banner175

İSTANBUL TİCARET ODASI NDA GELEN GİDENİ ARATIYOR

17 Yıl İstanbul Ticaret odası’nda Yönetim Kurulu başkanlığı yapan Mehmet Yıldırım döneminde dilekçe verilerek üyelere organ seçimlerinde

İSTANBUL TİCARET ODASI NDA GELEN GİDENİ ARATIYOR

17 Yıl İstanbul Ticaret odası’nda Yönetim Kurulu başkanlığı yapan Mehmet Yıldırım döneminde dilekçe verilerek üyelere organ seçimlerinde

04 Şubat 2009 Çarşamba 11:10
İSTANBUL TİCARET ODASI NDA GELEN GİDENİ ARATIYOR
banner171
İSTANBUL TİCARET ODASI (İTO) NDA GELEN GİDENİ ARATIYOR
 
17 Yıl İstanbul Ticaret odası’nda Yönetim Kurulu başkanlığı yapan Mehmet Yıldırım döneminde dilekçe verilerek üyelere organ seçimlerinde oy kullanmak için verilen yetki belgesine Murat Yalçıntaş döneminde bir de üyelerden imza sirküsü fotokopisi istenmesi üyeleri çileden çıkardı.
 
İSTANBUL TİMES/HABER MERKEZİ
 
Gazete olarak İTO genel sekreter yardımcısı Kenan Öztekin ile yaptığımız telefon görüşmesinde İTO üyelerinden yoğun olarak aldığımız şikayetleri ilettik. Üyelerden gelen en önemli şikayetin demokratik hakları olan seçme ve seçilme hakkının Kullanılması için her gelen yönetimin yeni bir belge icat ederek üyelerin sandığa gitmemesini sağlamak ve kendi ayarladıkları dar bir üye grubu ile organ seçimlerinde meclis üyeliklerini kazanmak ve onlarla da İTO başkanının üyelerinin % 5 ile yüzde 12 si arasında ki bir katılım ile başkanın belirlenmesinin adaletli ve doğru olmadığını belirten yüzlerce üyeden mail ve telefon aldık.
 
 
DOĞRU DEĞİL
 
Bu iddiaların doğruluk payını öğrenmek üzere İTO Genel Sekreter Yardımcısı Kenan Öztekin ile yaptığımız telefon görüşmesinde, dilekçe ve imza sirküsü istedikleri ile alakalı iddianın doğru olduğunu bunun üyelerin güvenliği ile alakalı olduğunu iddia etti.
 
Zeytinburnu İlçesinde deri ürünleri imalatı ve satışı yaptığını söyleyen Deteks Firmasının idarecisi İbrahim Atlan ise gazetemize yaptığı açıklamada, “Gerek yetki belgesi için istenen 19.10 TL gerekse imza sirküsü ve bugün ver yarın al bürokrasisi yüzünden oda seçimlerine en çekişmeli anlarda bile katılımın yüzde 10 lar da kalması İTO yöneticilerini rahatsız etmiyorsa benim çok şey konuşma da bir ifade etmez diyerek İTO da uygulanan seçim sisteminin kökten değişmesi gerekir” dedi.
 
KİMLİK İBRAZI YETERLİ OLMALI
 
Bir başka okurumuz olan Mehmet Aktaş ise “Ben hem şirket olarak hem de şahıs olarak İTO üyesiyim. Şahıs firmam için oy kullanmak istersem kimlik ibrazı yeterli iken şirket için onlarca belge ve para istenmesinin  güvenlik ile alakası yoktur.Oy kullanacak firma sayısını  daha seçimin başında bilmek için yönetimlerin çıkardığı antidemokratik bir uygulamadan dolayı en demokratik hakkım olan seçme ve seçilme hakkım elimden alınıyor” diyerek tepkisini ortaya koydu.
 
KİMLİK KAYBI
 
Nurgül Kırmızı ise telefon konuşmasında “Kimliğini kaybeden bir yurttaş’ın yıllarca Mahkemelerde davalarla uğraşmak zorunda kaldığı bir ülkede oy istemeye gittiğimiz bir şirket sahibi eğer bizi tanımıyorsa neden bize imza sirküsü nü versin” diyerek tepkisini ortaya koydu.
 
Kırmızı konuşmasının devamında, Başbakan Erdoğan sürekli oligarşik bürokrasi ile uğraşmak zorunda kaldığından yakınırken kedi partisine mensup bir kişi olan İTO başkanı Murat Yalçıntaş’ın Yetki belgesi almak için dilekçe ve 19.10 TL harcı kaldırması gerekirken Mehmet Yıldırım döneminde istenemeyen imza sirküsü de istemesi ise başbakan’ın konuşmaları ile çelişiyor diyerek ya başbakan haksız,veya iş başına getirdiği İTO başkanı Sayın Yalçıntaş diyerek olaya tepkisini gösterdi.
 
ENGELLER KALKSIN
 
Zeytinburnu ilçesinde deri ürünleri üretimi yapan İbrahim Atlan, “bahsedilen engeller kalksın 7 üyeden oluşan komiteme ben ve arkadaşlarım en az 500 kişi getirerek oy kullandırabileceğimizi kanıtlamak isteriz diyerek İTO seçimlerinde katılımın bilerek düşük tutulmasının İTO baronlarının işine geldiği vurguladı.Konuşmasının devamında Oda seçimlerinde adaletten uzak olunduğunu belirterek ya engeller kaldırılsın eğer bu mümkün görünmüyorsa   komite üyelerinin yarıdan bir fazlası yani % 50 den aşağı olursa   seçim geçersiz olsun bakalım 11 kişilik İTO yönetimi yapılan haksızlığa yinede sesiz kalacak mı ?
 
