banner175

On yılda neler yaşadım neler …

Yayın Grubumuzun imtiyaz sahibi Gazeteci Yazar Hüseyin Çetiner'in 10.yılı nedeni ile yazdığı makaleyi yorumsuz olarak yayınlıyoruz.

On yılda neler yaşadım neler …

Yayın Grubumuzun imtiyaz sahibi Gazeteci Yazar Hüseyin Çetiner'in 10.yılı nedeni ile yazdığı makaleyi yorumsuz olarak yayınlıyoruz.

istanbultimes
istanbultimes
06 Şubat 2017 Pazartesi 00:07
On yılda neler yaşadım neler …
banner171
1989 yılından 6 Şubat 2008 yılına Kadar Malatya’nın sesi dergisinde köşe yazarı ve yayın kurulu üyeliği başta olmak üzere değişik yayın organlarında yazılarım çıktı.

Ancak hayalimde gazetecilik ve televizyonculuk alanında elimi taşın altına koymak vardı.  O zaman Malatya da bir gazetede çalışan Ferdi Türk kardeşim İstanbul’a geleceğini uygun bulmam halinde  bir gazete çıkarabileceğimizi söyledi.

Peki ben ne dedim o zaman ?

Heyecanla yola çıkan bir çok kişinin ilk bir iki sayıdan sonra tökezlediğini bilen birisi olarak hesap kitabımı yaptım. Diğer ticari şirketimizde onun faaliyetlerini aksatmadan Gazeteye ne kadar bütçe aktarabileceğimizi hesapladık. Kararım bir yıl yani 52 sayı için hiç para kazanmazsak da dayanabileceğimizi hesapladık.

İlk sayı çıktıktan sonra değerli arkadaşım o zaman Ak Parti Zeytinburnu ilçe başkan yardımcısı Mustafa İbrahimoğlu ile konuşurken ikimizin de fikirlerine güvendiği şu an Ak Parti İstanbul Milletvekili sayın Metin Külünk ile Beşiktaş’ta konuştuk. Sayın İbrahimoğlu 3.lü konuşmamızda keşke ilk sayınızı çıkarmadan Metin abi ile bir araya gelseydik dedik dedi.

Sayın Metin Külünk hemen devreye girerek ben sana katılmıyorum Mustafa şu an önümüzde üstünde konuşacağımız bir gazete var. Yapılan yapılmıştır. Ben Hüseyin’e bir şey sormak isterim dedi ve bana kaç sayıya kadar para kazanmadan dayanabilirsin dedi.

Ben de 52 sayı yani 1 sene dedim. O zaman bu çok güzel gerçek manada İstanbul’un sorunlarına değinen bir yayın yaparsanız bu iş tutar dedi. Çaylarımızı içip ayrıldık.

5 Şubat 2008 de ilk sayımızın manşeti Zeytinburnu Topkapı da  yaşanan patlamada 23 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi nedeni ile “Merak 23 Can’a Mal Oldu”  başlığı ile okurumuzla buluşmuştuk. Aradan  geçen on yıllık sürede yüzlerce önemli olayı manşetlerimize taşıdık.

Eylül 2009’da İstanbul’da yaşanan sel felaketinden sonra uygunsuz yapılan binalara karşı savaş açtık

Başakşehir, Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler ve Bakırköy’de  geçen Basın Ekspres yolu en çok zarar  gören yer olmasına rağmen İBB başkanı Dr.Mimar Kadir Topbaş Tapulu olsa bile bu basın ekspres   yolunda dere yatağında yapılan bütün binaları yakacağız demişti. Ancak hiçbir yer yıkılmadığı halde burada 70’e yakın gökdelen için imar verildi. 

Takdir-i İlahi Olmayacak Takdir-i İdari Olacak Diye Haberler Yaptık

Halkın yaşamı hiçe sayılarak dere yataklarına, sahillere ,tarihi mekanların yanı  başına yapılan binalara karşın  gazetelerimizde, haber portallarımızda  ve web televizyonlarımızda bu binaların kamu yararı düşünülmeden yapıldığını ifade eden sayısı haber yaptık. Proje sahipleri bize yaptıklarının yanlış olmadığını anlatacakları ve bizi ikna edecekleri yerde  suç duyurusu, maddi ve  manevi tazminat davaları açarak bizi yıldırma yolunu tercih ettiler.

Yılmadık dik durduk direndik ve bütün davaları kazandık çünkü doğru duvar yıkılmaz dedik ve öyle oldu

Mahkemeler 2 adresimiz oldu

Geroge Orwel’in insanları rahatsız eden haber ve yazılar gazetecilik faaliyetidir. Bunların dışında ki bütün yazı ve haberler sadece halkla ilişkiler faaliyetidir sözü gereği yaptığımız bir çok haber ve yazı dava konusu oldu. Kıt bütçe ve personel ile işimizi yapmamız gerekirken bizler bu on yılda çok önemli ve değerli vaktimizi ALEYHİMİZDE Açılan davaları takip etmekle harcadık.

Mesela İstanbul ili Bakırköy ilçesi Ataköy sahilinde kıyı kanununa muhalefet edilerek  sahili halka kapatan Kuzu İnşaat’ın Projesi olan Sea Pearl’ün sahibi Özen Kuzu yüzde yüz haber değeri olan çalışmalarımızı beğenmeyip hem gazetemizin yöneticileri hem de gazetemizin tüzel kişiliği olan neşriyatçı şirketimiz ALEYHİNE önce Cumhuriyet savcılığında suç duyurusunda bulundular. İlgili savcılık yapılan çalışmaların gazetecilik faaliyeti olduğunu ifade ederek yapılan suç duyurusunu düşürdü. Peki Kuzu İnşaat rahat durdu mu ? hayır bu sefer hakkımızda maddi ve manevi tazminat davaları açtı.

İki yıl boyunca adliyeleri 2.adresimiz yaptılar. İzmir Dikili’de bile aleyhimize dava açtılar. Türk adaleti açılan bütün davalarda bizi haklı buldu ve açılan davaları RED etti. Yerel bütün mahkemelerde açılan davaları biz kazandık.  Kuzu İnşaat   bu sefer de yerel mahkemelerde kazandığımız davaları  Yargıtay’a taşıdı. Biz Türk adaletinin burada da bizi haklı bulacağını düşünmekteyiz çünkü halka bilgi vermek bizim temel  vazifemiz ve biz onu yaptık ve yapıyoruz.

Seda’nın Oğlu Fena Aşık diye 2 satırlık haberden dolayı  yıllarca yargılandık ve maddi cezaya çaptırıldık…

Stajyerimizin ilginç bulup alıntı haber olarak www.istanbultimes.com.tr de yayınaldıkları “Seda’nın oğlu fena aşık” başlıklı haber için gıyaben yapılan yargılamadan dolayı çok büyük sorunlar yaşadık. Yıllarca kesilen cezanın haksız olduğunu ispatlamak için mahkemelere gidip geldik.

Ölüm tehditleri aldık

Hoşuna gitmeyen haberler yaptığımız zaman muhataplar kimi zaman aracımızın plakasını, işyeri adresimizi ve evimizin adresini biliyoruz diyerek bizi ölümle tehdit ettiler. Biz de onlara ölüm ha urganda ha yorganda yaptığımız haber yalan ve yanlış ise bize tekzip gönderin yayınlayalım diyerek tehditlerine boyun eğmedik. Eğmeyiz de.

Reklamlarımızın kesilmesi  tehdidi aldık

Kimi zaman da hoşuna gitmeyen haberlere imza attığımız için canını sıktığımız kişiler gazetemizde reklamları yayınlanan kişilere hatırı sayılır aracılar koyarak reklamlarımızı kestiler. Biz de onlara rızkı veren Allah’tır diyerek sabır ettik. Daha sonra reklamımızın kesilmesi için aracı olanlar bizi arayarak siz haklıymışsınız  biz yanlış yapmışız hakkınızı helal edin diyenlere rastladık.

