banner175
Kan ve gözyaşı diyarı topraklarda bir ülke yöneticisi olmak mı? Yoksa meslek erbabı bir zanaatkâr olmak mı? Hangisi daha sorunsuz insani ve erdemlidir?
Despot krallar, totaliter rejimler, baskıcı sistemlerin zavallı yöneticilerinin gözlerini iktidar, hırs ve kan büründüğünde hiçbir gerçeği gözleri görmüyor.
Hırs ve arzuları akıllarının çok önüne geçmiş, halkını insanları yok saymak veya raptı zapta almak için insan olduklarını unutarak iktidar hırslarına yeniliyor ve hesaplarını, planlarını tüm hakları gasp etmeye, baskılamaya kurgulayarak kaynak ve enerjileri tüketiyorlar.
Ama neticede unutmamalılar ki bu despotlukları yüzünden tarih kendilerini hayırla yâd etmez. Bir darbecinin, diktatör şah, kral veya padişahın entrika ve hile desisesi içerisinde geçen yaşam serüveni acaba kendilerini ne kadar mutlu ediyor?
Topraklarında yaşayan insanlara rahat yüzü göstermeyerek, topraklarım dedikleri dünyanın bir parçasında mezalim uygulamaları, evrensellikten, hukuktan yoksun yasa ve kanunları insanlara ağız tadı ile yaşama, hayat hakkı sürme imkânı vermez.
Bu tarz yöneticiler baskı, zulüm, hakkaniyetsizlikleri ile ne halkına bir rahat yüzü verir, ne de kendileri esasta rahat yaşarlar. Diktatör despotların sonu hep hüsran olmuştur. İnsan onurunu ayaklar altına alan zavallı korkaktırlar. Bu dünya birçok despot şah, padişah gördü.
Ey gözlerini iktidar hırsı bürümüş zavallı despotlar.   Ortalama güç, kudret dediğin nedir ki? Ne kadar zaman hâkim olabilirsin? Bütün değerleri hırs için, iktidar için ayaklar altına almaya değer mi? Kılıcın iki tarafı kesecek ortalama yaş limiti ne kadar olabilir ki? Ortalama 80 yaş bir ömür taban alsan; 20 yaşa kadar çocukluk ve buluğ çağların. En fazla benim diyen bir insanın azami 70 yaşından sonra emeklisi kaçınılmaz. Emekli çağından sonraki hayatı çocukluk yaşlarını saymasan azami 45-50 yaş iktidar hırsı, ben’cilik kavgası, ego tatmini, iktidar, para, şan, nam hırsı hiçbir gerekçe insanı bu zavallı duruma düşürmemelidir.
 Devrik lider Muammer Kaddafi’nin bütün zalimliğine rağmen yargılanmadan linç edilmesi insanlığa karşı yapılmış vahşetti. Amerika dış İşler bakanın Hillary Clinton bu korkunç tabloya karşı sevinçle bakması tam bir alçaklıktı, Muammer Kaddafi diktatörlüğüne rağmen kan revan içinde insanlık onuruna yakışmayan sonu tek kelime ile korkunçtu.  
Mesleğini iyi yapan teknik bir su tesisatçısı, elektrikçi, vb ustanın maddi manevi aldığı keyfi, hazzı bir bilse ırkçı, faşizan, despot diktatörler. Bu mahir ustalar, diktatörden her bakımdan daha iyi ve rahattırlar. 
                                                                                                                                       
                                                                                                                                    Maksut Konyar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner186