banner175

KİRACILAR YANACAK

Yeni Borçlar Kanunu’ndan kiracıya kötü haber çıktı.

KİRACILAR YANACAK

Yeni Borçlar Kanunu’ndan kiracıya kötü haber çıktı.

20 Aralık 2008 Cumartesi 11:35
KİRACILAR YANACAK
banner171

Yeni Borçlar Kanunu’ndan kiracıya kötü haber çıktı. Ev sahipleri 5 yıldan fazla evinde oturanın kirasını rayiç değere göre yeniden belirleyebilecek. Uymayan kiracı 1 ay içinde evi boşaltmak zorunda kalacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu’nda görüşülen Borçlar Kanunu Tasarısı’nın kiracı ve ev sahibi ilişkilerini düzenleyen bölümlerin görüşülmesi tamamlandı. Görüşmeden çıkan sonuç ev sahiplerini sevindirirken kiracıları üzdü. Bundan böyle ev sahipleri 5 yıldan fazla evinde oturan kiracıya TÜFE’ye göre değil, rayice göre kiralama yapabilecek. Eski kiracı olmanın avantajı ortadan kalkmış olacak. Ev sahibinin kiracısını evden 1 ay içinde çıkarması ve tahliye davasıyla evini yine 1 ay içinde boşaltması mümkün olacak.

ZORUNLU GİDER EV SAHİBİNİN

Düzenlemeye göre, mal sahibi, kiralık yeri kararlaştırılan tarihte, sözleşmede amaçlanan kullanıma elverişli bir durumda teslim etmekle yükümlü olacak. Kiralık yerle ilgili zorunlu sigorta, vergi ve benzeri yükümlülükleri mal sahibi karşılayacak. Kiracı, yerin olağan kullanımı için gerekli temizlik ve bakım giderlerini ödemekle yükümlü olacak. Mal sahibi, kira sözleşmesinin feshini gerektirmeyen yenilik ve değişiklikleri yapabilecek.

ELEKTRİĞİ ÖDEMEYENE DAVA

Kiracı kiralayan, mal sahibinden kiralanan yerle ilgili ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilecek. Bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, mal sahibi adına gidertebilecek ve alacağını kiradan kesebilecek. Ayıbın verilen sürede giderilmemesi durumunda, kiracı sözleşmeyi feshedebilecek. Kiracı, aksine sözleşme olmadıkça, kirayı, ısıtma, aydınlatma ve su gibi giderleri, ay sonunda ödeyecek. Elektrik ve suyu ödemeyen kiracılara karşı, temerrüt sebebiyle tahliye davası açabilecekler.

MANGAL YAPAN YANDI

Komşulara gerekli saygıyı gösterecek kiracının, bu yükümlülüğüne aykırı davranması durumunda kiraya veren, en az 30 gün süre vererek, durumunu düzeltmesi için ihtarda bulunacak. Ancak kiracının davranışları komşular tarafından çekilmez hale gelirse, ev sahibi yazılı bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilecek. Uyarıya rağmen yüksek sesle müzik dinleyen, gürültü patırtı, balkonda mangal yapan kiracının sözleşmesi iptal edilebilecek. Kiracı, kiralanan yerin olağan kullanımı için gerekli temizlik ve bakım giderlerini ödemekle yükümlü olacak.

HAPİS CEZASI ARTIK YOK

Gereksinim ileri sürülerek boşaltılan konut ve iş yerlerinin, 3 yıl süreyle eski kiracıdan başkasına kiralanamayacağına ilişkin mevcut düzenleme, tasarıda da korunuyor. Ancak ‘yeniden kiralama yasağına’ aykırı hareket eden kiraya verenler için öngörülen 6 aydan 1 yıla kadar hapis ve 3 yıllık kira bedeli tutarınca ağır para cezası kaldırılacak. Bunun yerine, son kira yılında ödemiş olduğu 1 yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemekle yükümlü olacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186