banner175

İSTANBUL PANORAMA -1

İstanbulun tüm semtlerini siz okurlarımız için mercek altına alıyoruz.

İSTANBUL PANORAMA -1

İstanbulun tüm semtlerini siz okurlarımız için mercek altına alıyoruz.

12 Ocak 2009 Pazartesi 00:33
İSTANBUL PANORAMA -1
banner171
Ömer ADIYAMAN/İSTANBUL TIMES
 
İstanbul’un tüm semtlerini siz okurlarımız için mercek altına alıyoruz. İstanbul genelinde sizden gelen şikayetler ve önerileri dikkate alarak bulunan semtte gidip siz okurlarımız için yerinde bir çalışma yapıyoruz. Her hafta düzenli olarak İstanbul’da öne çıkan önemli olayları siz okurlarım için tarafsız bir şekilde aktaracağım. Bu haftaki çalışmamda semtlerde ilk durağım Zeytinburnu ve Bakırköy oldu. Bakırköy Belediyesi’nin yaptığı hizmetleri yerinde inceleme fırsatı buldum. Özellikle yapılan hizmetlerin vatandaş yorumu ile siz okurlarım için değerlendireceğim. AK Parti’nin muhtemel İstanbul adaylarını açıklarken, Ergenekon operasyonu ile ilgili son gelişmeleri ise siz okurlarıma aktaracağım.
 
HALK ERZEN’İ BENİMSİYOR
 
Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen’in özellikle eğitim ve sağlık alanındaki yatırımları halk arasında takdir ile karşılanıyor. Önceki gün İbni Sina İlköğretim Okulu Okul Aile Birliğinin Bakırköy Belediyesi Atatürk Spor ve Yaşam Köyü Kafeteryasında düzenlediği yemekli toplantıda bir konuşma yapan Erzen, ”Eğitim ve sağlık konuları birinci önceliğimiz olmuştur” şeklindeki açıklaması ise halk arasında doğru olarak değerlendiriliyor.
 
BAKIRKÖY’DE SAĞLIK VE EĞİTİM BİRİNCİ SINIF
 
Başkan Ünal Erzen bu alandaki çalışmaları ile ilgili ”Bakırköy ilçesi eğitim alanında İstanbul’un pek çok ilçesine göre şanslı bir ilçe. Fakat okullarımızın da eksikleri oldukça fazla. Bu bağlamda Bakırköy’deki tüm devlet okullarına içme suyu tesisatı kurarak çocuklarımızın temiz su içme özgürlüğü kazanmalarını sağladık. Tüm resmi bayramlarda çocuklarımızın kıyafetlerini temin ettik bu yolla aile bütçelerine ek yük getirtmedik. Atatürk Spor ve Yaşam Köyünü bitirerek çocuklarımızın futbol, basketbol, voleybol, yüzme, tenis gibi sporları yapabilecekleri ortamı yarattık. Okullarımızın boya-badana, çatı aktarımı gibi problemlerini çözüyoruz. Bakırköylü 1200 çocuğumuzu Fethiye’de 1 hafta tatile götürdük. Önümüzdeki yıl da Çeşme’ye 2 bin çocukla gideceğiz. Ayrıca bu ay içerisinde tüm devlet okullarımızı da acil sağlık güvencesi altına alacağız” şeklinde açıklıyor.
 
CHP VE AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI ÇALIŞMADA YARIŞIYOR
 
İkinci durağım ise siyasi partilerin bulunduğu binalar oldu. Öncelikle CHP Bakırköy İlçe Teşkilatına gitme fırsatım oldu. Burada bütün ilçe teşkilatı yaklaşan yerel seçimler öncesinde büyük bir tempo ile çalışmalarını sürdürüyor. İlçe yöneticileri bu dönemde de CHP’nin belediyeyi alacağını savunuyorlar. AK Parti Bakırköy İlçe Teşkilatı ise bu dönemde belediyeyi CHP’ye kaptırmamak için adeta CHP İlçe ile yarışır bir şekilde çalışmalarımı sürdürüyorlar. AK Parti İlçe Teşkilatındaki partililer, mahalle toplantılarına ağırlık verdiklerini dile getirerek, bu seçimlerde belediye bizim diyerek ilerlediklerini kaydediyorlar.  Diğer siyasi partiler ise çalışmalarını normal seyirde sürdürüyorlar.
 
