banner175

Cumhuriyet işte böyle kuruldu!

Gediz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Şahin, Milli Mücadele’yi kaleme aldı.

Cumhuriyet işte böyle kuruldu!

Gediz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Şahin, Milli Mücadele’yi kaleme aldı.

istanbultimes
istanbultimes
28 Ekim 2015 Çarşamba 09:44
Cumhuriyet işte böyle kuruldu!
banner171
Bağımsızlık için canını, malını, elinde avucunda ne varsa hepsini feda eden atamızın kahramanlık öyküsü bu kitapta toplandı. Gediz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Şahin, bağımsızlığın ne şartlarda kazanılıp Cumhuriyet’in kurulduğunu “Milli Mücadele Stratejisinin Mali İktisat Boyutu ve Sosyo-Ekonomik Dinamikleri” kitabıyla kaleme aldı.
Gediz Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Şahin ve vergi müfettişi Akif Yılmaz, yakın tarihimize ışık tuttu. Yrd. Doç. Dr. Necmettin Şahin’in Milli Mücadele’yi kaleme aldığı bu kitapta Atatürk’ün “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” sözüyle Anadolu’da başlayan seferberliğin nasıl bir fedakarlık destanına dönüştüğü, duygu yüklü satırlarla ifade edildi.
Yrd. Doç. Dr. Şahin ve Yılmaz, “Milli Mücadele Stratejisinin Mali İktisat Boyutu ve Sosyo-Ekonomik Dinamikleri” kitabını yazdı. Uzun süren araştırmaların sonucu olan eserde, Türk Ordusu’nun hem sayıca hem de teçhizat olarak daha üstün durumdaki işgal güçlerine karşı yazdığı kahramanlık destanının arkasındaki Anadolu insanının mali ve insani fedakarlıkları duygu yüklü satırlarla aktarıldı.
İktisatçı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Şahin, Atatürk’ün “Söz konusu vatansa gerisi teferruattır” sözüyle Anadolu’da dalga dalga yayılan insani ve ekonomik güç oluşturma seferberliğinin kurtuluşu getirdiğine dikkat çekti.
Yrd. Doç. Dr. Şahin, Milli Mücadele’nin bir milletin canını, malını, elinde avucunda neyi varsa hepsini ortaya koyduğu bir dönem olduğunu dile getirdi, şunları söyledi:
SON LOKMALARINI BİLE VERDİLER
“Türkiye Cumhuriyeti’nin ne şartlarda kazanıldığını, yoklukların ve imkansızlıkların içinde nasıl bir kahramanlık destanının yazıldığını hem günümüz nesillerinin hem de gelecek nesillerin iyi bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Analar diyarı Anadolu’nun cefakar anaları, bir yandan eşlerini ve oğullarını şehit olmaya uğurlarken, diğer yandan yiyecek son lokmalarını bile Mehmetçik ile paylaşmış, cepheye taşıdığı silahlar soğuktan ya da yağmurdan zarar görmesin diye üzerindeki giysiyi çıkarıp örtmüştür. ‘Bu devlet kolay kurulmadı, istiklal kolay kazanılmadı’ diyorsak ve 29 Ekim’i bayram olarak kutluyorsak, atalarımızın kahramanlıkları ve fedakarlıkları sayesindedir.”
ÇOCUKLAR DA CEPHEDEYDİ
*Ordunun ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla Tekalif-i Milliye (Milli Fedakarlık) Emirleri çıkarıldı. Askerlik hayatı boyunca biriktirdiği 800 lirayı Milli Mücadele için harcayan Başkomutan Mustafa Kemal, “Harp ve muharebe yalnız iki ordunun değil, iki milletin bütün mevcudiyetleri ile karşı karşıya gelmesidir” diyerek herkesi fedakarlığa davet etti.
*Milli Fedakarlık Emirleri ile tüccarlardaki ve her evdeki yiyeceklerin yüzde 40’ı, ayrıca ordunun ihtiyaç duyduğu eşyalar talep edildi. Her haneden 1 takım çamaşır, 1 çift çarık ve 1 çift çorap da istendi.
*Fakirler, Milli Fedakarlık Emirleri kapsamı dışında tutuldu, ancak yoksul Anadolu insanı da neyi varsa ordusuyla paylaştı.
*Büyük Millet Meclisi’nin aldığı ilk kararlardan biri milletvekillerinin maaşlarından 10’ar lira kesinti yapılması oldu. Toplanan 2 bin 630 lira ile cephedeki erlerin moralini yükseltecek hediyeler ve kışlık kıyafetler alındı.
*Bir diğer tasarruf önlemi memurlara yönelikti. Gereksiz soba yakılmasını ve hava karardıktan sonra gaz lambası kullanılmasını önlemek amacıyla mesai saatleri değiştirildi, öğle yemeği kaldırıldı.
*Birinci İnönü Savaşı’nda 15 bin Mehmetçiğin, sayıca 2 kat fazla Yunan askeriyle çarpıştığı cepheyi gezen milletvekili Muhittin Baha (Pars) gördüklerini, “Her adımda küçük yaşta yavrularımıza rastladım. Babasının yanında çarpışan 12 yaşındaki çocuğu görünce gözlerim yaşardı” sözleriyle özetlemişti.
*70’nci Alay Komutanı Hafız Halit Bey, verem yüzünden eşini kaybetmişti, 12 yaşındaki çocuğuna bakacak kimse yoktu. Kızı Nezahat’ı da alıp askerlerine komutanlık etti. Nezahat, Kurtuluş Savaşı boyunca babasıyla o cepheden diğerine koştu. Meclis tarafından ilk İstiklal Madalyası’nın ona verilmesi kararlaştırıldı.
* Milli Fedakarlık Emirleri kapsamında toplananların bedeli, 12 Nisan 1923 tarihli 328 Sayılı Kanun ile hak sahiplerine ödenmeye başlandı, 1929’da tüm borçlar kapatıldı.
  
Son Güncelleme: 28.10.2015 09:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186

banner189