banner175
 “İlkesel amacımız uygun liderlerin ortaya çıkmalarını ve programdan geçirilerek Batı’ya bağlanmalarını  sağlamaktır.” CIA(Amerikan Ulusal Konseyine sunulan rapor md 39)

ABD Başkanı Bush Büyük  Ortadoğu Projesi’ni kamuoyuna açıklarken NED,(Demokrasi için Ulusal Yardım)adlı kuruluşun önemine değinerek  bütçesini daha da arttıracağını söyledi.NED Amerikan kongresinin mali denetiminde olmayan fakat federal devletten mali destek alan bir yapıdadır.NED’in Cumhuriyetçi IRI ve Demokratlarla bağlantılı NDI adlı örgütler yan kollarlıdır. IFES(seçim gözlemecisi) de bu kuruluşla bağlantılı diğer organizasyondur.NED’in ve alt kolu organizasyonların amacı Amerikan yanlısı siyasetçi ve politikaların dünyada yerleşmesini sağlamaktır.

B
u örgütler,ABD dışında kimi zaman gençlik örgütleri içinde faaliyet göstermekte, o ülkelerde kendilerine bağlı gençlik örgütlerini finanse etmekte kimi zaman da kendilerine yakın siyasi hareketlere büyük mali destek vermektedirler.Türkiye’de ARI Grubu ve Liberal Düşünce Topluluğu bu kuruluşların ülkemiz de ki uzantılarıdır.

Ç
in Uygur bölgesinde,karışıklık,Özbekistan da,Gürcistan ve Azerbeycan da siyasi,arap baharı hareketlenmeleri  bu organizasyonların faaliyetidir…

Peki Türkiye de ki faaliyetleri nasıldır ?

K
ısa bir zaman önce  Kuzey Kıbrıs’ta Türkiye aleyhinde ki gösterileri ve ortak Kıbrıs kimliği oluşturulma çabalarını hatırlayalım…Ne demek istediğim daha iyi anlaşılır

M
esela Marshall Fonu NED bağlantılı olup Fonun Türkiye sorumlusu AKP MKK üyesi, milletvekili Suat KINIKLIOĞLU’dur.NED Marshall fonu ve benzer hükümet dışı organizasyonlarla AKP yi açıkça desteklemektedir.Örneğin devlet bakanı  AB baş müzakerecimiz Egemen BAĞIŞ  da bu  organizasyonlara çok yakın biridir…

M
arshall Fonu Türkiye sorumlusu KINIKOĞLU basına, arkamız da CIA yok ama merkezimiz, Washintondur.demiştir.

Peki ABD yanlısı Türk liderler nasıl  seçiliyor ?

C
IA tarafından sunulan raporun 39. maddesine göre seçilecek  kişiler de önderlik konusu çok önemlidir.İşe yarayacak liderlerin “Bu amaçlar için tasarlanmış olan programlardan geçirilerek Batı’ya olabildiğince bağlanmalarının” da sağlanacağı belirtiliyor.

N
ED bağlantılı  ACYPL (American Coincil of Young Political leaders )ABD Dışişleri ile çalışan  kuruluş olup  her yıl  yaklaşık yüz kişiyi ABD ebedi dostluğu kurmak için Amerika’ya davet eder, senator ve devlet görevlileri tanıştırılır. Misyonu anlatır.Bu kişiler zamanı geldiğinde desteklenir…

T
ürkiye de ACYPL’nin temsilcisi rolünde  ARI derneğidir.Derneğin 0nbeşbin üyesi olduğu söylenmektedir…

DP
 Genel Başkanı genel merkez internet sitesi tanıtımında Liberal düşünce topluluğu üyesi olduğunu açıklamaktadır.Bu toplulukta NED’in ülkemiz de ki uzantısıdır.

ACYPL organizasyonu Gültekin UYSAL’ı Afyon il başkanı iken takip etmiş ve bağlantı kurmuştur.Bu organizasyon  Türkiye’den ABD için yetiştirilmek için  seçilen beş kişi içinde GÜLTEKİN UYSAL’ı da ABD yanlısı liderlik için Amerika’ya götürmüştür.Çeşitli üst düzey siyasi kişilerle tanıştırmıştır.ARI derneği tüm bu süreçte çok aktif rol almıştır.

Halen ARI Derneğinde aktif olan DP gençlik kolları eski genel başkanı  Obahan OBAOĞLU Siyasi işler Başkanı Fuat KARA’nın yardımcısıdır. Kaldı ki daha önce ki kongre de DP ye genel  başkan yapmak istedikleri Çağrı ERHAN’ da aynı bağlantılara sahiptir…

DP Gençlik kolları genel başkanı Onur KARA, ARI derneği ile bağlantılı olup Amerikan  IRI ile Ankara  Hilton  otelinde yapılan seminer ve toplantılara DPli gençleri ve parti mensupları götürülmekte hatta bu organizasyonda Gültekin UYSAL konuşmacı olarak katılımlar yapmaktadır.

Gültekin UYSAL ve yardımcısı Fuat KARA, Amerikan  CIA, NED bağlantılı  çalışmaları ile mi AKP ye muhalefet edecektir?.

Gültekin UYSAL kongre seçiminden önce “Pensilvanya da hayatının son baharını vatan hasretiyle yaşayan Sayın Fethullah Gülen’e de bu ülkeyi yeniden özgürce yaşayabilecekleri “tarzında beyanatları vermesinde IRI nın etkisi var mıdır?

I
RI ve ACYPL gibi CIA’ye  yakın organizasyonlarına amerikan çıkarları için  tüm dünya da turuncu devrim,Amerika da portakal devrimi denir,gibi organizasyonlara Demokrat partinin  alet edilmesi ne derece doğrudur ?

Demokrat Partinin tabelasında,flamasında otobüsün renginin değiştirilerek  turuncuya boyanması tesadüf müdür?Yoksa NED destekli turuncu devrimin  hazırlık çalışmaları  mıdır?

A
RI derneğinin de rengi turuncu olduğu dikkat edicidir.

N
ED’in desteklediği diğer kişi ,medya ve organizasyonları da dikkate alırsak(Doğu Ergil’in çalışmaları,Taraf ve Zaman gazeteleri) toplumsal refleksimizin yazalmasının nedeni daha çabuk anlaşılmaktadır

Anlattığım bu hususları zamanın da fark eden milli ve demokrat bir yapı olan Aktif Demokratlar grubunun DP yi fikri ve yönetim olarak  ilkelerden uzaklaştıran bu yapıya karşı mücadelesi ise takdir edilecek boyutta olup bir sonra ki yazımda bu konuya değineceğim…


İstanbul Times / Av.Musa Baykal
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hamza öztürk 2013-02-23 16:57:14

neyin peşindesin avukatbey bu kadar boş boş yazıyosun sen önce bir demokrat partiye oy verde ondan sonra uysalı savun

Avatar
Polat Üründül 2015-01-13 02:35:29

bu saydıgınız enstitülerin cia ile ne baglantısı var? ben bahsettiğiniz donemde genclik kolları yönetimindeydim. abd'den çok ingiltere ile temaslarımız olmuştur. o da kesinlikle eğitim amaçlı değildi.

Avatar
son süvari 2015-03-31 21:50:12

Ahlaksızlık yapmayin hele ki Onur Baskanın adını agziniza almayin

Avatar
Salim Siverekli 2013-02-27 21:15:16

Yazar enterasan bir yazı yazmış.tansu çiller bile erdoğana yalakalık yapıyor.Nedenleri ortaya çıkmış.Tebrik etmek gerekir

banner186