banner175

BASAKSEHIR'E HIZMET ICIN GELIYORUM

Bütün Türkiye de yerel seçimlerin havasına girmiş durumda.

BASAKSEHIR'E HIZMET ICIN GELIYORUM

Bütün Türkiye de yerel seçimlerin havasına girmiş durumda.

16 Şubat 2009 Pazartesi 13:25
BASAKSEHIR'E HIZMET ICIN GELIYORUM
banner171

Başakşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kaban:

“BAŞAKŞEHİR’E HİZMET AŞKIMLA GELİYORUM”

Bütün Türkiye'de yerel seçimlerin havasına girmiş durumda. Seçim hazırlıklarına son sürat devam Cumhuriyet Halk Partisi  bütün adaylarını teker teker takdim ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin en iddialı adaylarından Başakşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kaban, Başakşehir'in sorunlarını ve çözüm önerilerini İstanbul Times Gazetesi'ne anlattı.

Röportaj-Ömer ADIYAMAN

Fotoğraf-Ferdi TÜRK

Cumhuriyet Halk  Partisi Başakşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kaban, Başakşehir’in eğitim ve kültür merkezi olması gerektiğini kaydederek, “Başakşehir’i biz alırsak, burası kültür ve eğitim merkezi olacak” dedi.

CHP YEREL SEÇİMLERDE GÜÇLÜ

Cumhuriyet Halk Partisi, yerel seçimlerde büyük bir çıkış yapacak. Türkiye'nin her yerinde görülen manzara, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeniden şahlandığını ve önce yerel seçimler, ardından da genel seçimlerde CHP iktidarını müjdeliyor.

KABAN’IN ADAY GÖSTERİLMESİ BÜYÜK YANKI UYANDIRDI

Cumhuriyet Halk Partisi'nin yoğun olarak gündem de olduğu yerlerden biri de İstanbul'un Başakşehir ilçesi... Büyük katılım programları düzenleyen ve kitlelerin desteğini arkasına alan CHP’de Eğitimci ve işadamı Mehmet Kaban’ın Başakşehir  belediye başkanlığı için aday gösterilmesi de büyük yankı uyandırdı. Başakşehir belediye başkanlığı için yarışan ve kamuoyu yoklamalarında rakiplerinden çok önde olan Kaban’la Başakşehir’i ve yaşamından kesitleri  konuştuk.

Başakşehir sizin için ne ifade ediyor?

Ben Başakşehir’e hizmet için meraklıyım, heyecanlıyım ve en önemlisi sevdalıyım. 12 yıldır bu bölgeyi çok iyi biliyorum. Bu bölgede ticaretle uğraşıyorum. Ben başakşehir’i çocuğum gibi sahiplendim. Başakşehir için çok daha iyi, kaliteli, herkesi hayran bıraktıran bir “Başakşehir” tabii ki!

Başakşehir’in sorunları nelerdir?

Başakşehir’in belli başlı sorunları var. Kalıplaşmış sorunları var. Bunların başında öncelikle trafik sorunu geliyor. Ötesinde ise işsizlik sorunu var. Beraberinde birbirinden farklı birçok sorun. Biz bu sorunları çözmek için taşın altına elimizi koyduk. Başakşehir’in en önemli sorunu ulaşım ve trafiktir. Bunun yanında farklı kültürlerin ayrı olduğu bir yapılanma. Bir tarafta elit bir kesim, diğer tarafta ise farklı bir kesim.

Siyasi özgeçmişinizden bahseder misiniz?

12 Eylül öncesinde ben eğitimciydim. Daha sonra öğretmen kökenli olmamdan dolayı siyasal konularla baya bir ilgilendim. Çok değişik STK’larda ve siyasi partilerde çalışmalar yaptım. Öğretmenliğe başladığım günden bu yana CHP’ye bir sempatim vardı. Öğretmenlikten istifa ettikten sonra CHP üyesi oldum.

Diğer partilere göre şansınız nedir?

Diğer partilere göre şansımız yüksek. Ben sanayiciyim. Bizde öyle diğer siyasi partilerle uğraşma olmaz. Biz işimize bakarız. Fikir üretiriz, bu ülkenin daha iyi bir yere gidebilmesi için mücadele ederiz. Moda yaratırız. Marka yaratırız. Ayakkabı sektöründe yarattığımız bu kaliteli başarıyı Başakşehir’de de uygulamak istiyoruz. Belediye Başkanı olduğumuz zaman kimsenin görüşünü dinlemeden herkese eşit bir hizmet için geliyoruz. Biz herkesin inanç ve düşüncelerine saygı duyuyoruz. Bu anlamda biz inanç özgürlüğünü sonuna kadar savunuyoruz.

Başakşehir ile ilgili ne gibi projeleriniz var?

Bildiğiniz gibi biz Başakşehir’i üç bölümde ele alıyoruz. Biri Başakşehir, biri Şahintepe’si, Güvercintepe, Kayabaşı, Altınşehir, diğer bir bölgemiz ise Bahçeşehir. Zaten ben 15 yıldan beri Bahçeşehir’de oturuyorum. Bahçeşehir’de bir çok STK’da görev aldım. Birçok soruna el attık. Birçok sorunu da çözdük. Oranın sorunlarını çok iyi biliyorum. 15 yıldan beri burada ticaretle uğraştığım için Burada çok iyi müşterilerim var. Hatta Başakşehir’i gezerken birde espiri yapıyorum. Gabanni firmasını duymayan varsa veya benim ürettiğim ayakkabıyı giymeyen varsa ve de duymayan varsa gelsin bir çift ayakkabı vereyim” diye espiri yapıyorum. Yani Başakşehir’de yaşlısından gencine benim firmamı bilmeyen ve ürettiğim ayakkabıyı giymeyen kimseye rastlayamazsınız.

