banner175

Bankadaki soyguncu etkisiz hale getirildi

Saatlerce süren silahlı soygun girişiminde soyguncuyla iletişim kuran bir polis bankaya girerek saldırganı etkisiz hale getirdi..

Bankadaki soyguncu etkisiz hale getirildi

Saatlerce süren silahlı soygun girişiminde soyguncuyla iletişim kuran bir polis bankaya girerek saldırganı etkisiz hale getirdi..

13 Mayıs 2009 Çarşamba 22:40
Bankadaki soyguncu etkisiz hale getirildi
banner171

Kuşadası'ndaki banka şubesine girerek içeridekileri rehin alan silahlı kişinin, polisin operasyonuyla etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Rehineleri kurtarmak için çalışma yürüten polis ekipleri banka şubesine operasyon düzenledi. Yaklaşık 6.5 saattir içeride bulunanları rehin tutan silahlı kişi polis tarafından etkisiz hale getirildi.


DAKİKA DAKİKA YAŞANAN GELİŞMELER

15:30 - 2 rehine daha serbest bırakıldı
Kuşadası'nda silahlı kişinin içeridekileri rehin aldığı banka şubesinden, elleri bağlı 2 rehine serbest bırakıldı. Bankadan biraz önce elleri bağlı halde çıkan kişinin bu iki rehineden biri olduğu öğrenildi. Serbest bırakılan rehineler Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'ne getirildi.

15:30 - Banka'dan elleri bağlı 2 kişi daha serbestı
Kuşadası'nda silahlı kişinin içeridekileri rehin aldığı banka şubesinden, elleri bağlı 2 rehine serbest bırakıldı. Bankadan biraz önce elleri bağlı halde çıkan kişinin bu iki rehineden biri olduğu öğrenildi. Serbest bırakılan rehineler Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'ne getirildi.

15:12 - Banka'dan elleri bağlı bir kişi daha çıktı
Kuşadası'nda silahlı kişinin içeridekileri rehin aldığı banka şubesinden, elleri arkadan kelepçeli 1 kişinin çıktığı gözlendi. Söz konusu kişi banka yakınında bekleyen polis ekipleri tarafından alındı.

15:00 - Polis memuru bankaya girdi
Kuşadası'nda banka şubesindeki personeli rehin alan silahlı kişiyle iletişim kuran bir polis memuru bankaya girdi. Banka şubesindeki rehineleri kurtarmak için çalışmalar sürerken, 3 polis bankanın önüne gelerek içeride bulunanlarla irtibata geçti. Ellerinde beyaz kağıt bulunan polisler silahsız olduklarını gösterirken, bir polisin cep telefonuyla görüşmesi yaptığı dikkati çekti. 3 polisten ikisi geri çekilirken, telefon görüşmesini yapan ve çelik yelek giydiği gözlenen polis memuru banka şubesine girdi. Bu arada, emniyet yetkilileri, basın mensuplarının bulundukları yerden daha geriye çekilmesini, görüşme halinde oldukları silahlı kişinin basın mensuplarını istemediğini söyledi. Diğer yandan serbest bırakılan rehinelerin, silahlı saldırganın bir kişi olduğunu söylediği öğrenildi. Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, biri tabancalı, diğeri tüfekli 2 soyguncu olduğunu kaydetmişti.

13:45 - Kendilerine 'çilekeş' kod adını vermiş
Kuşadası'ndaki banka şubesine girerek içeridekileri rehin alan silahlı kişilerin serbest bıraktığı rehinelerin, bir saldırganın kendine ''Çilekeş'' kod adını verdiğini ve elinde pompalı tüfek olduğunu söyledikleri bildirildi.

13:25 - Saldırganlar içerdekileri yere yatırdı
Kuşadası'ndaki banka şubesine giren kar maskeli ve silahlı 2 saldırganın içeride bulunan 12 kişiyi yere yatırdığı, saldırganlarla irtibat kurma çalışmalarının devam ettiği kaydedildi. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, bankaya giren silahlı 2 kişi, kendileriyle irtibat kurmak isteyen polisin çağrılarına yanıt vermiyor. Yetkililer, rehin alındıktan sonra serbest bırakılan ve Kuşadası Devlet Hastanesi'ne kaldırılan 2 kişiye gerekli müdahalenin yapıldığını kaydetti. Serbest bırakılan 2 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Saldırganların herhangi bir örgütle bağlantısının bulunup bulunmadığı henüz kesinlik kazanmadı.

13:15 - Serbest bırakılanların sağlık durumu iyi
Kuşadası'ndaki banka şubesine girerek içeridekileri rehin alan silahlı kişilerin serbest bıraktığı iki kadın rehinenin Kuşadası Devlet Hastanesi'nde muayenelerinin yapıldığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

13:11 - Gazeteciler güvenlik şeridi dışına çıkarıldı
Kuşadası'ndaki banka şubesine giren silahlı kişilerin bekleyişleri devam ediyor. Banka şubesinin çevresinde güvenlik önlemleri arttırıldı. Olayı takip eden gazeteciler ve bölgede toplanan vatandaşların güvenlik şeridinin dışında bulunan binaların içine girmeleri istendi. Öte yandan, içeride bulunanları rehin alan silahlı kişilerin serbest bıraktığı ikinci rehinenin de kadın olduğu, rehinenin hastaneye sevk edildiği öğrenildi. Bu arada, zaman zaman içeriden gelen silah seslerinin bir süredir kesildiği duyuldu.

