banner175

BAŞAKŞEHİR’DE İYİ KÖTÜ VE ÇİRKİN BİR ARADA

Geçen hafta Başakşehir'in varoşlarındaydım.

BAŞAKŞEHİR’DE İYİ KÖTÜ VE ÇİRKİN BİR ARADA

Geçen hafta Başakşehir'in varoşlarındaydım.

27 Ocak 2009 Salı 12:41
BAŞAKŞEHİR’DE İYİ KÖTÜ VE ÇİRKİN BİR ARADA
banner171
Dostlar,
 
Geçen hafta Başakşehir’in taşrası denilen Güvercintepe,Altınşehir ve Ziya Gökalp mahallerinin o çamurlu ve tehlike arz eden sokaklarını gazete çalışanlarımızla birlikte gezdik.Tarihe not düşmek adına her sokak ve caddenin fotoğraflarını ve kamera görüntülerini
arşivlerimize aldık.
 
Sokaklarda gezerken 44 Malatya Kıraathanesine gittik işleticisi Malatya Pötürgeli olan Ömer KÖSE hemşehrisi olarak bizleri bağrına basarak bölgenin sorunlarını ve sıkıntılarını en ince noktasına kadar bize anlattı.
 
Ekonomik krizin yaratmış olduğu işsizlikle kahve tıklım tıklım dolu.Bir tarafta oyun oynayanlar,diğer tarafta maç izleyenler var.Biz oyun oynayanların bölümüne geçerek sohbet
Etmeye başladık.Mahallede meydana gelen her olayı yakından takip eden Ak parti Başakşehir İlçe Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Ali Çakırhan bizim orada olduğumuzu öğrenerek yanımıza geldi.
Kendisinin aynı zamanda mahallede bulunan Hz.Ali Camisinin dernek başkanı ve Mahmut Şevket Zırh İlköğretim okulunun aile birliği yönetiminde olduğunu öğrendik.Kısaca mahallede ne kadar sivil toplum kuruluşu var ise M.Ali Çakırhan ya yönetiminde yada yönetimde bulunan herkes ile yakın temasta.Toplumsal olaylara karşı duyarlı olan Çakırhan’ın mahallede sevilip sayılan bir kişilik olduğunu görmek beni Malatya’lı bir hemşehrisi olarak çok beni memnun etti.
 
Doğrusunu söylemek gerekirse Ak Parti Başakşehir İlçe başkanlığı oluşturulurken yönetim
kurulu üyesi olmak için yüzlerce kişinin başvuru yaptığını biliyorum. İlçe başkanı Ahmet Selim Köroğlu’nun M.Ali Çakırhan gibi sevilen sayılan bir ismi yönetim kurulu üyesi yapmakla ne kadar isabetli bir karar verdiğini mahallede yaptığımız gözlemlerde müşahade
ettim.
 
Eğer daha önce bağlı olduğu Küçükçekmece Belediyesince sokaklarına biraz mıcır dökülseydi ve halk imar konusunda mağdur edilmeseydi İlçe yönetim kurulu üyesi Çakırhan’ın daha rahat bir şekilde eli güçlü olarak siyasi çalışmalar yapabileceğini gördüm.
Ancak bütün bunlara rağmen Çakırhan yerel yönetimler konusunda Ak Parti’nin bir marka olduğunu,imar’ın verilmemiş olması belki bir eksiklik olarak görülebilir ancak henüz her şey bitmiş değil diyerek 29 Mart 2009 dan sonra buranın kaderi seçilen dürüst bir belediye başkanı ile şekillenebilir diyerek halkı ikna etmenin her türlü yollarını deniyordu.
 
Kahvedekiler başta olmak üzere orada ikamet eden doğu ve güneydoğulu sağ duyulu seçmenlerin ekseri çoğunluğunun ortak görüşü şu yöndeydi;gerek belediye başkan yardımcılığı,gerekse meclis üyeliklerinde demografik yapıya dikkat edilerek bir ayarlama yapılırsa genel çoğunluğumuzun oyu Ak Parti’ye gider diyerek fikir beyan ettiklerini not ettim.
 