 
İSTANBUL’DA ADAYLAR KESİNLEŞİYOR
 
Yaklaşan Yerel Seçimler ile birlikte, İstanbul’da AK Parti Adayları hemen hemen kesinleşiyor. Bu öngörüye göre açıklanması beklenen ilçelerde isimler şöyle:
 
Adalar : Coşkun Özden veya
Beyoğlu : Ahmet Misbah Demircan,
Şile : Can Tabakoğlu,
Kağıthane : Fazlı Kılıç,
Küçükçekmece : Aziz Yeniay,
Ümraniye : Hasan Can,
Bahçelievler : Osman Develioğlu,
Fatih : Mustafa Demir,
Gaziosmanpaşa : Erhan Erol,
Silivri : Hüseyin Turan,
Güngören : Şakir Yücel Kahraman...
Kartal : Arif Dağlar veya Hüsamettin Koçak,
Maltepe : Fikri Köse veya Tuncay Karartı,
Beşiktaş : Sibel Çarmıklı,
Çatalca : İsmail İp, Eyüp : İsmail Kavuncu,
Kadıköy : Sinan Genim,
Sarıyer : Mehmet Akif Şişmanoğlu,
Şişli : Emin Haberdar,
Pendik : Salih Kemal Şahin veya Davut Çakır,
Bayrampaşa : Atilla Aydıner,
Bağcılar : Lokman Çağrıcı veya Ahmet Yıldırım,
Sultanbeyli : İsmail Erdem,
Tuzla : Şadi Yazıcı,
Arnavutköy : Ahmet Haşim Baltacı,
Sultangazi : Ahmet Selamet,
Ataşehir : Abubekir Taşyürek veya Alican Taşçı,
Çekmeköy : Metin Külünk,
Sancaktepe : Ömer Abamor veya Aydın Bozkuş,
Esenyurt : Necmi Kadıoğlu.
 
ÇETİNER’İN İSMİ BAŞAKŞEHİR’DE GEÇİYOR
 
Bakırköy, Beykoz, Üsküdar, Büyükçekmece, Avcılar, Esenler, Beylikdüzü’nde ise henüz parti genel merkezi tarafından adaylar kesinleşmedi. Başakşehir’de ise AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı Araştırmacı Gazeteci Hüseyin Çetiner’in ismi geçiyor.
 
 
ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANI MURAT AYDIN
 
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile birlikte, “Gezelim Görelim” programını baştan sonuna kadar takip ettim. Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı hizmetleri hergün bir gruba yerinde anlatıyor. Olumsuzlukları ise not alıyor. Açıkçası şeffaf bir belediyecilik anlayışı ile hareket etmesi halk tarafından takdir ile karşılanıyor. Aydın’ın yazdığı kitaba da buradan değinmeden geçemeyeceğim. Aydın, Üniversite’de yaptığı tez çalışmasını daha da profesyonelleştirerek bir kitaba dönüştürmüş. İmzalı olarak aldığım kitabı okuma fırsatım oldu. Yöneticilik ve belediyecilik üzerine Aydın’ın kaleme aldığı kitabı alıp okumanızı tavsiye ederim.
 
 
 CHP ZEYTİNBURNU İLÇE KARIŞIK
 
Zeytinburnu’nda CHP İlçe Teşkilatındaki karışıklık hala devam ediyor. Üç aday adayı olmasına rağmen, İlçe Başkanı Metin Doğan’ın bir aday adayına yoğunlaşması ise partililer tarafından tepki ile karşılanıyor. Diğer aday adayları ise parti içi demokrasinin genel merkez tarafından sağlanması gerektiğini vurguluyor. Mevcut İlçe yönetiminin görevini iyi bir şekilde ifa etmediğini kaydeden partililer genel merkeze şikâyette bulunduklarını kaydettiler.
 
  
MEVLÜT YÜKSEL, YOLSUZLUK DOSYALARINI AÇIYOR
 
Sabah Gazetesi'nde daha önce alt kademeden üst kademeye kadar yöneticilik yapan değerli abim  Mevlüt Yüksel’in ise önceki gün köşe yazısında Beşiktaş Belediyesi ile ilgili yolsuzluk dosyalarını açması farklı bir gündem yarattı. www.haberbu.com isimli internet sitesinde köşe yazısında Beşiktaş Belediyesi ile ilgili yolsuzlukları belgeleri ile işleyen Yüksel’in yazdığı yazılar Beşiktaş Belediyesi’nde deprem etkisi yarattığı ise gözlerden kaçmıyor.
 
SICAĞI SICAĞINA GERİ DÖNÜYOR
 
Star TV’de önümüzdeki günlerde yayına geçecek olan Sıcağı Sıcağına programı tekrar ekranlara dönüyor. Program koordinatörlüğünü başarılı gazetecilerden ağabeyim Uluğ Uzun’un yaptığı programın ekibinde ise İstanbul’da birçok başarılı habere imza atan muhabirler bulunuyor. İhlâs Haber Ajansı’nın savaş muhabirlerinden değerli kardeşim Akın Rıdvanoğulları’ ve FOX TV'de başarılı haberlere imza atan kardeşim Yavuz Oymak'ın da arasında  bulunduğu haber ekibine başarılar diliyorum.
 
