banner175

Fatih At Sırtında 557 Sene Sonra İstanbul'u Tekrar Fethetti

21 Yaşında ya ben İstanbul'u alırım yada İstanbul beni diyecek kadar kararlı ve inançlı olan genç sultan 53 günlük muhasaradan sonra yıkılmaz denilen surları darmadağın ederek Konstantinopolis'i İslambol yapmayı başardı...

Fatih At Sırtında 557 Sene Sonra İstanbul'u Tekrar Fethetti

21 Yaşında ya ben İstanbul'u alırım yada İstanbul beni diyecek kadar kararlı ve inançlı olan genç sultan 53 günlük muhasaradan sonra yıkılmaz denilen surları darmadağın ederek Konstantinopolis'i İslambol yapmayı başardı...

29 Mayıs 2010 Cumartesi 11:40
Fatih At Sırtında 557 Sene Sonra İstanbul'u Tekrar Fethetti
banner171

Belgrad Kapıda Fetih Heyecanı Zirvedeydi

Fatih Sultan Mehmet Han,Hocası Akşemsettin ve askerlerinin at sırtında temsili fetih kutlamalarına katılmaları heyecanı doruğa çıkardı.At sırtında surlardan dışarı çıkmaları ise bir eksiklik olarak görüldü.Doğrusu At sırtında surlardan içeri girmiş olmasıydı.

Aslına En Uygun Fetih Kutlaması Bu sene Yapıldı

Her sene açık olan Belgrad kapıdan içeri giren temsili Osmanlı askerleri bu sene  surlara zarar vermeyen bir maddeden yapılan kapının bazukalarla açılmasından sonra o şekilde içeri girmeleri katılımcıların heycanını zirve noktasına çıkardı. 

Bizans'ın Fethi Tarihin Seyrini Değitirdi

Osmanlı'nın genç padişahı Sultan Mehmet'e kadar gerek peygamber efendimizin hayır dualarına  mazhar olmak isteyen müslüman devletler,gerekse de Kostantinopolis'in sahip olduğu stratejik konumdan yararlanmak isteyen gayri müslüm devleter tarafından 20'den fazla kuşatma ile muhasara edildiği halde alınamadığını biliyoruz.  

Mehmed'in Rüyaları,Hayalleri ve Oyunları Bile Konstantinopolis Üzerineydi

Çocukluğunda,şehzdeliğinde ve 14 yaşında Babası Murad-ı Hüdavendigar tarafından tahta geçirildiği zaman'da hayalinde Bizans'ı almak vardı.Haçlı orduları savaş meydanlarında yenildikleri Murad-ı Hüdavendigar'ın tahtı henüz 14 yaşında çocuk denilebilecek bir yaşta olan oğlu Mehmet'e bıraktığını  haber alır almaz Osmanlı mülkü üzerine geniş katılımılı bir haçlı ordusu ile geleceklerini haber alan genç Padişah Mehmet daha doğrusu çocuk padişah Babasına tahtına geçmesini söylediyse de Murad-ı Hüdavendigar'ın padişah sensin ordun var sen ülkeni savun cevabından sonra Genç Padişah şu meşhur sözünü söylemiştir.  "Eğer sen padişahsan gel devletinin başına geç.Yok ben padişahsam sana emrediyorum gel bu kritik süreçte ülkeyi yönet"  emrinden sonra tekrar padilah olan Murad-ı Hüdavendigar tdevletin başına geçmiş ve Haçlı ordusunu perişan etmiştir.

Gençler Evlilik Oyununa Değil Dedelerinin Yaptıklarına Yönlendirilsin

Ülke olarak alt yapımız ve genç nüfusumuz Fatih Sultan Mehmet Han'a layık olabilecek cevherler yetiştirmeye müsaittir.Bu cevherlerimizi ortaya çıkarıp yeniden dünyaya nizam verebilcekken televizyonlarda her türlü rezillik ve fuhşiyatın gözler önüne serildiği Evlilik oyunu adlı televizyon programları ile bu nesli hiç bir yere taşıyamayız.

Düşününüz Fatih henüz 21 yaşında o güne kadar tasarlanmayan silah,top,tüfek ve bir çok askeri alet ve edavatın projesini kendisi çizmiş devrin alimlerinden yararlanarak Surlarına güvenen Bizans'a  53 gün içinde diz çöktürmesini bilmiştir.

Eski Günlerimize Dönebiliriz

Bu millet hiç bir zaman zillet içinde yaşamamıştır.753 yılında Talas ırmağı kıyısında Müslüman Araplarla putperest ÇİN arasında yapılan savaşta zayıf taraf olan Araplara yardım eden Türk millleti o vesile ile müslümanlarla tanıştı.İkiyüz küsür yıl boyunca azar azar müslüman oldular 900 lü yıllarda kurulan Fatımiler,Karahanlılar ve Selçuklular ile birlkte büyük kitleler halinde mülüman oldular.İslam dini Türklerin yaşayış ve genlerine uygundu.1053'de den 1923 yılına kadar tam 870 yıl İslamın bayraktarlığını yaptılar.Peygamber efendimizin İstanbul'u fethedecek kumandan ve askerleri ne iyidir mehdü senalarına mazhar olan bir millet olma şerefini kazanan Türk milleti eski ihtişamlı günlerine dönmek zorundadır.İstanbul Times Gazetesi olarak bu uğurda yapılacak her türlü çalışmaya varız.  

İstanbul Times Haber Ajansı(İTHA)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186