 
 
Dostlar ,
Şunu itiraf edeyim ki binalar,sokaklar ve caddeler harap bir şekilde olabilir.Ancak samimiyet ve kardeşlik duyguları halen burada tap taze alarak duruyor.
Mahallede insanların birbirlerine karşı riyakar tutumları yok.Sokaklarda herkes bir birine selam veriyor.Sıkıntı ve problemlerin insanları bir birlerine daha çok yakınlaştırdıklarını burada gördüm.Bir ara acaba buranın yolları,binaları ve ortak yaşam alanları sorunsuz olsa yinede bu samimiyet ve kardeşlik duyguları devam eder miydi diye düşümdüm ama cevabını bulamadım.Bunun cevabını siz okurlarıma bırakayım en iyisi.
 
Buradaki yaşamı gördüğüm an birden yirmi beş yıl önce bulunduğum Malatya’nın kale ilçesine bağlı Kıyıcak köyümde ki o tabii ve kardeşçe havayı tekrar gördüğümü hatırladım.
Bu duygumu kahvedeki dostlarıma da aynen aktardım ve dedim ki burada imar olsaydı belki nüfus daha da kalabalık olacaktı o zamanda bu samimi duygular kalmazdı diye.
1954 yılına kadar Malatya iline bağlı bir ilçe konumunda olan Adıyaman Kahtalı Mehmet abim doğru diyorsun diyerek tespitime katıldı.
 
Tabi bunu derken de burası ilelebet bu şekilde dursun da demiyorum.Eğer buraya imar verilirse de yaşayanlar yerlerinden edilmeden aynen bu doku ve demografik yapı korunarak samimiyet ve insanlık devam edecek şekilde plan ve projeler yapılması gerektiğine de inanıyorum.Her şey yerinde güzel düşüncesine eskiden beri inanmışımdır.
 
İstanbul’daki Taşra
İstanbul’daki taşra deyiminin bile Altınşehir,Güvercintepe,Şahintepe ve Ziya Gökalp Mahalleri için yeterli olmadığını düşünüyorum.
Sokaklarında çamur diz boyu,okul’un etrafı bile ölüm saçacak tehlikelerle dolu.Bir tarafı yüksekçe bir kayalık olan okulun duvarı hiçbir güvenlik tedbiri alınmadan ortalıkta duruyor.
Başakşehir Milli eğitim Müdürü ve İstanbul İl Milli eğitim Müdürü Sayın Ata Özer’in bir an evvel bu felakete müdahale etmesi gerekir.Daha önce oradan bir çocuğun düşüp öldüğü de
bize söylendi buna rağmen önlem alınmamış yazık günah.halbuki beş on bin Türk lirası harcama yapılarak bu okul tehlike arz eden durumdan arındırılabilir.Ancak halkın durumu iyi olmadığı için okula yardım yaparak bunu çözemiyorlar.Halbuki vergi dairelerine verilen her beyannameden dolayı eğitim’e katkı payı olarak 16.90 TL para alınıyor.Buna rağmen 2.600 öğrencisi olan Mahmut Şevket Zırh ilköğretim okulundaki güvenlik zaafiyetinin hemen giderilmesi gerekir.İstanbul İl Milli eğitim müdürüm sayın ATA ÖZER Hocam’ a bu konuyu çözmesi için gerekli girişimleri hemen başlatmasını diliyorum.Ve bu konunun da takipçisi olacağımı Mahalle halkına duyurmak istiyorum.Benim çocuklarım da devlet okuluna gidiyorlar.Nasıl ki onların okulunda her türlü güvenlik tedbiri alınmışsa Güvercintepe’deki okulda da aynı güvenlik olmalı.Mahalle halkı okulumuz kolej standardında olsun demiyor.Çocuklarımız okula giderken her gün yüreğimiz ağzımıza geliyor diyen mahalle halkının feryadına kulak tıkamamak gerek.Çünkü mevzu bahis can olunca gerisi teferruattır.     
 
