banner175
banner170

Et Fiyatlarının Artışına Yeni Önlem
Kırmızı et üretimine yönelik bir hibe desteği geldi. Yürürlüğe alınan düzenleme ile, 500 baş ve üzeri damızlık düve için yatırım yapanlara destek verilecek. Söz konusu düzenleme tesis inşaatı ile makina ve hayvan alımlarını kapsayacak. Karar, damızlık düve ihtiyacının yurtiçinden karşılanması amacıyla alındı.

DÜZENLEME NEDEN YAPILDI?

Kararı değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, “Besiciliği bir anlamda fason üreticilikten alıp gerçek imalatçı pozisyonuna taşımak amaçlanıyor. Yani şuradan ya da buradan alayım bir yerde besleyeyim değil de artık kendi damızlık hayvanından olan yavruyu destekle şekline dönüştürecek bir proje” dedi.

DESTEKTEN FAYDALANMAK İÇİN ŞARTLAR


Destekten yararlanabilmek için Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne üye olmak ve veteriner bilgi sistemine en az 3 yıl kayıtlı olmak gerekiyor. Aranan şartlar arasında aktif bir sığır işletmesi olmak da var.

'ÜRETİM ARTTIKÇA FİYATLAR DENGELENİR'

Düzenlemenin et fiyatlarına etkisi hakkında Yalçındağ, “Et üretimimiz artıyor ama et tüketimimiz de artıyor. Üretimimizi biraz daha hızlandırmamız lazım ki tüketime cevap verebilsin, o zaman et fiyatları dengelenir" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×