imar, trafik, turizm, kobi, mahalle sorunları gibi komisyonlarda, Sarıyer’in birçok sorunu ile ilgili proje ve faaliyetler gösteriyoruz. 

Ø       Sarıyer’in en temel sorunları nelerdir sizce?  

-Sarıyer’in en temel sorunu tabii ki tek bir tane diyemeyiz. Fakat Sarıyer’in en büyük sıkıntısı imar, trafik ve ortak kulanım alanlarının az olmasıdır. 

Ø       Tespit ettiğiniz sorunlara somut örnekler verebilir misiniz? 

-Trafik sorununda sanırım aksayan yerler zaten ortada. Sorunun kaynağı, kurumların prosedürünün ağır işlemesi ve yapılacak işlerin zamana yayılımlarının gecikmesidir. 

Ortak kulanım alanları noktasında ise Sarıyer sadece villalardan oluşan bir ilçe değildir. Kültür, sanat, spor sergi sarayı, fuar alanı gibi insanların ortak kulanım alanlarının az oluşu, Sarıyer için bir kayıp ve sorun teşkil etmektedir. Sarıyer’in mahallelerinden bazı sorunları size örnek olarak verebilirim. 

Ø       Lütfen. 

Mesela Sarıyer’in PTT evleri mahallesinde ıslah projesine ihtiyaç vardır. Kışın orada insanların evlerini su basması ancak yapılacak bu tür hizmetle çözülür. Aynı sıkıntı Maden, İstinye mahalleleri gibi yerlerde de gözüküyor.  

Kocataş mahallesinin üst bölgesinde yol çökmeleri meydana geliyor. Her sene geçici ve altyapısının gelişi güzel yapılması sorunu çözmüyor.  

İnşaat alanlarındaki bazı mahallelerde, kamyonların ve hafriyatın olmasından dolayı bozuk yollara rastlıyoruz. 

Ø       Bunların dışında örnek vermek istediğiniz sorunlar var mı?  

-Elbette var. Örneğin; Şifa üstü, keza Pınar mahallesinin servis araçları parkı ile ilgili sorunları. Sarıyer’in genelinde İSPARK’ın yaratığı sorunlar. Mahallelerin spor kulüplerinin tesis konusundaki sıkıntıları.  

Maslak istikametinden Sarıyer’e doğru faaliyet gösteren otobüslerin sefer sayılarının az oluşu, iş çıkışı insanların saatlerce otobüs beklemesi, gelen otobüslerin ise dolu olup durakta durmaması, Sarıyer’in iç mahallerine uzun aralıklı seferlerin uygulanması, insanların mağduriyetine neden oluyor. Özellikle Sarıyer merkez’deki trafik düzenlemesinin yanlış oluşu ve trafiğin sıkıntı vermesi.  

Baz istasyonlarının topluca yaşam alanlarının içine kurulması sağlık açısından çok rahatsız edici bir konudur.  

İstanbul’un en pahalı ekmeği sanırım Sarıyer’de satılıyor. Diğer ilçelerdeki ekmek fiyatlarını araştırdık ve bu sonuç ortaya çıktı. 1 TL’ye ekmek çok pahalı bizce. 

Bunlara benzer daha çok sayıda sıkıntıları biz fizibilite ederek dosya haline getirdik. Maalesef ki her gün yenilerini ekliyoruz. Sarıyer’in sorunları iyi hizmetlerle çözülür, çünkü sıkıntılar gerçekten büyük. 

Ø       Bu soruların çözümleri noktasında nelere ihtiyaç var. Neler yapılmalı? 

-Sarıyer’in sorunları Sarıyer sevdalısı olan, ehil ve dürüst insanların doğru karar ve mücadelesi ile çözülür.  

Neler yapılır durumunda ise bizlerin en baştan beri dile getirdiğimiz; Sarıyer Belediyesi bünyesinde; her mahalleden bir katılımcı, Sarıyer belediyesi, üniversiteler ve imar alanında kendini yetiştirmiş insanlardan objektif, dürüst ve ehil bir ekip oluşturulmalıdır.   

Yüzde seksen imar sıkıntısı olan bir ilçede top yekûn birlikte hareket edilerek, siyasi bir amaç güdülmeden, insanların barınma hakkına sahip çıkılabilir ve çözüm üretilebilir.  

Ayrıca bu konseyde siyasi parti temsilcilerinden birer kişinin olması da yarar sağlar. Oluşturulacak böyle bir konseyin bu sorunları çözebileceğine inanıyoruz. 

Ø       İlgili kurumların sorunların çözümüne yönelik çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?  

-İlgili kurumların rutin faaliyetler dışında, diğer alanlara yönelik faaliyetleri yeterli olmayıp, çözüm üretmekte zorlanıyorlar. Maalesef ki kadroların ehil yöneticilerden yoksun olması sebebiyle çözüm noktası ya gecikiyor ya da yapılamıyor. 

