banner175

Alternatif Yılbaşı kutlaması “Mekke” nin Fethi

Son yıllarda başta Anadolu gençlik derneği olmak üzere bir çok Vakıf,Dernek ve STK 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece Mekke’nin Fethi yıl dönümü anısına değişik etkinliklere imza atmaya başladı.

Alternatif Yılbaşı kutlaması “Mekke” nin Fethi

Son yıllarda başta Anadolu gençlik derneği olmak üzere bir çok Vakıf,Dernek ve STK 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece Mekke’nin Fethi yıl dönümü anısına değişik etkinliklere imza atmaya başladı.

29 Aralık 2013 Pazar 17:13
Alternatif Yılbaşı kutlaması “Mekke” nin Fethi
banner171
Mekke’nin Fethi Kansız olmuştur

İslam Peygamberi Hz.Muhammed zaruret  olmadıkça savaşılmasının doğru olmadığına inanıyordu. Ancak yurtları olduğu halde bir zamanlar müşriklerin kaba kuuvet kullanarak  Mekkeden çıkardıkları Müslümanlar ekonomik ve askeri olarak güçlendikten sonra kalabalık bir ordu ile Mekke’nin fethine koyuldular.  Müşrikler karşılarında davalarına inanmış on binlerce askeri görünce direnmenin mümkün ve anlamlı olmadığına inandılar.

İstanbul Times Haber Merkezi 

Müşrikler Hudeybiye’ye kadar gelen Müslümanlara Haç yapma izni vermedi

Bir süre önce Müslümanlarla Mekkeli Kureyşliler arasında Hudeybiye Antlaşması yapılmıştı. Mekkeli Kureyşlilerin müttefiki olan Beni Bekir kabilesi bu antlaşmaya aykırı biçimde, Müslümanlar'ın himayesindeki Huzaa kabilesine saldırdı.

İslam peygamberi Muhammed Mekke'ye haber göndererek, öldürülenlerin kan bedellerinin ödenmesini veya Beni Bekir kabilesiyle olan ittifakın sonlandırılmasını, aksi halde Hudeybiye Antlaşması'nın bozulmuş sayılacağını ve savaşa mecbur kalacaklarını bildirdi. Mekkeliler, teklifleri reddettiler ve harbe hazırlanacaklarını bildirdiler Mekkeliler daha sonra fikir değiştirip Ebu Süfyan'ı Müslümanları bir barışa ikna etmesi için Medine'ye gönderdiler. Ancak görüşmelerden hiçbir netice alınamadı.

Mekkenin Fethi nasıl oldu ?

11 Ocak 630 sabahı İslam Ordusu savaş pozisyonu aldı. İslam peygamberi  Muhammed ordusunu 4 kola ayırdı ve ordusuna şu emri verdi:

"Size karşı konulmadıkça, size saldırılmadıkça, hiç kimseyle çarpışmaya girmeyeceksiniz, hiç kimseyi öldürmeyeceksiniz."

Muhammed hareket emri verdi ve Fetih Suresi'ni okuyarak Mekke'ye girdi.[ 3 kol herhangi bir direnişle karşılaşmazken Halid bin Velid'in komutasındaki 4. kol, İkrime bin Ebu Cehil önderliğindeki küçük bir saldırıyı geri püskürttü.[

Muhammed Mekke'ye girer girmez genel af ilan edildiğini bildirdi ve Ebu Süfyan'a bildirdiği şekilde, kimseye dokunulmayacağını ilan etti. Ardından içerisinde 360 put bulunan Kabe'ye yöneldi. İsra Suresi'nin 81. ayetini okuyarak putları birer birer devirdi. Daha sonra da beraberindeki Müslümanlarla Kabe'yi tavaf etti.

Fetih Sonrası neler oldu ?

Fetih sonrasında İslam peygamberi Muhammed Kabe'de ilk hutbesini verdi. Mekkelilerin şüphelerini de gidermek adına hutbesinde şu sözlere de yer verdi:

Benim halimle sizin haliniz, [Yusuf]'un kardeşlerine dediğinin tıpkısı olacaktır. Yusuf'un kardeşlerine dediği gibi ben de diyorum: "Size bugün hiçbir başa kakma ve ayıplama yok. Allah, sizi bağışlasın. O, merhamet edenlerin en merhametlisidir. [Yusuf Suresi] 92)." Gidiniz; sizler serbestsiniz.

Olaylara Peygamberce yaklaşım böyle olur

Af ve bağışlanmanın ne kadar önemli olduğu burada bir  kez daha ortaya çıktı. İslam ordusu her türlü savaşa hazırlıklı bir şekilde Medine’den yola çıkarak Mekke önlerine geldi. Ordu komutan Peygamber isteseydi  bir zamanlar kendisine ve arkadaşlarına  akla hayale gelmeyen işkenceler yapan Mekke’li müşrikleri kılıçtan geçirebilecek imkanı olduğu halde verdiği vaaz’da  bir zamanlar Hz.Yusuf’un kardeşleri kendisini kuyuya attıkları halde onun kıtlık anında kardeşlerine kol kanaat germesini örnek vererek Yusuf suresini okuyarak ben de size şefkatle muamele edeceğim diyerek askeri zaferine bu kez de gönülleri de kazanarak daha sağlıklı bir fetih yapmış oldu. O zaman’ın edebiyat, ve belagat sanatını çok iyi birlen müşrikler bu vaaz ile bir daha dirilmemek üzere saltanatlarının yerle bir olduklarına inandılar.

Kaynak :İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186