banner175

AK Parti'de Abdullah Gül çıkmazı

Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresi AK Parti'yi karıştırdı.

AK Parti'de Abdullah Gül çıkmazı

Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresi AK Parti'yi karıştırdı.

17 Nisan 2009 Cuma 13:42
AK Parti'de Abdullah Gül çıkmazı
banner171

Meclis Başkanı Köksal Toptan’ın önceki “Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 5, bizim de 4 yıl” açıklaması, referandumla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimlerine ilişkin anayasa değişikliklerinin, bu değişiklikler öncesi seçilen milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresini nasıl etkileyeceği tartışmalarını yeniden alevlendirdi. VATAN’ın konuya ilişkin sorularına verilen yanıtlar ve görev süreleriyle ilgili yaptıkları farklı yorumlar, AK Parti’de bu konuda kafaların karışık olduğunu ortaya koydu.

Konu raftan indi

21 Ekim 2007’de gerçekleştirilen referandumla Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından 5+5 esasıyla seçilmesi, TBMM’nin seçim döneminin de 5 yıldan 4 yıla indirilmesine ilişkin Anayasa değişiklikleri kabul edildi. Referandumun hemen ardından bu Anayasa değişikliklerinin, mevcut Cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin görev sürelerini nasıl etkileyeceği tartışma konusu oldu. Ancak Türkiye gündeminin yoğunluğu, bu tartışmaları kısa süre sonra rafa kaldırdı. Toptan’ın önceki gün katıldığı resepsiyonda, konunun biran önce açıklığa kavuşturulması için yasal düzenleme yapılması çağrısında bulunması ise, “görev süresi tartışmasının” yeniden raftan indirilmesine yol açtı. Toptan, TBMM seçimleri için YSK’nın tarih vermesi gerektiği, bunun için gerekirse Meclis’in de kurula başvurabileceğini belirtirken, kişisel olarak mevcut milletvekillerinin görev süresinin 4, Cumhurbaşkanının görev süresinin de 5 yıl olduğunu düşündüğünü söyledi. Toptan, kafa karışıklığını gidermek için de “Orada mevcutlara ilişkin bir hüküm konulur. Cumhurbaşkanı için 5 dersek bizim süre 4, Cumhurbaşkanı için 7 yıl dersek de 5 yıl olur. Bu konu yasada netleştirilmezse, o zaman hükmü YSK verir” dedi. Toptan bu nedenle erken diye düşünülmeden, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yasanın çıkartılmasını istedi.

’YSK’ya bırakmayız’

Toptan’ın bir an önce yasal düzenleme yapılmasına ilişkin uyarısını anımsattığımız AKP’li üst düzey bir yönetici, “Böyle bir konuda inisiyatifi YSK’ye bırakmayız. Tartışmayı sonlandıracak bir düzenleme mutlaka yaparız. Ancak şu aşamada bu yönde bir hazırlığımız yok” bilgisini verdi. AKP’li kurmayların konuya ilişkin değerlendirmeleri ise, seçim tarihleri ve görev süreleriyle ilgili inisiyatifi YSK’ya bırakmayacağı anlaşılan iktidar grubunda, yapılacak yasal düzenlemenin içeriğine ilişkin henüz görüş birliğinin oluşmadığını ortaya koydu.

’Gül de tereddüt yok’

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, VATAN’ın konuya ilişkin sorularını yanıtlarken, şunları söyledi: “Milletvekillerinin görev süresi tartışmalı. Çünkü Anayasa metninde ’TBMM seçimleri’ifadesi yer alıyor doğrudan milletvekili vurgulaması yok. Ama Sayın Gül ’7 yıllığına seçilir’hükmünü içeren Anayasa maddesi yürürlükteyken Cumhurbaşkanı seçildi. O ifade iktidar değişikliklerine bağlı olarak anayasa değişiklikleri yoluyla Cumhurbaşkanları konjonktüre bağlı değiştirilmesin diye konulmuş bir hükümdür. Bu çerçevede bana göre hiçbir tereddüt yok, Sayın Gül 7 yıl görev yapacak.”

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya da, Türkiye’de “intikal hukuku” açısından mevzuat ve içtihat eksikliği olduğunu, bunun da bu tip tartışmaların yaşanmasına yol açtığını belirtti. İyimaya, Bozdağ ve Toptan’dan farklı olarak, Anayasa değişikliklerinden önce seçilen milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı’nın bu değişikliklerden etkilenmeyeceğini belirterek, “Mevcut milletvekilleri için süre 5, Cumhurbaşkanı için de 7 yıldır” dedi.

Fransa uygulama için görev süresini bekledi

Yedi yıllık devlet başkanlığı sistemi, ilk ortaya çıktığı ülke olan Fransa’da da tartışmalara yol açmıştı. 1995’te yüzde 55 oy alarak yedi yıllığına cumhurbaşkanı seçilen Jacques Chirac, 2000 yılında cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin anayasa değişikliği yapılması için önayak oldu. Yapılan değişiklikle cumhurbaşkanının görev süresi 7 yıldan 5 yıla indirildi ve iki dönem üst üste seçilebilmesine olanak tanındı. Ancak bu değişikliğin uygulamaya girmesi için Chirac’ın ilk görev süresinin bitmesi beklendi. 2002’de yapılan seçimde Chirac tekrar seçildi ve 2007’de bu görevi Nicolas Sarkozy’ye devredene kadar cumhurbaşkanlığı yaptı.

 

Vatan

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186