 
DİLEKÇE VERDİ CEVABI GELDİ
 
Kendisinin 2005 de yapılan seçimden sonra İTO’ya neden oy kullanmak için harç alınıyor sorusunu sorduğu dilekçe yazan Altan’a verilen yazılı cevapta bu konuda yetkinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde(TOBB) olduğu cevabı almış.Bunun üzerine işin peşini bırakmayarak bu kez TOBB’a dilekçe yazmış TOBB ise bu harcın Maliye bakanlığı adına ekndilerine bağlı olan oda ve borsalar tarafından tahsil edildiğini bildirmiş.Bunun üzerine bir dilekçe de Maliye bakanlığına yazan Atlan buradan da malumun ilanı şeklinde bir cevap alarak kanun var yasa var diye cevap aldıktan sonra bu sistemde hiç bir gelişmenin ve inkişafın olmayacağına inandığı için mecburen daha doğru ifadesi ile CEBREN alınan İTO aidatları dışında İTO’dan uzak durduğunu beyan etmiştir. İTO başkanı,Evliya Çelebi namı diğer Murat Yalçıntaş veya yardımcıları lütfedip bu konularda üyelerini rahatlatacak r açıklama yaparlarsa bizde okurlarımızın derdine deva olmanın mutluğunu yaşamış olacağız. Hiç umudumuz yok ama belki üyelerini adam yerine koyup klasik de olsa malumun ilanından ibarette olsa bir açıklama yaparlar bekliyoruz” dedi.
ENGLISH
ISTANBUL CHAMBER OF COMMERCE (ITO) NDA INCOMING CALLS GO İS THAT
 
17 Years in the Istanbul Chamber of Commerce Board of Directors as chairman Mehmet Yildirim period to petition the members vote to use the organ for the mandate period of the Murat Yalçıntaş members signed a copy sirküsü to ask members was exasperating.
 
ISTANBUL TIMES / NEWS CENTER
 
Newspapers as assistant secretary general İTO with Kenan Öztekin intensive as we get phone calls from members of the İTO have forwarded the complaints. Members from the most important democratic rights of the complaint as being elected a right to use each incoming administration invented a new document of the members go to the fund and ensure you set yourself a member of the small group of organ assembly elections to gain membership, and they also chairman İTO member of the 5% of the 12 per cent with the participation of the president have determined that a fair and accurate is the hundreds of members indicating that we have received mail and phone.
 
NOT TRUE
 
To find the truth of these claims İTO with Deputy Secretary General Kenan Öztekin on the phone calls, petitions and signature-related claims that they want sirküsü this is the right of members of the security-related claim was that.
Zeytinburnu District of leather products in the manufacture and sale of the said directors of the Company Deteks Abraham Atlan is that our newspaper, noted that "necessary to warrant the desired 19:10 TL sirküsü the signature tomorrow and not today because of the bureaucracy receive room most contentious elections in time, even 10 percent of participation also remain s İTO managers do not bother me too much an expression of speech does not apply diyerek İTO must change radically in the electoral system, "he said.
 
SUBMİSSİON MUST BE SUFFİCİENT FOR IDENTITY
 
Our readers are a different Mehmet Aktaş the "company as well as individuals and as I am a member İTO. Party voted for my company I want to use authentication when submitting adequate documentation for the company, and dozens like money is the relevance of security to use yoktur.Oy number of firms at the beginning of the election to know that the interests of management from an application antidemocratic because the democratic rights that I be elected I got my rights are taken from "The reaction revealed.
 
IDENTİTY LOSS
 
Red Nurgül the phone calls the "lost identity of a citizen for years in court cases having to deal with the vote in a country going to ask the owner if a company does not recognize us why give us a signature nude sirküsü" The reaction was revealed.
 
Red in the continuation of speech, Prime Minister Erdoğan oligarşik permanent bureaucracy to deal with having the party closer to the cat while a member of the İTO President Murat Yalçıntaş's mandate to receive petitions and TL 19:10 dues must be removed when Mehmet Yildirim period can not be like the signature sirküsü to ask the prime minister's speech is in contradiction with the prime minister or unfair, or the business starts to react to events İTO president showed Mr. Yalçıntaş.
 
BARRİERS RİSE
 
Zeytinburnu district in the leather production of said Atlan, "mentioned obstacles rise 7 members of my committee, I and my friends at least 500 people to bring the vote may use to prove we want them İTO elections participation purposely kept low İTO the barons of the business is coming vurguladı.Konuşmasının continuation election Room justice away from that is by specifying if this does not appear possible to prevent or remove one more than half of committee members that 50% of the election is invalid if you let down 11 people in management injustice İTO still gonna stay quiet?
 
PETITION HAS ANSWER
 
His election in 2005 after İTO reason to vote for the fees to be asking the applicant to Altan by written answers given in this authority of Turkish Chambers and Stock Exchanges Union (TOBB) is the answer on the job almış.Bunun tag along this time not TOBB'a TOBB has written petition that the duties on behalf of the Ministry of Finance depends ekndilerine room and by the stock market has been collected on a petition bildirmiş.Bunun de Finance minister says Atlan also known here as the poster received a response in the law would have got the law after receiving the answer that no one in the system development and for development have not necessarily believe a more accurate expression of the force, except fees received İTO stay away from that statement İTO etmiştir. İTO president, Evliya Çelebi Murat Yalçıntaş or other assistants behalf on these issues down and relax members will make a statement they r to be the remedy to the problem of our readers will have lived through mutluğ. We have no hope of ever putting the man, but perhaps the members even if the classic is known as a description of the declaration can only look on, "he said.
 
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186