banner175

EMİNÖNÜ’NDE HAYAT BİTMESİN

Bizans,Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından 1968’li yıllara kadar İstanbul’un en prestijli yaşam alanlarından olan “Süleymaniye,Vefa

EMİNÖNÜ’NDE HAYAT BİTMESİN

Bizans,Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından 1968’li yıllara kadar İstanbul’un en prestijli yaşam alanlarından olan “Süleymaniye,Vefa

23 Aralık 2008 Salı 18:51
EMİNÖNÜ’NDE HAYAT BİTMESİN
banner171
EMİNÖNÜ’NDE HAYAT BİTMESİN
 
İSTANBUL TİMES/ÖZEL ARAŞTIRMA HABERİ
 
Bizans,Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarından 1968’li yıllara kadar İstanbul’un en prestijli yaşam alanlarından olan “Süleymaniye,Vefa,
Sultanahmet,Cankurtaran,Laleli,Nişanca,Şehzadebaşı ve Cağaloğlu,bugün ise yanlış iskan politikaları neticesinde adeta kaderine terkedilmiş birer harap şehir konumuna getirilmiştir.
 
İHMAL Mİ YOKSA İHANET Mİ ?
 
Bu bölgelerin ihtişamlı dönemlerini hatırlayan birçok İstanbullu ile yaptığımız görüşmelerde bizlere şunu ifade ettiler,buralarda oturmak bir ayrıcalıktı.Hem hükümet’in merkezi olan Bab-ı Ali’nin yanı başında,hem de Kapalı çarşı başta olmak üzere ticaretin merkezi ve en önemli gıda ürünlerinin dağıtım yerleri olarak bilinen Kapanların(Unkapanı-Un dağıtımın yapıldığı yer)çevresinde yer alması buralara ayrı bir özellik katıyordu.Gerek merkezi,gerekse de yerel idarelerin anlaşılmaz politikaları neticesinde 1968 yılına kadar yüz bin Nüfusu barındıran Eminönü ilçesi bugün çoğu bekar evlerinde kalmak üzere ancak 15-20 bin insanın yaşadığı bir yer konumuna getirildi.
 
EMİNÖNÜ İLÇESİ’NİN İNSANSIZLAŞTIRILMASINI İSTEYENLERLE
AYASOFYA’NIN KİLİTLİ DURMASINI İSTEYENLER AYNI MI ?
 
Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u feht ettiği zaman fethin sembolü olarak, Hıristiyan aleminin en eski ve en önemli bir mabedi olan Ayasofya kilisesini camiye çevirerek ilk Cuma namazını burada kılarak İstanbul’un imarına girişmişti. Buranın ilel ebed yaşaması için bir vakıf kurmuş Kazlı Çeşmede faaliyet gösteren Tabakhane sahiplerinin de işyeri kiralarını bu vakfa ödemesini isteyerek Ayasofya ve külliyesinin yaşaması için her türlü tedbiri almış,burayı amacı dışında kullananlara da vakıf senedinde ağır beddualar ederek Ayasofya’ya ayrı bir önem vermiştir. Bu sembol camiyi tekrar kiliseye çevirmek isteyen Bizans’ın torunları olduğunu söyleyen bir güç hızlı bir şekilde Camiyi tekrar kilise çeviriyoruz diyemeyecekleri için 1935’li yıllarda önce halkın burayı unutması için Tamir ve bakım masalı ile idare ettiler. Şairler,yazarlar ve sanatçılar yıllar önce Ayasofya Kilitli  durmasın diye eserler verirken toplumun tepkisizleşmesi sonucu artık eserlerde verilemez oldu.Bu kez tamir masalı tuttuğu için şimdi de Müze olacak dediler. Buranın müze olmasına ne Bizans’ın torunları ister nede Fatih’in torunları. Ancak Bizans’ın torunları üçüncü aşamada da tepkisizleşen insanlara karşı burasının yapılış amacı ibadethaneydi.Mademki yüzyıla yaklaşan süredir cami de değil o halde minareleri yıkalım ve burası ilk yapılış amacına uygun olarak kullanılsın diyecekleri gün gibi ortada iken insanlarımızın tepkisizleşmesi karşısında İstanbul Times Gazetesi   yayın kurulu olarak halkımızın dikkatini buraya çekmek adına bu araştırma haberini yapmaya karar verdik.
 
NEDEN NÜFUS YOK EDİLİYOR ?
 