Ø       Geleceğe yönelik projeleriniz var mı?  

-Tabii ki var. Ama bu projeleri şimdi anlatmakla bitiremeyiz. Gerek yazılı, gerekse görsel basında bazı faaliyetlerimiz yer alıyor zaten. Şuana kadar derneğimizin proje hazırlığı tamamlanmış ve hayata geçirmekte olacağımız onlarca proje hazır durumdadır. Zamanı gelince paylaşacağız. 

Ø       Sarıyer’de bugüne kadar yapılan yerel hizmetlerden memnun musunuz? 

-Sarıyer’de altı dönemdir yerel hizmet verilmektedir. Ancak bu süre içerisinde göze batan sadece üç beş tane hizmet söz konusu. Bunlar dışında fazla bir şey yapılmamıştır. Tabii ki ilçemiz otuz yıl önceki gibi değildir. Fakat değişen tek şey betonlaşma, gecekondular, villalar ve çarpık yerleşik düzenden ibarettir.  

Sarıyer bir sanayi alanı değildir. Ancak, turizm alanları, fuar, salon sporları, kongre alanları ayrıca okullarda eğitime dair kapalı spor salonları, amatör spor kulüplerine tesis imkanları bugüne kadar sağlanabilirdi. Ayrıca bu kadar tesisin olması, istihdam sorununu Sarıyer de büyük ölçüde azaltırdı. Bu tesislerde çalışan insanlar iş sahibi olurlardı. Bu kadar tesisin sonunda Sarıyer’de halkın, esnafın ekonomik ve sosyal düzeyi daha da artmış olacaktı. Umarız ki gelecek dönemlerde, geriye bir daha dönerek hiçbir şey yapılmamış demeyiz. 

Biz dernek olarak, Sarıyer’de en kaliteli yerel hizmetlerin şimdide, bundan sonrada Sarıyerlilik sevgisi olan insanlar tarafından verilebileceğine ve ifade ettiğimiz gibi sorunların işin ehli insanlardan oluşan kadrolarca çözülebileceğine inanıyoruz. Güncel bir örnek vereyim mi? size. 

Ø       Sayın Bakır, buyurun lütfen? 

-Bakın Sarıyer’in mahallelerinde şuanda insanların barınma hakkı var ve çözüm bekliyor. Fakat nedense hatırı sayılı insanlara ve şirketlere uygulanan tadilatlar ve çabalar, Sarıyer’in içinde yaşayan bazı mahallelere uygulanmıyor. Örneğin; Pınar mahallesi, Çamlıtepe (Derbent), Ferahevler, Maden (Dereiçi) mahalleleri gibi yerlerde insanlar mağdur durumdalar.  

Ben, Eczacıbaşı grubuna plan tadilatı konusunda gösterilen hassasiyetin, bu mahallerde de olmasını bekliyorum. 

Ø       Nasıl yani. Bu konuyu açar mısınız?  

-Eczacıbaşı Grubuna ait plan tadilatları bu kadar kısa zamanda il ve ilçe belediyelerinden geçiyor.  Özelikle ilçe belediyesindeki imar planı tadilatının ve burada Sarıyer belediyesine ait 21 dönümlük arazinin şirketin projesinin tam ortasına alınması çok önemli bir durum. Yapılan tadilat bizce usule aykırı değildir. Fakat etik olmayan bir tavır vardır burada. Sonuçta bu alanın özel sermayeye kiralanarak verilmesi ve 10 yıllık bir süre konulması üzücü bence. 

Ø       Ne yapılmalıydı peki? 

-Belediyenin tasarrufunda olan 21 dönümlük alan, Sarıyer’in toplu kullanımına açılmalıydı. İstihdam ve gelir sağlanacaksa toplu kullanıma yönelik olarak kiralanmalıydı. Bu kiralama fuar alanı şeklinde ya da benzerleri gibi olabilirdi.  

Park alanı olarak verilen bu araziden Eczacıbaşı grubundan villa satın alan insanların dışındakilerce kullanımı olamayacağına göre, kimin malını belediye kime veriyor. Tabi bu konu da anlatılacak daha çok şey var aslında. 

Ø       Buyurun anlatın lütfen?

-Şimdilik bu kadarla yetinelim. Belki başka bir zaman daha detaylı anlatırım. 

Ø       Sayın başkan; son olarak neler söylemek istersiniz? 

-Biz, Sarıyer’in gelecekte yaşanılan bir ilçe olması için, bütün mahallelerden bir araya gelmiş ve Sarıyer hemşerisi duygusuyla, yanlış yapılan her şeyin karşısında durmaya hazırız. Güzel olan her şeyi alkışlamaya hazır olduğumuz gibi.   

Röportaj: Nurettin KOÇ / Sarıyer İlçe Temsilcisi 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186