Siz Gazetecisiniz Bizi Buradan Çıkacaklar mı ?
Kameramanımız çekim yaparken ve foto muhabirimiz de sokakların o hal-i pür melalini resimlerken orada yaşayan Kastamonu’lu(ismi M.Ali Çakırhan tarafından biliniyor) yaşlı bir
Hacı amcamız yanıma gelerek evladım siz gazetecisiniz bilirsiniz bizi buradan çıkaracaklar mı dedi.Bende amca tapularınız yok mu sizi nasıl çıkaracaklar dedim.
Aynen bana şunu dedi evladım benim torunum beş yaşındaydı buraya geldik bir sene önce askere gitti 3 ay sonra gelecek.Gelirimiz olmadığı için ona ev tutamıyoruz.İmar izni olsaydı
Üst kata birkaç odalı bir yer yapar torunumu evlendirebilirdim.Ama şu an burada bir belirsizlik var yarın ne olacağımızı bilemiyoruz deyerek serzenişte bulundu. 
 
Kısaca halk siyasi partilerin verdiği ama bir türlü yerine getiremediği vaadlerinden dolayı sandığa gitmemeyi bile düşünüyor.Malatya,Adıyaman ve Bitlis’li seçmenler biz daha önce Ak Partiye oy verdik bu dönemde yine kalbimizde Ak partiye oy vermek geçiyor.Ancak bizi anlayacak ve yardımcı olacak temsilcilerimizin bunun için belediye başkan yardımcılıkları ve meclis üyeliklerinde ne kadar yer aldıklarını gördükten sonra oy kullanıp kullanamayacağımıza veya kullanacaksak hangi partiye oy vereceğimize ondan sonra karar vermek istiyoruz diyerek görüş belirtiyorlar.Daha dün Güvercintepe’de bir dostum beni arayarak vaktin varsa gel burayı gör dedi .Hayırdır dedim bana bu kış ve seçim arefesinde onlarca dozer ile yakım yapıyorlar.Burada yapılan yapıların büyük çoğunluğu kaçak zaten
İçlerinde bazılarını yıkmaları halk tarafından tepki ile karşılandığını söylediler.Allah yar ve yardımcıları olsun demekten başka elimden bir şey gelemediğini söyleyerek telefonu kapattım.
 
Güvercintepe’ deki İşyeri İsimleri
 
Başakşehir ‘e bağlı Güvercintepe mahallesine kalabalık bir gazete çalışanımız ile birlikte yedi saatlik bir program yaparak girmedik sokak,resim çekmediğimiz bina bırakmamak kaydıyla çok güzel bir arşiv dosyası hazırladık.
İnsanlar kamere ve fotoğraf makinesi görünce her türlü sorun ve sıkıntılarını sizinle çok rahat konuşabiliyorlar.Hatta balkonda kilim sirkeleyen hanım ablaların bile muhabirlerimize seslenerek bizimde resmimizi çek ve Gazeteniz ne zaman çıkacak diye de sormayı
 İhmal etmiyorlardı.
 
Kamera çekimimiz ve çevreyi fotoğraflama çalışmamız devam ederken işyeri isimleri dikkatlerimizden kaçmadı.Malatya-Adıyaman Yöresel Gıda ürünleri, Pötürge Kasabı,Malatya Gıda pazarı,Malatya 44 Kıraathanesi ve benzeri isimleri görünce kendinizi sanki Malatya veya Adıyaman’da hissediyorsunuz gibi geliyor size .
Burada Malatya’lı hemşehrilerimi bir arada görünce bazılarına Malatya kitabımı imzalayıp verdim.Bazıları ile de Malatya hakkında konuşarak adeta oraya gidip geldik.
Tokatlı,Kastamonulu,Erzurumlu,Ardahanlı dostlarla samimi ve içten sohbetler yaparak güzel bir enerji depoladık Güvercintepede.
 
