banner175
Deprem -Van ve Zilzal Suresi

Yıllardır FAİZ’ in kötü tesirleri ile alakalı beyin yormaktayım. Bu konuda henüz basılmayan "Faiz Karşısında Alimlerin ve Zalimlerin tutumu" isimli bir kitap çalışmamda yıllar önce tamamlandı. Gazetemizde bu konuda onlarca makale yayınladım. FAİZ ile alakalı en son yazım 1 Temmuz 2011 tarihli İstanbul  Times Gazetemizde yayınlanan “Çağın Vebası FAİZ” isimli köşe yazımdı.

Bugün (26.10.2011) beni ziyarete gelen Van Erçiş ’li inşaat işçilerinden oluşan bir gurup yaptıkları ziyarette ilginç konulara temas ettiler. İçlerinden (N.İ) aynen şunları ifade etti ;
 
"Hüseyin bey benim dayı tarafından 6 tane akrabam Erciş depreminde hayatını kaybetti. Ben daha bir ay önce Erciş’teydim 15-16 yaşlarında İstanbul’a gelip çıraklık yaparak bir iki bin lira kazanıp memlekete dönen gençlerimizden tutun 70 yaşına varan büyüklerimize kadar bir çok kimse paralarını ya bir galericiye,ya bir kuyumcuya veya başka birine vererek sana bugün 2 lira veriyorum seneye 4 lira alacam diyerek FAİZ alıyorlar.

Oysa yüce kitabımız Kur’an’ı kerimde defalarca Faiz’in haram olduğu yazılıyor. Yine peygamber efendimiz VEDA hutbesinde FAİZ konusunda şöyle diyor;

"Ashabım!"Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin. Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir. İlk kaldırdığım faiz de Abdulmütallib' in oğlu (amcam) Abbas' ın faizidir. Lakin anaparanız size aittir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız” diyor.

Ercişli N.İ adındaki inşaat işçisi kardeşimi dinlerken Üniversite diploması yok ama adamcağız Kur’an dili ile konuştuğu için çok yoğun işlerim olmasına rağmen bu kardeşlerimle tam bir saat sohbet ettim.

Aynı zat ofisimden ayrılmadan önce de şunları ifade etti. Biliyorum bazıları diyecekler ki hadi büyükler faiz alıp veriyor peki bebeklerin ve akıl baliğ olmayan çocukların suçu ne diye. Buna da İslam alimlerinin şu şekilde cevap verdiklerini söyledi ;

'Bir toplumda Allah’ın haramlarını sanki çok normalmiş gibi yapan kişilerin sayısı artarsa Allah onlara bireysel musibetler vereceği gibi bazen de toplu bir şekilde cezasını verebilir dedi.

Ercişli kardeşlerimin anlattıkları ile fikir dünyamda biraz işçilik yapmam gerektiğini düşündüm. Bulduğum çare ise  Kur’an-ı kerim’in Zilzal yani deprem suresine müracat etmeyi doğru buldum. İşte Zilzal suresinde bakın bize ne diyor ;
Deprem demek olan “Zilzal” suresinin ilk ayetinde geçer.Nisa suresinden sonra Medine’de inmiştir.(Bazı islam alimleri Mekke de indiğini de söyler) 8 ayettir.Kıyametin kopmasından,insanların yeniden dirilip hesap vermelerinden herkesin –İyi yada kötü- ettiğini bulacağından bahseder.

Rahman Rahim olan Allah'ın adıyla ;  (Zilzal Suresi )

1- Yer, o şiddetli sarsıntısıyla sarsıldığı,
2- Yer, ağırlıklarını dışa atıp-çıkardığı,
3- Ve insan: "Buna ne oluyor?" dediği zaman;
4- O gün (yer), haberlerini anlatacaktır.
5- Çünkü senin Rabbin, ona vahyetmiştir.
6- O gün insanlar, amelleri kendilerine gösterilsin diye, bölük bölük fırlayıp-çıkarlar.
7- Artık kim zerre ağırlığınca hayır işlerse, onu görür.
8- Artık kim zerre ağırlığınca bir şer (kötülük) işlerse, onu görür.