Bir yerleşim yerinde rahat at koşturabilmek için orada yaşayan ve orayı sahiplenen insanların olmaması,böyle bir yer üzerinde emelleri olanların dışında oranın insansızlaştırılması kimsenin işine gelemez.Bu bağlamda Eminönü ilçesinde planlı ve programlı bir şekilde nüfusun yok edildiği bilinen bir gerçektir.
Belli bir iskan politikası olan ülkeler otuz yıl önce yüz binlerce insanın yaşadığı bir yerleşim yerinde İl nüfusu hızlı bir şekilde artarken Tarihi yarımadanın içinde olan ve ticaretin kalbi sayılan bir alanda yer alan yerleşim yerinde neden nüfusun azadını araştırmazlar mı ?
Biz İstanbul Times Gazetesi olarak hem merkezi Ankara hükümetinin hem de Eminönü ilçesini bugüne kadar yöneten Belediye başkanları ve kaymakamların elinde ilçe nüfusunun neden azaldığına dair bir araştırmaları var mı ve yok mu ? Varsa ne tür önlemler almışlar ?
 
EMİNÖNÜ VE FATİH İLÇESİNDE SON 40 YILDA EL DEĞİŞTİREN TAPU KAYITLARI TAKİP EDİLİYOR MU ?
 
Elimizde bulunan kaynaklar ve tarihi gerçekler Bizans’ın torunları olduğunu söyleyen haçlı zihniyetin başta Sur içi akabinde İstanbul üzerindeki emelleri’nin hiçbir zaman bitmediğini gösteriyor.Ülkemizi ekonomik olarak çökertmek isteyen bazı uluslar arası finansal güçlerin şartların oluştuğuna inandıkları zaman ülkenizin ekonomisini güçlendirelim sizde Sur içi bölgesinde Vatikan usulü Patrikhane’nin Ekümenikliğini yani bağımsızlığını tanıyan dış İşlerinde yine size bağlı olsun ama iç işlerinde dokunmayın demeyecekleri gerçeğine kim çok uzak olduğumuzu söyleyebilir ? Musevilerin Filistin de yüksek paralarla arazi ve evleri satın alındığı bilinen bir gerçektir.Aynı formül’ün Sur içi bölgesinde de uygulandığı ile alakalı endişelerimiz vardır.Tapu kadastro genel müdürlüğü bu bölgede değişen tapu kayıtları ile alakalı Türk milletine detaylı bir açıklama yapmak zorundadır.İsmi Türk olsa bile son 40 yılda değişen tapu ayıtları için en az üç kuşak ilerisi araştırılmalıdır.
 
EMİNÖNÜ İLÇESİ NE İÇİN KAPATILDI ?
 
Bazı kişiler üç medeniyete başkentlik yapan bu ilçenin nüfus azlığından dolayı kapandığını ileri sürebiliyorlar.Bu teze karşılık birçok kimse de eğer tek gerekçe nüfus olmuş olsaydı Fatih’e bağlı olan Koca Mustafa Paşa yani Topkapı’dan başlayarak Yusuf paşa semtine kadar olan yolun alt tarafı bir kararla Eminönü ilçesine bağlansaydı nüfus sorunu daha basit bir şekilde çözülecek ve tarihi bir ilçede yok olmaktan kurtulacaktı diyerek buranın  sadece nüfus azlığından kapanmadığını ileri sürüyorlar.Bu düşüncenin yabana atılmayacağına bizde inanıyoruz ve yetkilere soruyoruz Eminönü İlçesi’nin yok edilmesi için dışarıdan herhangi bir yerden bir talep oldu mu ?
 
TARİHİ SEMTLERE ESKİ İHTİŞAM GELECEK Mİ ?
 
Türk İslam tarihinde birçok önemli olayın cereyan ettiği ve önemli zatların doğup büyüdüğü mekanlar olan Süleymaniye,Vefa, Sultanahmet, Cankurtaran,Laleli ,Nişanca,Şehzadebaşı ve Cağaloğlu ‘nun eski güzellik ve ihtişamına kavuşması için neler yapılıyor ? Buranın nüfusu ne zaman tekrar yüz binlere çıkacak ?
 
AYASOFYA NE ZAMAN AÇILACAK ?
 
Sonuç olarak Peygamber Duasına mahzar olmuş bir padişah’ın bedduasını alan bir toplum’un iflah olmayacağına inanıyoruz.Fethin sembolü olan Ayasofya Camisinin bir an önce ibadete açılması Bizans torunlarının şevkini kıracaktır.Biz idarecilerimizden buranın hemen ibadet açılmasını istiyoruz .Açılamıyorsa da engel olanları Türk halkına açıklasınlar.Tamir bakıp malasalını çok dinledik artık.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186