banner175

AK Parti’ye İstanbul’da darbe vuracak iddia !

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’ten İstanbul Büyükşehir Belediyesi hakkında şok iddia..

AK Parti’ye İstanbul’da darbe vuracak iddia !

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç’ten İstanbul Büyükşehir Belediyesi hakkında şok iddia..

03 Mart 2009 Salı 18:20
AK Parti’ye İstanbul’da darbe vuracak iddia !
banner171
Yıllardır yüzbinlerce İstanbulluyu iş ve beceri sahibi yapan İSMEK’le ilgili (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursu) ilginç iddialar ortaya atıldı.

Önceki hafta haber merkezimize İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir kurumu olan İSMEK’te maaşların ödenmediği haberi gelmişti. Maaş kriziyle ilgili gelişmeleri haberin devamında okuyacaksınız ama önce Meclis gündemine taşınan şok haberi aktaralım:

İHALELER ZEKERİYA KARAMAN’A..

Meclis’in tek başına muhalefeti Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, bir İBB iştiraki olan İSMEK’te işlerin eş-dost dayanışmasıyla yürüdüğünü iddia etti.

Genç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, İSMEK ihalelerinin 2004 yılından bu yana, ortakları arasında RTÜK Başkanı Zahid Akman, Zekeriya Karaman, Mehmet Gürhan ve İsmail Karahan’ın da bulunduğu Beyaz Holding’e bağlı şirketlere verildiğini iddia etti.

Genç, hizmet alım ihalelerinin,
2006’da Beyaz Holding bünyesindeki Atlas Pazarlama Şti’ne,
2007’de %75’i Beyaz Holding’in olan Merkezi Eğitim ve Org. Şti’ne,
2008’de ise Etkin Eğitim ve Org. Ltd. Şti’ne ihale edildiğini açıkladı.

ERDOĞAN’IN OĞLU İLE BACANAK !

Bilindiği üzere Zekeriya Karaman’ın oğlu, Başbakan Erdoğan’ın oğlu ile bacanak. Öte yandan Genç bu iddialarını bir soru önergesiyle de Meclis gündemine taşıdı. Kamer Genç soru önergesinde Başbakan Erdoğan’a şunları sordu:

“Bu ihalelerin çok yüksek fiyatlarla bu şirketlere verilmesinde sizin bir telkininiz olmuş mudur? İhaleleri alan şirketlerin çalıştırdığı personel sayısı bin civarında olduğu halde, firmalar fazla para almak için 3 bin 800 personel çalıştırdığı gibi işlem yaptıkları söylenmektedir. Bu doğru mudur? Bu işten dolayı İstanbul Belediyesi’nin Maliye'ye 6 milyon TL vergi borcu olduğu halde 20 Şubat’ta 4 milyon TL yatırılmasına rağmen 2 milyon ödenmemiştir. Ne zaman ödenecektir? Personel şişirilmesinde belediyenin kaybı ne kadardır?”

GEÇEN HAFTA MAAŞ KRİZİ OLMUŞTU

Diğer yandan İSMEK kursiyerleri bu öğretim yılında maaş ödemelerinde ciddi sorunlar yaşamış ve durum kurum çalışanlarının büyük tepkisini çekmişti.

Haber merkezimize gelen şikayetlerin içerisinde “Bir ayın maaş ödemelerinin diğer aya sarkıtıldığı” ve İSMEK’te görevli yöneticilerin, bu yönde şikayet bildiren öğretmenlere sene başı yapılan sözleşmeyi hatırlatıp, “göreve devam etmesseniz tazminat öder ve uyarı alırsınız” dediği iddia ediliyordu.

Haber3.com’a ulaşan İSMEK çalışanlarının şikayetleri doğrultusunda, geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçip sorunun nedenini aradık.

Yanıtın tatmin etmemesine rağmen alel acele de olsa maaşların yatırılmasından ötürü durumu haber yapmadık. Büyükşehir’i aradığımız günün akşamı İSMEK’te maaşlar yatmıştı.

“PERSONELİN İŞE ALIMINI YÜKLENİCİ FİRMA YAPIYOR”

Haber3: İSMEK çalışan ve öğretmenlerinin maaş ödemeleri zamanında yapılıyor mu? Eğer yapılamıyorsa ne kadar süredir aksıyor ? Ödemeler aksıyorsa, nedeni nedir?

İBB: İSMEK bünyesinde çalıştırılacak personelin işe alımı 4857 Sayılı İş Kanunu hükümlerine göre yüklenici firma tarafından yerine getirilmektedir. Personel ile yapılan belirli süreli iş sözleşmelerinde “İşveren, personele ücretini çalıştığı her ayı takip eden ayın 15 ila 20’si arasında ödeyecektir” ibaresine istinaden maaş ödemeleri yapılmaktadır.

Haber3: İSMEK’in geliri çeşitli fonlardan mı yoksa sadece İBB bütçesinden mi sağlanıyor? İSMEK’e özel yardım yapan fonlar var mı? Varsa bu fonların ödemeleri İSMEK’e ulaşıyor mu?

İBB: İSMEK, hizmet alımı yoluyla Eğitim Başkanlığı bünyesinde yürütülmekte olup, geliri sadece İBB bütçesinden sağlanmaktadır. İSMEK’e özel yardım yapan herhangi bir fon bulunmamaktadır.

YANITSIZ KALAN SORULAR

Haber3: İSMEK’te görevli yöneticiler, bu yönde şikayet bildiren öğretmenlere yönelik sene başı yapılan sözleşmeyi hatırlatıp, “göreve devam etmesseniz tazminat öder ve uyarı alırsınız” diyor mu?

Haber3: İSMEK benzeri olarak İETT gibi çeşitli İBB kuruluşlarında da maaş ödemelerinin yapılmadığı iddia ediliyor. İBB içinde maaş ödemelerinin aksadığı ya da yapılmadığı başka kuruluşlar var mı? Aynı nedenler bunlar için de geçerli mi?

İSMEK HAKKINDA..

2008-2009 eğitim döneminde 218 kurs merkezinde 123 farklı branşta eğitim veren İSMEK, istihdama yönelik mesleki ve teknik eğitim branşlarının yanı sıra, hobi içerikli ve el becerilerini geliştirmeye yönelik el sanatları eğitimi, geleneksel Türk el sanatları eğitimleri, çağın gereklerinden olan bilgisayar ve dil eğitimleri, sağlıklı yaşam için spor eğitimleri, müzik eğitimi, sosyal ve kültürel eğitimler gibi oldukça geniş bir branş yelpazesine sahip.

Tüm branşların, özel eğitimlerin, halk seminerlerinin ve sergilerin ücretsiz olarak sunulduğu İSMEK hem usta öğreticilerine hem de kursiyerlerine iş olanakları sunuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186