Zilzal Suresinin 7 ve 8. ayeti gayet açık ve anlaşılır. Bunları yazarken de depremde hakkın rahmetine kavuşan tüm meftaların suçlu ve günahkar olduklarını da iddia edecek değilim. Askerde bazen bir ER’ in işlediği suçtan dolayı nasıl ki tüm tabur çarşıya çıkmama cezası alıyorsa cenab -ı hak da emirlerini alenen çiğneyen topluluklara toplu bir felaketler yaşatabilir.

Vanlı kardeşlerimin gırtlağa kadar faiz’e bulaştıklarını biliyırum. Allah’da hak ettiğini veriyor da demiyorum. Bu olay genelinde sadece ALLAH’ ın emir ve yasaklarına sım sıkı sarılalım diyorum sadece.
26.10.2011 tarihli gazete haberinde aynen şöyle diyor :

Van’da krediler 10 yılda tam 30 kat artış göstermiş

Deprem felaketinin yaşandığı Van,son yıllarda ekonomik performansıyla (Aslında gırtlağa kadar faiz batağına batmış demek daha doğru) dikkat çekerken,illere göre kredi dağılımında 2000’de 34 Milyon 456 bin lira olan kredi miktarını geçen yıl 1 milyar 12 milyon 314 bin liraya yükseltti.

Oransal olarak yüzde 2 bin 838’lik kredi artışının olduğu kentte,10 yıldaki, kredi büyümesi yaklaşık olarak 30 kat olarak gerçekleşti.

İşte bu Faiz batağı da ALLAH’ın emirlerine karşı hiç de dikkatli davranılmadığının kanıtı olsa gerek.

Deprem sadece bunun için gerçekleşti demek de belki yeterli olmayabilir.Ancak Zilzal suresi 7.ayette kim zerre ağırlığınca hayır işlemişse karşılığını göreceği, kiminde zerre ağırlığınca bir şer (kötülük) işlemişse onun karşılığını görür diyor.

Rabbim hayatlarını kaybeden Van’lı ve Ercişli kardeşlerimin taksiratlarını affetsin.Kur’an ahlakı üzerine yaşamaya gayret ettiğimiz günlerde buluşmak dileği ile hepinize saygılar sunarım.

Hüseyin Çetiner /İstanbul Times Gazetesi
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2011-10-27 23:53:47

Hüseyin bey cesur ve çok etkili bir yazı olmuş Kalemninze sağlık

Avatar
Feride 2011-10-30 22:49:46

Hüseyin bey güzel ve anlamlı bir yazı olmuş elinize sağlık.Bu tür uyarıcı yazılarınız çok yararlı oluyor. Lütfen devam edin.

Avatar
Abdülhamit 2011-10-31 10:02:56

Hüseyin bey merhaba,

Kul azmayınca hak bela yazmazmış.FAİZ,ZİNA,ZULÜM büyük günahlardandır.Kim bunları yaparsa hem bu dünyada hem de öteki dünya da karşılığını görecektir. Siz de ayet ve hadislerle olaya açıklık getşrmişsiniz kim ayetin hükmğnü değiştirebilir ki ?

Avatar
Hamza 2011-11-03 23:55:45

Tebrikler Hüseyin bey gayet makul ve mantıklı mantık silsilesi ile kaleme alınmış bir yazı..

Avatar
Ali Riza Karacaer, Amsterdam 2011-11-04 01:03:05

Hüseyin bey, faizle ilgili yazinizi okudum. Faiz konusu cok berrak bir mantik örgüsüyle ortaya konmus, mevzu ile ilgili ayet ve hadislerle destekleyerek. Yanliz benim anlamadigim birsey var; müslümanlar baslarina büyük felaketler geldigi zaman hemen onun sebebini dini geregi gibi yasamadiklariyla acikliyorlar. Halbuki bati Avrupa ülkelerinde bankalar hemen hemen faizsiz hicbir ticari islem yapmamaktadir. Moral ile ilgili alanlardada dinsizlik basat bir pozisiyonda. Yani buralarda mana iklimi cok daha kötü durumda olmasina ragmen büyük doga felaketleriyle karsilasmazlar. Bunu nasil aciklamak lazim gelir? Mesela Japonyada insanlar/finansal kurumlar cok faiz alip verdikleri icin mi oralarda cok sIk deprem oluyor?

banner186