ERGENEKON DAVASI TÜRKİYE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRDİ
İstanbul’da bu hafta en önemli olaylardan biri de Ergenekon 10 dalga operasyonu oldu. Operasyonu sizler için derledim.
 
TUTUKLU SAYISI 15
 
Ergenekon soruşturması 10 dalgası kapsamında gözaltına alınan, YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz, emekli Tümgeneral Erdal Şenel ve emekli Org. Kemal Yavuz'un soruşturmaları tamamlanarak ilgili mahkemece serbest bırakıldı. Son operasyonda tutuklananların sayısı 15'e yükseldi. Gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen Emekli Albay Vural Vural da (75), mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Böylece serbest kalanların sayısı 15 oldu. ''Biz Kaç Kişiyiz Platformu'' yöneticisi Hasan Ataman Yıldırım ise, tutuklandı.
 
ENGİN AYDIN TUTUKLANDI
 
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında mahkemeye sevkedilen Bağımsız Cumhuriyet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Engin Aydın tutuklandı. Hasan Ataman Yıldırım ve Engin Aydın ile birlikte son operasyonda tutuklananların sayısı 15'e yükseldi.
 
ERDAL ŞENEL MAHKEMEYE SEVKEDİLDİ
 
''Ergenekon'' soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Genelkurmay Adli Müşaviri emekli Tümgeneral Erdal Şenel, tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.
 
BUZOĞLU SAVCILIKTA SUSMA HAKKINI KULLANDI
 
Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınan avukat Hüseyin Buzoğlu, savcılıkta susma hakkını kullandı. Buzoğlu'nun avukatı Hasan Gürbüz, müvekkilinin mahkemeye sevk edilmesini beklemediklerini, mahkemeye gönderilmesi durumunda ise bütün sorulara cevap vereceğini söyledi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne müvekkili emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ile görüşmek üzere gittigi sırada daha önceki arama kararı gereği gözaltına alınan avukat Hüseyin Buzoğlu, savcıya ifade vermedi. Buzoğlu'nun Ergenekon operasyonu ile kendisinin gözaltına alınmasını hukuka aykırı bulduğunu belirterek susma hakkını kullandığı öğrenildi. Buzoğlu'nun avukatı Hasan Gürbüz, müvekkilinin terör örgütü üyeliğinden gözaltına alındığını söyledi. Adliye önünde açıklama yapan Gürbüz, "Avukat olduğu için emniyette ifadesi alınmadı. Burada da savcılıkta susma hakkını kullandı. Şu an savcının kararını bekliyoruz. Müvekkilimin mahkemeye sevk edileceğini beklemiyoruz. Mahkemeye sevk edilmesi durumunda da sorulacak tüm sorulara cevap verecek." diye konuştu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında 11 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen son operasyonda, 33 kişinin gözaltına alındığını bildirdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Kayseri, Kastamonu, Sivas, Muğla, Şırnak, Balıkesir, Uşak ve Tokat illerinde 7 Ocak 2009 tarihinde gerçekleştirilen operasyonda 33 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.
 
CEPHANELİK
 
Açıklamada, bu kişilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, 25 adet el bombası, 10 adet el bombası fünye grubu, 2 adet dolu lav silahı, 590 gram detasheet patlayıcı, 100 gram C-3 plastik patlayıcı, 130 gram C-4 patlayıcı, 50 gram barut, 1 adet Mısır yapımı makineli tüfek, 2 adet Kalaşnikof marka uzun namlulu silah, 8 adet Kalaşnikof şarjörü, 7'si ruhsatlı 29 tabanca, 1 adet kalem tabanca, 16 bin 332 adet çeşitli çap ve markada fişek, 114 adet 9 milimetre çapında kovan, 1 adet anti personel tüfek bombası, 1 adet uçaksavar mermisi, 11 adet MKE sis kutusu, 2 adet MKE sis lancher'i, 2 adet kuru sis kutusu, 4 adet hakem bombası, 4 adet ABD gaz bombası, 1 adet M4 A1 askeri aydınlatma tuzağı, 1 adet havai fişek ateşleme fitili, 2 adet MKE gösteri el bombası, 210 santimetre plastik dış kaplı saniyeli fitil, 8 metre infilaklı fitil, 3 adet shootgun fişeği, 10 adet av tüfeği, 7 dürbün, 4 adet el telsizi, bol miktarda örgütsel doküman, cd ve hard disk ele geçirildiği ifade edildi. Açıklamada, yakalanan kişilerin haklarında düzenlenen tahkikat evrakı ile birlikte adli makamlara sevk edildiği anımsatıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186