12:15 - Serbest bırakılan kadın hastaneye kaldırıldı
silahlı kişilerin elleri bağlı şekilde serbest bıraktığı kadın ambulansla hastaneye sevk edildi. Olay yerinde bulunan Kuşadası İlçe Emniyet Müdürü Şenol Zeybek, megafonla anons yaparak içeride bulunan kişilere cep telefonu numarası verdi ve görüşmek istediğini belirtti. Söz konusu kişiler bu çağrıya cevap vermezken, içeriden zaman zaman silah sesleri geliyor. Elleri bağlı şekilde serbest bırakılan kadının içeride rahatsızlandığı belirtildi. Kadın ambulansla hastaneye kaldırıldı.

12:00 - Çok sayıda ambulans hazır bekliyor
Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, bir banka şubesine 2 kişi olduğu sanılan silahlı zanlılar tarafından soygun girişiminde bulunuldu. Askeri lojmanların arkasındaki bankaya gelen soyguncular, başına silah dayayarak güvenlik görevlisini rehin aldı. Yaklaşık 1.5 saattir devam eden olayda maskeli soyguncular banka çalışanlarının dışarıya çıkmasına izin vermiyor. 6 el silah sesinin geldiği banka şubesi önünde güvenlik önlemi alındı, çok sayıda ambulans hazır bekletiliyor.

11:51 - Bir kadın elleri bağlı serbest bırakıldı
Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, Kuşadası'ndaki banka şubesine girerek içeridekileri rehin alanların biri tüfekli, diğeri tabancalı iki kişi olduğunun görüldüğünü, ekiplerin söz konusu kişilerle diyalog kurmaya çalıştığını söyledi. Rehin alınanlardan bir kadın, elleri bağlı şekilde serbest bırakıldı.

11:37 - Zanlılar bankanın camını boyadı
Kuşadası sahil kenarında bulunan banka şubesine silahlı kişilerin girdiği yönündeki bilgi üzerine polis ekipleri olay yerine geldi. Söz konusu silahlı kişilerin, banka çalışanlarını rehin aldığı belirtildi. Çevrede gerekli güvenlik önlemlerini alan polis, içeride bulunanlara zarar verilmemesi yönünde anons yapıyor. Zanlıların, içerisinin görünmemesi için camları boyadığı gözlendi.

11:33 - Saldırganlar bankadakileri rehin aldı
Saldırgan tamamen bankanın içinde saklanır durumda. Ne rehin alınan güvenlik görevlisi, ne de saldırgan görülüyor.

11:25 - Bankanın içinden silah sesi duyuldu
Bankanın içinden 6 el silah sesi duyuldu. Maskeli soyguncu, havaya bir ateş edip, başına silah dayadığı güvenlik görevlisini rehin aldı. Bankada görevli personelin de dışarı çıkmasına izin vermeyen soyguncu, isteklerinin yerine getirilememesi halinde güvenlik görevlisini öldürme tehditinde bulundu. Polis, banka çevresinde güvenlik önlemi aldı.


KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Banka şubesine girerek içeridekileri rehin alan silahlı kişilerin serbest  bıraktığı 2 rehinenin isimleri açıklandı.

Kuşadası Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Alaattin Sadık, silahlı kişilerin serbest bıraktığı 2 rehinenin,  Neriman Çoban ve Ayla Yereyakın olduğunu bildirdi.

Sadık, hastanede  “korku kaynaklı tansiyon şikayeti” teşhisi konulan  Çoban ve Yereyakın'ın genel sağlık durumlarının iyi olduğunu belirtti.

Diğer yandan, hastanedeki tedavileri tamamlanan Neriman Çoban ve Ayla  Yereyakın, bilgilerine başvurulmak üzere Kuşadası İlçe Emniyet Müdürlüğüne  götürüldü.
 
İlk bırakılan kadın rehinenin ellerinin arkadan bağlı olduğu görüldü. Her iki rehine de ambulansla Kuşadası Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Rehineler ifadelerinde, saldırganın bir kişi olduğunu, kar maskesi taktığını ve kendisine ‘Çilekeş’ dediğini söyledi. Halen bankada soyguncu 13 kişiyi rehin almış durumda.

Aydın Emniyet Müdürü Kamil Çolak, Kaymakam Mustafa Esen de olay yerine gelerek, konuyla ilgi bilgi aldı. Basın mensuplarının olay yerine yaklaşmasına izin verilmedi.

Aydın Vali Vekili Celal Ulusoy, “Başlangıçta iki kişi oldukları bilgisi gelmişti. Ancak, serbest bırakılan rehinelerin ifadelerinden soyguncunun bir kişi olduğu öğrenildi” dedi.

İZMİR’ DEN ÖZEL EKİP

Silahlı saldırganla görüşmeleri özel eğitimli polislerin yürüttüğü öğrenildi. İzmir Emniyet Müdürlüğü´nde görevle üç polis ve bir başkomiserin Kuşadası´na gelerek saldırganla görüşmeleri yürüttüğü bildirildi. Polislerin ``Müzakere'' konusunda özel eğitim aldıkları da bildirildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ BANKA ÖNÜNDE

Aydın Emniyet Müdürü Kamil Çolak, Kuşadası Emniyet Müdürü Şenol Zeybek ve güvenlik şubesinde görevli bir polis, silahlı soyguncunun görevlileri rehin tuttuğu banka şubesinin önüne geldi.

SALDIRGAN ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Banka çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken saat 17:10 civarında bir grup polisin bankaya girdiği görüldü. Polislerin bankaya girmesinden kısa süre sonra saldırganın etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186