Ziya Gökalap Mahallesi
 
Ak Parti Ziya Gökalp Mahalle başkanı Temel Ergül’ü bürosunda ziyaret ettik.Kendisi gemisine hakim bir kaptan edası ile mahallesine hakim birer mahalle başkanı olarak her türlü gelişmeleri anlık tabip ederek yönetimdeki arkadaşları ile sıcak ilişkiler kurduğunu gördüm.
 
Eski kurucu bir mahalle başkanı sıfatı ile yaptığım gözlemlerde başkanın işini severek yaptığını görmek de güzeldi.Birçok parti ilçe başkanında olmayan heyecan ve şevk Ak Parti Mahalle başkanında vardı.
Ak Parti her mahallede mahalle teşkilatını ve yönetim kurulunu kurmuş durumda.Daha seçimlere aylar kalmasına ve ilçenin yeni oluşturulmasına rağmen sandık başkanları şimdiden tespit edilmiş ve eğitimleri her gün mahalle başkanı tarafından ilçeden sağlanan bilgi akışı ile desteklenmektedir.Yani 29 Mart sabahı saat 5.00 de herkes ne yapacağını şimdiden planlamış durumda.Halk da çalışanlara saygı duyarak kardeşim adamlar çalışıyor elbette oyumuzu onlara vereceğiz diyerek çalışanın karşılığını mutlaka alacağını söyleyerek Ak Parti kadrolarını takdir ettiklerini tarafsız olarak gözlemledim.   
 
HAPPY AVANTAJ Marketler Zinciri
 
Firma sahiplerinden Yavuz Bey ile 5.Etapta aynı sitede komşu olduğumuzu öğrendim.
Haftanın dört günü Happy’ye Alışverişe gidiyorum.Geçen bayram’da bakliyat ve kuruyemiş bölümünde bulunan samimi ve nur yüzlü genç bir arkadaş ile sohbet ederek buranın sahibi kim diye bir soru sordum.O nur yüzlü samimi genç buranın sahibi abim olur.Benim adım da
Abid,bayram yoğunlu nedeni ile yardıma geldiğini söylemişti.Kendisinin YTÜ’de mühendislik öğrencisi olduğunu da beyan etmişti.Bu tanışma esnasında Elazığ iline bağlı Baskil ilçesi doğumlu olduklarını ancak hayatlarının önemli bir kısmının Malatya’da geçtiğini de söylemişti.Biz ailece Happy Avantaj’da alışveriş yapıyoruz.
 
Aynı sitede komşum olduğunu öğrendiğim Yavuz bey ile tanışmak üzere gazete haber müdürümüz ile birlikte yanına gittik.Sekreteri bizi görüştürmek istedi ancak yanında bulunan misafirlerinin programı uzayınca ve bizim de acelemiz olduğu için Tanıtım ve medya bölümü sorumlusu Efsune Solak hanım ile görüşebileceğimizi söyleyince ofisine gittik   sağ olsun gerçek bir medya dostu olduğunu göstererek bizimle yakından ilgilendi.
 
Başakşehir gazetemiz ile birlikte İstanbul Times ve Zeytinburnu gazetelerimizi bırakarak Happy Avantaj’ın reklamlarına talip olduğumuzu ifade ederek müsaadesini istedik.
En yakın zamanda komşum Yavuz bey ile de tanışmak istediğimi belirterek Tüm Happy Avantaj sahip ve çalışanlara bol ve bereketli kazançlar diler en yakın zamanda her ilçede bir Happy görmek istediğimizi de belirtmek isteriz.
 
Bizimle yakından ilgilenen Efsune Solak Hanım efendiye doğu kültürünün en klasik sorusu olan nerelisiniz’ i sordum ve Antepli olduğu cevabını aldım.
Efsune hanım’ın vesilesi ile Gaziantepli dostlarıma da kucak dolusu sevgi ve saygılarımı sunarım.
 
h.cetiner@istanbultimes.com.tr
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186