Başakşehir’de ne gibi sorunlar görüyorsunuz?

Yeşil alan yok. Yürüyüş alanı yok. Spor alanı yok. Gençlerin eğlenebileceği, buluşacağı bir alan yok. Mesala ben dünyayı gezdim. Şuana kadar hemen hemen 35 ülke gezdim. Bu ülkelerde de görüyorum. Her şehrin bir meydanı var. O meydanlar gençlerin kendilerini temsil eden meydanlardır. Yani sosyal alanda tüm etkinlikler bu tür meydanlarda yapılır. Başakşehir’de bu meydanlar yok. Halk beni seçer eğer Belediye Başkanı olursam ilk işim bu tür meydanları oluşturmaktır. Komşuluk ilişkileri önemli.

Komşuluk ilişkileri dediniz. Bunu biraz daha açar mısınız?

Evet. Burada bir diğer konu ise komşuluk ilişkilerinin iyi olmaması. Bunu halka enjekte edeceğiz. Komşuluk ilişkileri çok önemlidir. Mesala benim oturduğum alanda komşularımızla çok iyi bir ilişkimiz vardır. Her hafta düzenli olarak biraraya gelir, sorunları paylaşırız. Sohbet ederiz. Biz bunu Başakşehir halkına aşılayacağız. Bu bir kültür alışverişidir. Belediye Başkan Adaylığını kabul etmemdeki en büyük etken hizmet aşkımdır. Ben burada iyi projelerle halkın karşısına çıkarsan en iyi şekilde oy alacağıma inanıyorum. Halk kimin projesi mantıklı ise ona oy verecektir. Sonuçta bu iş bir hizmet ve proje işidir. Ben Öğretmen okulunu okuduğum zaman benim bir sözüm vardı. O da “Ben öğretmen olursan, okulun penceresini ve kapısını halka açacağım” derdim.

Buradaki işsizlik sorununu nasıl çözeceksiniz?

 

Burada da bir organize sanayi bölgesi var. Ben buradaki Organize Sanayi Sitesi ile Başakşehirlileri tanıştırmak istiyorum. Buluşturmak istiyorum. Kaynaştırmak istiyorum. Bu kaynaştırmayı sağlayacak önemli projelerimiz var. Birincisi İstihdam Projeleri. Nedir İstihdam projeleri. Şuan biz bir masa oluşturduk. Bu masada bunun çalışmaları başladı. Seçime kadar ne kadar imkan bulursak, belediye başkan adayı olarak işsizleri burada istihdam edeceğiz. Gerekirse tüm işyerleri ile irtibata geçeceğiz. İşsizlerimizi belediye başkanı olmadan önce buralarda istihdam edip iş sahibi yapacağız. Bunun gibi bir çok projemiz mevcut. Hayatta geçireceğiz.

Bildiğiniz gibi burada her kültürden insan var. Özellikle elit kısım ve dar gelirli kısım. Bunlara bakış açınız nasıl olacak?

Elbette eşit olacak. Şahintepe’si, Güvercintepe, Kayabaşı, Altınşehir, diğer bir bölgelerde seçim çalışmasını yürütüyorum. Burada “Kentsel Dönüşüm” almış başını gidiyor. Ben buna “Kentsel Dönüşüm” demiyorum. “Rantsal Dönüşüm” diyorum. Buradaki halkımız unutulmuş. Hiçbir hizmet gitmemiş. Biz seçimi alırsak buraları Başakşehir’in merkezi yapacağız. Başakşehir kültürlerle buluşacak. Elit kesimine de diğer kesime de eşit hizmet götüreceğiz.  

MEHMET KABAN KİMDİR?

 1950 Adıyaman Besni’de doğan Kaban, 1968 yılında öğretmen Okulunu’ndan mezun oldu.  Birkaç yıl Adıyaman’da öğretmenlik görevi yürüttü. Adıyaman İli Besni İlçesi  TÖBDER Başkanı iken görevden ayrılıp, 1983 yılında İstanbul’a gelerek ayakkabıcılığa başladı. Evli, Üniversite mezunu olan Kaban’ın  iki kız ve bir oğlu var.

İŞ HAYATI  

Kaban’ın Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrikası ve 2500 m2’lik mağazası var. Cabani A.Ş. ve Antrepo A.Ş firmalarının Yönetim Kurulu Başkanı olan Kaban, ayrıca Beyazıt ve Laleli de toplam 4 perakende mağazasına sahip. Firmalarında  toplam 150 kişi istihdam eden Kaban, özellikle Başakşehir halkı tarafından sevilen bir isim.

ÜYE OLDUĞU SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI

Kaban, iş hayatının yanı sıra bir çok Sivil Toplum Kuruluşu’nda da etkin. Kaban, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği, Türkiye Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği, Türkiye Ayakkabı Federasyonu Başkanlığı ve Türkiye deki 100 büyük firma tarafından kurulan TASEV( Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı ) Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapıyor. Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Aykosan Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi 2.Kısım Site Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapıyor.

YARDIMSEVER BİR KİŞİLİK

Kaban, Başakşehir, Bahçeşehir ve doğduğu il olan Adıyaman’da birçok hayır hizmetinde bulunmuş. Özellikle Adıyaman’da eğitim ile ilgili yaptığı hayır işleri halk arasında dilden dile dolaşıyor. Kaban, Adıyaman’da bir okul yaptırıp, o okulun ısıtma sistemine kadar döşemiş. Bu nedenle çok sayıda plaket ve teşekkür belgesi almış.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186