Siz kendinizi ne sanıyorsunuz ulusal gazeteler bile olumsuz haber yapamazken siz ne yapacağınızı düşünüyorsunuz sizi perişan edeceğiz tehditleri en çok aldığımız tehditler oldu

Bu tehditleri bazen milyar dolarlık inşaat projesi yapan dev firma sahiplerinden oldu. Bezende onların ajanslarından geldi. Biz yaptığımız haberlerin doğruluğuna güvenerek kaba kuvvet karşısında hiçbir zaman geri adım atmadık.

Ulusal gazetelere reklam pastanızda dev pay verdiğiniz için onlar yanlışa ses çıkarmadılarsa biz demi çıkarmayalım dedik ve halk odaklı haberlerimizi yaptık. Bir sefer tehditlere boyun  eğdiğiniz zaman bunun sonu gelmez inancımız olduğundan hiçbir zaman kaba kuvvet ve tehditlere pirim vermedik.

İlk 3 - 4 sayıdan sonra gazetecilik gibi zor bir mesleği yapamayacağınızı düşündük yanıldık hakkınızı helal edin diyenler de çok oldu

İçlerinde belediye başkanları, başkan yardımcıları, siyasi parti ilçe başkanları da olmak üzere çok sayıda kişi yayıncılığa başladığımızın 3.veya 4.yılında bize itiraflarda bulunarak gazete çıkarmak gerçekten zor iştir.

Sizin de bu zor işi ancak 3 -4 sayı yaptıktan sonra bırakacağınızı düşünerek bahse bile girdik. Bahsi kaybettik ama sizin düzenli ve başarılı bir şekilde yayıncılık yapmanızdan dolayı hakkınıza girdik lütfen hakkınızı helal edin diyen çok kişiye rastladık.

Marifet iltifata tabidir müşterisiz meta zayidir

İstanbul Times Yayın Grubu’nun 10.yılını gelebilmesi için emekleri geçen çok kişi var. Ben hepsinin adını belki zikredemem ama bazılarını da yazmazsam edemem.

İlk Genel Yayın Yönetmenimiz olan Ferdi Türk’e, ilk haber müdürümüz olan Ömer Adıyaman’a, Şu an haber müdürümüz olan Müslüm Aktürk’e ,Genel yayın Yönetmenimiz olan Maksut Konyar’a, Muhabirlerimiz den Çağla Pekgüleç’e,Erhan Şahin’e, dağıtıcımızdan okurlarımıza kadar ilk günden bu yana desteklerini esirgemeyen herkes teşekkürlerimi arz ederim.

Reklam ve Destekleri ile yanımızda olan:

Öncelikle kurulduğumuz günden beri desteklerini bizden eksik etmeyen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’dan, Bağcılar  Belediye başkanı Lokman Çağırıcı’dan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e,  Beylikdüzü Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’na, Ak Parti Zeytinburnu ilçe başkanı Bahattin Ünver’e,  CHP Başakşehir ilçe başkanı Özgür Karabat’a, Avrasya Hastaneler Grubu Kurucusu Genel Cerrahi uzmanı Op.Dr.Hüseyin Urlu’ya, Fuzul Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal ve yardımcısı Eyüp Akbal’a, Irmak Group Yönetim Kurulu başkanı Yüksel Akgül’e, Gürbaşlar Grpouptan Adnan Başdemir’e, TAMAŞ otomotiv’den İsmail ve Mehmet Ali Çam’a, Uluocak Mimarlık’tan Süleyman Uluocak’a,  Metin Altınçizme’ye, Kazım Özeren’e, Çiğdem İnşaat Emlak Cemil ve Hakkı Ertunç’a Özetle on yıl boyunca, maddi manevi katkı ve desteklerini esirgemeyen herkese kendim ve yayın gurubum adına teşekkür ederim” dedi.

İstanbul Times / Hüseyin Çetiner 6 Şubat 2017

Son Güncelleme: 06.02.2017 00:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186