banner175

Dombıra Şarkısı ve Kürşat isyanı

Uğur Işılak'ın Arslanbek Sultanbekov'dan izinsiz olarak kullandığı Dombra müziği Ak Partinin başını ağrıtacak gibi gözüküyor

Dombıra Şarkısı ve Kürşat isyanı

Uğur Işılak'ın Arslanbek Sultanbekov'dan izinsiz olarak kullandığı Dombra müziği Ak Partinin başını ağrıtacak gibi gözüküyor

23 Şubat 2014 Pazar 21:24
Dombıra Şarkısı ve Kürşat isyanı
banner171
İstanbul Times Tv Kazakistanda yaşayan Arslanbek Sultabekov'un Türkyedeki temsilcisi Veysel Demir İle konuştu.

Çok yakında Veysel Demir İstanbul Times TV de Hüseyin ÇETİNER'in hazırlayıp sunduğu GÜNDEM prograının konuğu olacak.

Kürşat İsyanı


Kürşat ihtilali TÜRK tarihinde karakteristik ve çok önemli bir olaydır. Türkler'in tarihleri boyunca bağımsızlıklarını kaybettikleri sadece 5000 yıllık tarihlerinde 50 yıllık bir dönemdir. Ve Kürşat İsyanı da, ilk ve son olan bu esaret yıllarına son vermiştir.

Prens Kürşat, Göktürk Hanedanı'ndan 10. Büyük Türk İmparatoru Çuluk Kağan'ın küçük oğludur. 630 lu yıllarda kararsız bir adam olan yeni Türk Hakanı Kara Kağan'ın basiretsiz idaresi, üst üste gelen soğuk ve kıtlık yılları Türk illerinde büyük tahribat yaptı. Bu durumdan yararlanan Çin Ordusu, Türk Ordusu'nu bozdu. Kara Kağan ile 100000 Türk, Çinliler'e esir düştü. Yönetim kadrosu esir alınan Türkler bağımsızlıklarını kaybettiler.

Türkler kendilerine Çin tarafından atanan Sirba Kağan'ı tanımadılar. Gizli gizli 40 kişilik bir ihtilal komitesi kurdular. 40 Türk asilzadesi Prens Kürşad'ı başkan seçtiler.

Türk ihtilal komitesinin planı şöyleydi.Çin imparatoru Li Şihmin esir edilecek, Türk illerine kaçırılacak, sonra Çin sarayında esir tutulan 100000 Türk'e karşılık değiştirilecek. İhtilal başarıya ulaşır ulaşmaz da süratle Türkler ayaklanacaklar ve savaşarak bağımsızlıklarını ve topraklarını geri alacaklardı.

 Kürşad ve 39 arkadaşı ;kılık değiştirererk gezen Çin İmparatoru'nu kaçırmak için Çin'e girdiler. Ancak o gece fırtına çıktı ve İmparator saraydan ayrılmadı. Kürşad gecikilirse ihtilalin duyulup Türkler'in kılıçtan geçirilmesinden korktu. Akıl almaz bir cesaretle, imparatorluk sarayını basıp imparatoru silah kuvvetiyle ele geçirmeye karar verdi. Arkadaşlarının Çinliler'le kıyas edilmez derecede iyi silah kullanmalarına güveniyordu.

Gerçekten o gece 40 Türk asilzadesi sarayı bastı. Pek kanlı bir çarpşma oldu. Yüzlerce Çinli muhafız, 40 Türk'ün keskin nişancılığına ve vuruş maharetine dayanamadı. Türk okları ve kılıçları altında can verdi. Çinli askerlerin yerden biter gibi çoğalmalarını gören Kürşat, sarayı terketmek emrini verdi. İmparatorun ahırına hücum eden 40 Türk, seyisleri öldürüp atlara atladılar ve Çin başkentinden çıkmayı başardılar. Ancak bütün bir Çin Ordusu 40 Türk'ün peşine takıldılar. Vey ırmağı kıyısına gelen 40 kahraman bir kaç yüz Çin askerini okladıktan sonra, gözyaşartıcı bir kahramanlık sahnesi içinde öldüler. Kürşad ve 39 arkadaşı, Vey ırmağı kıyılarının sarı toprakları üzerinde kaldılar.

İhtilal başarılamadı diye Çin boyunduruğundaki Türkler sinmediler. Bütün Türk illerinde bir İstiklal rüzgarı esti. Hiç bir milletin tarihinde böyle bir kahramanlık olayı yoktur. 40 Türk'ün saldırısı düşmanları iliklerine kadar ürpertti. Türkler'de ise önüne geçilemez bir derecede kabarmış olan bir bağımsızlık arzusunu kamçıladı. Kürşad ve 39 arkadaşının bu kahramanlığı tüm Türk illerine dalga dalga yayıldı ve TÜRK esaretine son verdi.

Bugünün Türkleri de atalarının genlerini taşıyıp, 40 Türk asilzadesinin kahramanlığını ve Kürşad İsyanı'nı yarınlarına taşımalıdır. Her Türk Kürşad İsyanı'nı bilmelidir. Anlatmalıdır, öğretmelidir.

Gülsev Eyüboğlu İrhan                                                  
-- 
Yüreğimiz Allah ve Vatan aşkıyla yanar 
TÜRK"LÜĞÜ onur sayarız.
--
Saraylarda süremem, 
Dağlarda sürdüğümü.
Bin CiHAN"a değişmem,
Şu öksüz TÜRK"LÜĞÜMÜ.
--
Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. H.Muhammed
Vazifeyi ihmale sürükleyen merhamet vatana ihanettir. M.K.Atatürk
http://www.youtube.com/watch?v=ylrG_7l8pSg 
Yaşam; Ölümü hak etmektir. Mertkan Özkan ULUSU 
..::CiHAN TÜRK OLSUN::..
http://groups.google.com/group/cihan-turk-olsun?hl=tr 
--
Bazı gruplardan mail alımım kapalıdır özelden bir kopya gönderiniz.

İşte orjinal müzik ...
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186